Obama: Nikdo není pro Bílý dům vhodnější než Clintonová

Obama: Nikdo není pro Bílý dům vhodnější než Clintonová
Popisek: Barack Obama
28 / 07 / 2016, 07:30

Filadelfie (USA) 28. července (ČTK) - Síla a velikost Ameriky nezáleží na Donaldu Trumpovi. Nikdo nikdy nebyl pro funkci prezidenta vhodnější než Hillary Clintonová, "ani já sám ani Bill (Clinton)".

Prohlásil to ve středu ve Filadelfii prezident Barack Obama na nominačním sjezdu demokratů. Clintonová podle něj dokáže "naslouchat lidem, zachovat rozvahu a respektovat ostatní".

Obama pochválil Clintonovou za kampaň v primárkách v roce 2008, kdy byl jejím soupeřem. Když ji pak jako prezident USA nabídl funkci ministryně zahraničí, byla prý překvapená. "Nakonec ale řekla ano, protože věděla, že v sázce je cosi většího, než je kdokoli z nás dvou," prohlásil prezident.

Obama obhajoval výsledky svých dvou prezidentských mandátů. Ekonomika země se podle něj vzpamatovala a světový řád obstál navzdory krizím. "Podle mnoha měřítek je naše země silnější a bohatší, než když jsme začínali," uvedl. Za úspěch označil dopadení Usámy bin Ládina, uzavření jaderné smlouvy s Íránem a "novou kapitolu" po normalizaci vztahů s Kubou.

"Změna nikdy není snadná," řekl prezident a dodal, že změny nelze provést "během jednoho mandátu a dokonce ani během jednoho života".

Obama kritizoval "hluboce pesimistickou vizi Ameriky," která podle něj minulý týden vzešla z republikánské nominační konference. Trump ani jeho stoupenci nedokázali navrhnout žádné řešení naléhavých problémů. Místo toho šířili "zášť, obviňování, zlobu a nenávist," konstatoval. "To není Amerika, jakou znám, ta je plná odvahy, optimismu a důvtipu," dodal.

Obama řekl, že zná spoustu podnikatelů, kteří dosáhli stejného úspěchu jako Trump. Nezanechali ale za sebou soudní spory, nezaplacené zaměstnance ani davy lidí, kteří se cítí podvedeni, prohlásil. "Zajímají-li se voliči o to, kdo ochrání je a jejich rodiny v nebezpečném světě, pak bude jejich volba jasná," konstatoval prezident, po jehož boku se v závěru projevu překvapivě objevila Hillary Clintonová, s níž se objal.

Tagy článku