Obama nominoval prvního velvyslance na Kubu po 50 letech

Obama nominoval prvního velvyslance na Kubu po 50 letech
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Havana
28 / 09 / 2016, 16:30

Americký prezident Barack Obama si přeje, aby se prvním řádným velvyslancem na Kubě po více než pěti dekádách stal Jeffrey DeLauentis. Ten dříve pracoval jako diplomat v Bogotě a v OSN.

Jeho nominaci musí ještě potvrdit Senát, kde však může Obama narazit na opozici. Obama k DeLauentisově nominaci prohlásil, že je prohlásil, že je to krok kupředu, který směřuje k normalizování vzájemných vztahů a jeho dalšímu ,,zproduktivnění".

To, že budou mít USA po 50 letech svého velvyslance, povede podle Obamy k tomu, že americké zájmy bude moci hájit přímo na Kubě jejich zástupce.

Ne všichni ale s Obamovým záměrem jmenovat nyní svého velvyslance souhlasí. Například vlivný senátor Marco Rubio, který v prezidentských primárkách prohrál s Donaldem Trumpem, řekl, že není vhodné, aby k takovému kroku vůbec došlo. Argumentuje tím, že americký velvyslanec nikterak neovlivní kubánskou vládu, jež je stále ,,diktátorským a uzavřeným režimem".

Teoreticky se může stát, že Senát nakonec DeLauentisovu nominaci zablokuje.

V červenci minulého roku byly plně obnoveny diplomatické styky mezi USA a Kubou, když na konci roku 2014 proběhlo sbližování obou zemí a Obama následně v březnu 2016 navštívil i Kubu. Jmenování amerického velvyslance na Kubě je tak logickým vyústěním postupného oteplení vzájemných vztahů.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku