Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hirošima
Už před svou cestou do Japonska prohlásil americký prezident Barack Obama, že se neomluví za zničení Hirošimy a Nagasaki atomovými bombami.
KOMENTÁŘ
Americký prezident Barack Obama se nechce omlouvat za shození atomových pum na japonská města Hirošimu a Nagasaki v srpnu 1945, ač si to mnozí světoví politikové přejí. K omluvě totiž není důvod, a to bez ohledu, kolik lidí následkem svržení bomb zemřelo. Shození bomb bylo bezprostředním následkem předchozího vývoje války, který měl nějaké konkrétní příčiny. Pokud se chtěly USA Japonsku za to omluvit, mělo k tomu dojít těsně po válce, a ne ,,šedesát let poté".
Na své návštěvě památníku v Hirošimě totiž Obama správně řekl, že ,,si připomínáme všechny nevinné zabité". A tím v podstatě vyjádřil svou původní myšlenku, s níž přijel na historickou návštěvu Japonska. To znamená připomenout si všechny mrtvé v nejstrašlivější válce, která lidstvo postihla, a neomlouvat se za určitý ,,výsek", který sice byl sám o sobě tragický, ale byl součástí širšího kontextu vedení či vývoje válečného konfliktu.
Protože jinak by se museli všichni ,,omlouvat za všechno". Japonci Američanům za přepadení tichomořské základny v Pearl Harboru v roce 1941, Němci Rusům za napadení Sovětského svazu ve stejném roce a tak dále. Obama střízlivě vyhodnotil svou návštěvou, že je třeba udržovat ,,politiku dobrého sousedství", ale ne za cenu vynucených omluv, které by znamenaly pouze další historické precedenty v omlouvání jednotlivců či států za vše, co se v minulosti stalo.