Obama opět zaútočil proti držitelům střelných zbraní

Obama opět zaútočil proti držitelům střelných zbraní
Autor: Screenshot YouTube
10 / 07 / 2016, 07:15

Americký prezident Barack Obama zopakoval, že k násilnostem ve Spojených státech přispívá velká míra rozšíření zbraní mezi obyvateli.

Varšava (ČTK) - To podle něj vedlo i ke smrti černošského řidiče, jehož během kontroly ve státě Minnesota zastřelila tento týden policie. Obama, který se ve Varšavě zúčastnil dvoudenního summitu Severoatlantické aliance, zároveň odmítl názor, že násilnosti jsou důkazem rozštěpení americké společnosti.

Obama nevzdal boj proti držitelům zbraní. Je ohrožen druhý dodatek americké ústavy?

"Zatím přesně nevíme, co se stalo v Minneapolis (ve státě Minnesota), ale víme, že ve voze očividně byla legální zbraň, což nějakým způsobem vedlo k tragické události," řekl Obama.

"Amerika není rozdělená, jak si někteří myslí," citovala prezidenta agentura Reuters. "Američané všech ras a všech původů jsou oprávněně pobouřeni neomluvitelnými útoky na policii, ať již v Dallasu nebo kdekoli jinde," řekl Obama. "A to včetně demonstrantů. Včetně rodinných příslušníků, kteří jsou znepokojeni policejním chováním a kteří řekli, že toto je nepřijatelné," dodal s tím, že v této záležitosti žádné rozdělení společnosti neexistuje.

Spojenými státy tento týden otřásly dva kontroverzní případy, kdy policisté zastřelili dva černochy. V Minnesotě policista zastřelil řidiče, který byl zastaven kvůli nefunkčnímu zadnímu světlu. Muž podle spolujezdkyně upozornil policii, že má ve voze legálně drženou zbraň, následně byl zastřelen. V Louisianě zase policie zastřelila černocha, kterého kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má zbraň. Vše nyní prověřuje federální ministerstvo spravedlnosti.

Během čtvrteční demonstrace v Dallasu proti policejnímu násilí proti černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a sedm dalších zranil, poranil rovněž dva civilisty.

"Byl to těžký týden," řekl dnes Obama. O dallaském střelci, který dříve sloužil v armádě a půl roku byl v Afghánistánu, řekl, že to byl vyšinutý člověk, který nereprezentuje americké černochy, stejně jako nereprezentuje bílé Američany bělošský útočník, který loni v kostele v Charlestonu zastřelil devět černochů.

Obama zopakoval svoje slova, která řekl v červnu, v reakci na masakr v gay klubu v Orlandu na Floridě.

Vlastnit zbraň je nezadatelné právo svobodného občana. To jen otroci ve staré Spartě nesměli mít zbraně

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace