Obama: Merkelová je strážkyně Evropy

Obama: Merkelová je strážkyně Evropy
Autor fotografie: YouTube/screenshot/The White House|Popisek: Tisková konference při návštěvě kancléřky Merkelové v USA v únoru 2015
23 / 04 / 2016, 18:15

Obama je „hrdý, že Angela je jeho přítelkyně“.

Americký prezident v rozhovoru pro Bild vyslovil názor, že díky Merkelové se angažovanost Německa na mezinárodní politické scéně zvýšila a že země teď hraje „větší roli“. Obama v tomto ohledu ocenil jako „rozhodující“ německou účast na jednáních o íránském jaderném programu nebo na přípravě loňské pařížské dohody o boji proti klimatickým změnám. Informaci zveřejnil server ceskatelevize.cz

Obama také řekl, že Merkelová byla s to zajistit „zachování evropské jednoty během ruské agrese proti Ukrajině“. Merkelovou označil za „strážkyni Evropy“. Podle něho jde o pragmatickou političku, která se zaměřuje na to, čeho je skutečně možné docílit. „Když něco řekne, tak si to i myslí. Když řekne, že něco udělá, udělá to. Důvěřuji jí,“ prohlásil Obama s tím, že je „hrdý, že Angela je jeho přítelkyně“.

Americký prezident Barack Obama pochválil „odvážný postoj“ kancléřky Angely Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi, během níž do Německa jen loni dorazil více než milion běženců. 

„Myslím, že postoj kancléřky Merkelové v uprchlické krizi, stejně jako mnoha Němců, byl odvážný,“ řekl prezident Spojených států, podle kterého Merkelová prokázala „skutečné morální a politické vedení“. Německo by nemělo nést celé břímě migrační krize, dodal Obama, podle kterého „nedávná dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem (o migraci) byla krokem ke spravedlivějšímu rozdělení této odpovědnosti“.

Tagy článku