Obama se neomluví za shození atomových bomb. A je to tak správně

Obama se neomluví za shození atomových bomb. A je to tak správně
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hirošima
28 / 05 / 2016, 16:30

Už před svou cestou do Japonska prohlásil americký prezident Barack Obama, že se neomluví za zničení Hirošimy a Nagasaki atomovými bombami.

KOMENTÁŘ

Americký prezident Barack Obama se nechce omlouvat za shození atomových pum na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945, ač si to mnozí světoví politikové přejí. K omluvě totiž není důvod, a to bez ohledu, kolik lidí následkem svržení bomb zemřelo. Shození bomb bylo bezprostředním následkem předchozího vývoje války, který měl nějaké konkrétní příčiny. Pokud se chtěly USA Japonsku za to omluvit, mělo k tomu dojít těsně po válce, a ne ,,šedesát let poté".

Na své návštěvě památníku v Hirošimě totiž Obama správně řekl, že ,,si připomínáme všechny nevinné zabité". A tím v podstatě vyjádřil svou původní myšlenku, s níž přijel na historickou návštěvu Japonska. To znamená připomenout si všechny mrtvé v nejstrašlivější válce, která lidstvo postihla, a neomlouvat se za určitý ,,výsek", který sice byl sám o sobě tragický, ale byl součástí širšího kontextu vedení či vývoje válečného konfliktu.

Protože jinak by se museli všichni ,,omlouvat za všechno". Japonci Američanům za přepadení tichomořské základny v Pearl Harboru v roce 1941, Němci Rusům za napadení Sovětského svazu ve stejném roce a tak dále. Obama střízlivě vyhodnotil svou návštěvou, že je třeba udržovat ,,politiku dobrého sousedství", ale ne za cenu vynucených omluv, které by znamenaly pouze další historické precedenty v omlouvání jednotlivců či států za vše, co se v minulosti stalo.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.