Obama odhalil, kolik civilistů zemřelo při vzdušných náletech a útocích dronů

Obama odhalil, kolik civilistů zemřelo při vzdušných náletech a útocích dronů
Autor: redakční databáze|Popisek: Barack Obama
02 / 07 / 2016, 11:45

K neobvyklému kroku se rozhodl Bílý dům po kritice, kterou sklidily USA za bombardování civilních objektů v Sýrii a Iráku.

Barack Obama se rozhodl poodhalit, kolik civilistů zahynulo při amerických vzdušných náletech a cílených útoků dronů. Podle prohlášení, které vydal Bílý dům v pátek, se počet obětí pohybuje mezi 64 a 116. Toto rozmezí je platné od nástupu Obamy do funkce, tedy od roku 2009.

Ve vydaném prohlášení je uvedeno, že USA si uvědomují, že protiteroristické údery zabíjely civilní obyvatelstvo, cože je ,,realitou, která existuje ve všech válečných konfliktech".

Podklady pro zprávu zveřejněnou v pátek Bílým domem, dodala Národní zpravodajská služba (DNI). Ta také ukazuje, kolik protiteroristických útoků se provedlo mimo oblasti ,,aktivního odporu" mezi 20. lednem 2009 a 31. prosincem 2015.  Podle prohlášení jich bylo celkem 473.  Oblasti ,,aktivního odporu" zahrnují Afghánistán, Irák, Sýrii. Zpráva se soustředí rovněž na mrtvé civilisty v Pákistánu, Jemenu a Africe.

Počet mrtvých nepřátelských bojovníků se pak podle zprávy pohybuje od 2 372 do 2 581. 

V případě americké vlády jde o první předběžné zveřejnění jinak citlivých údajů. Obama také podepsal příkaz, podle něhož bude muset jeho nástupce ročně zveřejňovat počet zahynuvších civilistů při vzdušných náletech či útocích dronů. Obama reagoval zveřejněním zprávy zřejmě po kritice, která se na USA snesla po bombardování civilních objektů, jako například nemocnic v Sýrii.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace