V Paříži dnes začala dlouho čekávaná klimatická konference, která má za cíl dosáhnout dohody o skleníkových plynech. Americký prezident Barack Obama považuje tuto debatu za bod zlomu v globálním snaze o omezení dalšího oteplování planety.
Konference o klimatických změnách v Paříži se účastní na 195 delegátů ze 147 zemí světa včetně prezidentů, premiérů a ministrů. Za Českou republiku se debaty účastní také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Během celých dvou týdnů jsou v Paříži zavedena mimořádná bezpečnostní opatření, která jsou ještě více zostřena kvůli nedávným teroristickým útokům. Policie de facto uzavřela přístup ke konferenčnímu centru, které leží v Le Bourget, kousek od Paříže. Uzavřeny jsou silnice a bezpečnosti světových lídrů je věnována maximální pozornost.
Francouzský prezident François Hollande v zahajovacím projevu zdůraznil, že boj proti terorismus a proti globálnímu oteplování jsou propojeny.
"Na této klimatické konferenci je v sázce mír... Boj proti terorismu a boj proti klimatickým změnám jsou dvě největší globální výzvy, kterým musíme čelit," řekl Holland.
Americký prezident Barack Obama vyzval všechny přítomné k hledání smysluplného řešení, protože "nová generace se dívá."
"Přišel jsem sem osobně říci, že Spojené státy nejen že uznávají tento problém, ale jsou odhodlány s tím něco udělat," uvedl prezident Obama.
"Klimatická změna by mohla definovat obrysy tohoto století více než kterákoli jiná výzva."
Obama dodal, že v posledních letech se ukázalo, že globální ekonomika rostla, ačkoli emise zůstaly nízké, což mění starý argument, že hospodářský růst a ochrana životního prostředí jsou v rozporu.
Podle plánu s názvem Mission Innovation se skupina 20 zemí - včetně USA, Francie a Indie - bude snažit zdvojnásobit své investice do výzkumu čisté energie po dobu pěti let. Investovat do životního prostředí ale hodlají i soukromé osoby včetně Billa Gatesa a zakladatele Facebooku Marka Zuckerbergka, kteří hodlají investovat do low-cost projektů čistých energií a to každý rok od roku 2020. Francie a Indie chce také založit globální alianci, která si klade za cíl dát dohromady země v boji za rozšíření užívání solární energie v tropických oblastech. Mezitím řada evropských zemí ve spolupráci se Světovou bankou oznámila založení fondu s počáteční investicí 500 milionů dolarů zaměřený na pomoc rozvojovým zemím, aby snížily emise uhlíku.
Výsledků konference se ale obávají nejchudší země, která mají strach, že kompromisní dohody budou mít dopad na jejich ekonomiku.
Zdroj: CNN
Tagy