Obama k válce s IS: Nebude to rychlé

Obama k válce s IS: Nebude to rychlé
07 / 07 / 2015, 17:00

Americký prezident dnes zdůraznil, že spojenci sice zasáhli Islámský stát celkem 5000 nálety, ale konečné vítězství nad teroristy bude ještě běh na dlouho trať.

Po víkendových masivních náletech koalice vedené Spojenými státy na strategické cíle IS, promluvil prezident Barack Obama na brífingu v Pentagonu. Prezident poukázal na posun v boji proti teroristům, ale zároveň zdůraznil, že vítězství nad IS nebude tak snadné a rychlé.

"Nebude to rychlé. Je to dlouhodobé tažení. Islámský stát je prospěchářský a pohotový... Bude trvat, než je porazíme a aby se tak stalo, musí se do toho zapojit místní pozemní síly... Jako při každém vojenském snažení, budou období postupu vpřed, ale také ústupu, jako jsme to viděli v případě, kdy IS získal Ramádí v Iráku a centrální  Sýrii...", řekl mimo jiné Obama.

Po těchto nepříliš optimistických slovech ale Obama vyzdvihnul dosavadní úspěchy. Spojenci uskutečnili na 5000 náletů, zasáhli mnohé strategické cíle včetně výcvikových táborů a zabili tisíce vojáků IS  - mezi nimi i velitele a klíčové osobnosti této teroristické organizace.

Poslední letecké údery v sobotu večer a v neděli ráno poškodily infrastrukturu v teroristy drženém syrském městě Raqa. V pondělí pro změnu IS na svých sociálních sítích zveřejnil brutální video, na kterém je zachycena poprava 25 mužů v amfiteátru v Palmyře.

Zdroj: BBC

Tagy článku