Popisek: Ilustrační foto
Obama totiž vydá prezidentské opatření a tím obejde Kongres, který změny zákonů o zbraních odmítá. Jak v USA, tak v EU pokračuje omezování občanských práv pod "ušlechtilými" záminkami.
Prozatím americký Kongres veškeré Obamovy snahy o větší kontrolu zbraní mezi veřejností odmítl, proto prezident jednal s ministryní spravedlnosti Lorettou Lynchovou o legislativních možnostech, které mu ústava umožňuje a které nevyžadují souhlas zákonodárců.
Americký prezident Barack Obama v nadcházejících dnech vydá nařízení o přísnějších podmínkách prodeje a držení zbraní. Obama po jednání podle médií prohlásil, že chystaná omezení budou v souladu s ústavou zaručeným právem držet a nosit zbraně. Obamovo opatření ale obejde Kongres, který změny zákonů o zbraních odmítá.
Druhý dodatek je nejkratším a také nejsrozumitelnějším dodatkem ústavy Spojených států. Říká že lidé mají právo vlastnit zbraně a vytvářet milice. Toto právo nesmí být omezováno na státní ani federální úrovni. Byl sepsán, aby v případě, že by nastoupila tyranská vláda, která by se pokusila omezovat základní práva lidu a kterou by se nepodařilo odvolat skrze politický proces, ji mohli občané svrhnout za použití zbraní. Zbraně v rukou spořádaných občanů současně slouží jako jakási protiváha státní a federální ozbrojené moci. Zdroj: Wikipedia
Obama novinářům řekl, že jeho opatření nevyřeší všechny násilné činy a nezabrání ani všem střeleckým masakrům, pomůže ale zachránit některé životy. Zdůraznil také, že počet případů masakrů a sebevražd s pomocí střelných zbraní v USA nemá proti ostatním zemím srovnání. Současně vyzval proto Kongres, aby v této věci jednal.
Některá americká média spekulují, že první takzvané exekutivní nařízení, které je formou prezidentského dekretu bez závaznosti zákonů, by mohl Obama vydat již v úterý. Republikáni, kteří Kongres ovládají, už předem Obamu kritizovali za to, že podle nich podkopává pravomoci zákonodárného sboru.
Není to první pokus amerického prezidenta obcházet americkou ústavu. Již před dvěma roky prohlásil: „Nebudeme jen čekat na legislativu, abychom zajistili, že poskytujeme Američanům pomoc, jakou potřebují. Mám pero a mám telefon,“ řekl Obama. V lednu 2014 totiž oficiálně oznámil plán zahodit ústavu a začít praktikovat korporativistickou diktaturu bez zasahování Kongresu nebo Američanů. Článek I odstavec I ústavy totiž jasně uvádí, že veškerou legislativní moc má Kongres. Zdroj: zvedavec.org
Podrobnosti o chystaných opatřeních zveřejněny nebyly. Očekává se ale, že jedno z nařízení bude žádat prodejce zbraní, aby přísněji prověřovali minulost svých zákazníků.
Obama se pokoušel prosadit přísnější kontrolu zbraní už několikrát, naposledy po masakru v základní škole v Newtownu v roce 2012. Nikdy ale nezískal souhlas Kongresu ovládaného republikány, kteří považují právo na vlastnictví zbraně za nedotknutelné. Prezident rovněž čelí tvrdému odporu ze strany vlivné Národní asociace držitelů zbraní (NRA) a dalším početným stoupencům názoru, že přístup občanů ke zbraním by neměl být nijak omezován. Právo držet a nosit zbraň umožňuje druhý dodatek americké ústavy.
Snaha amerického prezidenta omezit práva držitelů zbraní je obdobná jako v Evropě. Evropská komise zneužila teroristické útoky v Paříži k dalšímu utahování šroubů na poli legálního držení zbraní. Podle EK mohou za teroristické útoky legální zbraně. Kdyby nebyly legální zbraně mezi občany, zřejmě by nebyly teroristické útoky.
Proč nás chtějí evropští politici co nejrychleji odzbrojit?
Zdroj: ČTK