Obama v Británii osobně podpoří odpůrce Brexitu

Obama v Británii osobně podpoří odpůrce Brexitu
Autor: dw.com|Popisek: Brexit
13 / 03 / 2016, 13:00

Prezident USA Barack Obama přijede do Velké Británie podpořit odpůrce možného vystoupení Velké Británie z EU.

Cestu má naplánovanou příští měsíc a kromě své osobní podpory Britům, kteří chtějí setrvat nadále ve svazku EU, bude s britským premiérem Davidem Cameronem hovořit i o jiných problémech světové politiky. Například o Libyi a jejího dalšího politického vývoje. Podle amerického prezidenta Cameron nespolupracoval dostatečně na tom, aby zde po pádu diktátora Muammara Kaddáfího vznikla stabilní vláda.

Obama chce svou cestou narovnat vztahy s britským premiérem Cameronem, které v poslední době ochladly. Ať už se jedná o zmíněný problém Libye či hrozby Brexitu. Americký prezident doufá, že dokáže přesvědčit Brity o tom, že setrvání v EU je v jejich bytostném zájmu.

Obamova cesta je plánována v době, kdy se ,,do hry" vložil i starosta Londýna a člen Konzervativní strany Londýna Boris Johnson, který je velkým kritikem EU. On a ,,brexiteři" se zásadně postavili proti tomu, aby Obama promluvil v britském parlamentu. Zastánci vystoupení Velké Británie z EU dokonce podepsali petici, jež má v současné době zhruba 16 000 signatářů. Obávají se, že americký prezident by mohl ze svého titulu zapůsobit na nerozhodnuté Brity, aby se přiklonili na stranu příznivců EU.

Někteří zejména konzervativní britští politikové mají kromě jiného i problém s tím, že Obama do Velké Británie vůbec jede a podle nich může ovlivnit britské politické dění ve svůj prospěch. Peter Bone, čelný představitel Konzervativní strany, prohlásil, že Obama by neměl na půdě Británie radit, zda má země setrvávat v EU či nikoliv, a nechat si tyto názory pouze pro sebe.

Obama si slibuje od cesty kromě alespoň částečné nápravy vztahů mezi ním a Cameronem také sblížení postojů na hlavní evropskou, respektive světovou agendu.

 

 Zdroj: Independent.co.uk

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace