Obama nominoval prvního velvyslance na Kubu po 50 letech

Obama nominoval prvního velvyslance na Kubu po 50 letech
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: Havana
28 / 09 / 2016, 16:30

Americký prezident Barack Obama si přeje, aby se prvním řádným velvyslancem na Kubě po více než pěti dekádách stal Jeffrey DeLauentis. Ten dříve pracoval jako diplomat v Bogotě a v OSN.

Jeho nominaci musí ještě potvrdit Senát, kde však může Obama narazit na opozici. Obama k DeLauentisově nominaci prohlásil, že je prohlásil, že je to krok kupředu, který směřuje k normalizování vzájemných vztahů a jeho dalšímu ,,zproduktivnění".

To, že budou mít USA po 50 letech svého velvyslance, povede podle Obamy k tomu, že americké zájmy bude moci hájit přímo na Kubě jejich zástupce.

Ne všichni ale s Obamovým záměrem jmenovat nyní svého velvyslance souhlasí. Například vlivný senátor Marco Rubio, který v prezidentských primárkách prohrál s Donaldem Trumpem, řekl, že není vhodné, aby k takovému kroku vůbec došlo. Argumentuje tím, že americký velvyslanec nikterak neovlivní kubánskou vládu, jež je stále ,,diktátorským a uzavřeným režimem".

Teoreticky se může stát, že Senát nakonec DeLauentisovu nominaci zablokuje.

V červenci minulého roku byly plně obnoveny diplomatické styky mezi USA a Kubou, když na konci roku 2014 proběhlo sbližování obou zemí a Obama následně v březnu 2016 navštívil i Kubu. Jmenování amerického velvyslance na Kubě je tak logickým vyústěním postupného oteplení vzájemných vztahů.

 

Zdroj: aljazeera.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace