Autor fotografie: YouTube/screenshot/BBC
Obama chce, aby budoucí prezident souhlasil s reformou zbraní. V USA je 357 milionů zbraní, což je o o cca 57 milionů více zbraní než před sedmi lety
Washington 8. ledna (ČTK) - Americká hlava státu Barack Obama nepodpoří a nebude volit žádného kandidáta na prezidenta Spojených států, i kdyby to byl člen jeho Demokratické strany, který nebude souhlasit se zbraňovou reformou. Obama to napsal ve sloupku na portálu listu The New York Times. V textu vyzval občany, aby přiměli zákonodárce, guvernéry i starosty k podpoře přísnějších podmínek držení zbraní. Ve čtvrtek večer místního času (pátek nad ránem SEČ) se Obama zúčastnil debaty přenášené televizí CNN, ve které obhajoval svůj cíl zpřísnit přístup ke zbraním.
Už v roce 2013 se prezident Obama neúspěšně pokoušel zpřísnit kontrolu zbraní, ale narazil v Kongresu. Podle prezidenta ročně na následky násilí za použití zbraní v USA zemře 30 tisíc lidí. Obamovy roky v Bílém domě byly poznamenány hned několika masakry, při kterých byly použity střelné zbraně, např. v v arizonském Tusconu nebo na základní škole Sandy Hook v Newtownu ve státě Connecticut, kde bylo zavražděno 21 dětí a 6 dospělých. Zdroj rozhlas.cz
"Každý rok střelné zbraně předčasně ukončí životy více než 30.000 Američanů. Domácí násilí. Přestřelky gangů. Nehody. Stovky tisíc Američanů přišly o své bratry a sestry, pohřbily své děti. Jsme jedinou vyspělou zemí světa, která zažívá tak často takový rozsah násilí," napsal Obama. "My všichni máme odpovědnost," dodal s tím, že za změny bude bojovat nejen jako prezidenta, ale i občan.
"Nepodpořím a nebudu volit žádného kandidáta, i když bude z mé strany, který nepodpoří smysluplné zbraňové reformy. A když se ke mně přidá 90 procent Američanů, kteří takové reformy podporují, zvolíme si vůdce, které si zasloužíme," zdůraznil s odkazem na příslušný průzkum veřejného mínění. V něm 92 procent oslovených Američanů souhlasí s prověřením minulosti kupců zbraní.
Obama nevzdal boj proti držitelům zbraní. Je ohrožen druhý dodatek americké ústavy?
Obama v úterý ohlásil, že již není možné dále omlouvat nečinnost Kongresu v otázce příliš volných pravidel držení a získávání zbraní, proto ze svých pravomocí nařídí legislativní změny, které mají pomoci omezit násilnou činnost související se střelnými zbraněmi. Všichni zájemci o střelné zbraně v USA budou muset před získáním povolení splnit stejné požadavky, kontrolovat se bude například jejich minulost.
Jeho návrh je problematický hned ze dvou důvodů, napsala Lucie Priknerová z Českého rozhlasu.
Za prvé, klade velký důraz na psychicky nemocné jedince, což je sice správné, ale méně se zaměřuje na politické extrémisty a jejich přístup ke zbraním. Pachatelé z kalifornského San Bernardina byli údajně napojení na islamistické radikály. Podceňovat spojení tohoto problému s proliferací zbraní by se mohlo vymstít, protože ve jménu IS mohou bojovat i tzv. osamělí vlci, kterým zbraně nedodává žádná základna.
Za druhé, opatření má své politické důsledky. Může tak radikální krok změnit povahu americké společnosti jaksi shora, tedy umělým zásahem bez souhlasu zákonodárců? Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump si dobře rozumí se zbrojařskými lobbisty a chce po případném ovládnutí Bílého domu Obamova opatření ohledně zbraní zrušit.
Navíc, i kdyby miliardář zvolen nebyl, skupina National Rifle Association bojující za práva držet zbraně by vyvíjela nátlak na návrat do původního stavu. Web Politico uvádí, že Obamův krok pomůže Hillary Clintonové v boji s Bernie Sandersem vystupujícím proti větší kontrole zbraní, a protože tento krok podporuje 90 procent voličů z předměstí a těch nerozhodnutých, tak podle Politica případně i proti republikánům.
Prezident svými nařízeními obejde Kongres, jehož republikánské vedení tento fakt ostře kritizovala. Obama v The New York Times opět připomněl, že mocné zbraňové lobby zablokovalo snahy zákonodárců o jakákoli bezpečnostní opatření. "Pokud si dítě nemůže samo otevřít krabičku s aspirinem, měli bychom se rovněž postarat, aby nezmáčklo spoušť zbraně," uvedl v článku Obama.
Zástupci Republikánské strany se ohradili proti jeho výnosu zpřísňujícímu pravidla pro držení střelných zbraní a předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan prohlásil, že Obama „podkopal svobodu“ tím, že obešel Kongres, a dodal, že záležitost bude řešit soud.
"Změna bude těžká. Nenastane přes noc. Ale ani zajištění hlasovacího práva ženám nepřišlo přes noc. Osvobození Afroameričanů nenastalo přes noc. Posílení práv lesb, gayů, bisexuálů a transgenderových Američanů zabralo desetiletí práce," dodal.
Obama se ve čtvrtek zúčastnil debaty na Univerzitě George Masona ve Fairfaxu, kde čelil kritickým vyjádřením obhájců práva nosit a vlastnit zbraň. V diskuzi, kterou přenášela stanice CNN, obvinil vlivnou Národní asociaci držitelů zbraní (NRA) z toho, že šíří zprávy o tom, že se vláda lidem snaží sebrat jejich zbraně. "To je konspirace," řekl s tím, že v prezidentské funkci bude již jen rok.
Také řekl, že k debatě byla přizvána i NRA, která však odmítla přijít. Mluvčí této organizace Andrew Arulanandam uvedl, že důvod k účasti na divadle zorganizovaném Bílým domem žádný nebyl. Chris Cox, který je hlavním lobbistou NRA sdělil, že zájem o rozhovor s Obamou neměl.
"Nepodporuje právo jedince vlastnit zbraň," řekl Cox. "Tak o čem bychom mluvili? O basketballu?" dodal.
Několik kritických dotazů prezidentovi položili majitelé zbraní, kteří byli v publiku. Taya Kyleová, která je vdovou po odstřelovači zvláštních jednotek SEAL, řekla, že zákony nezastaví lidi se špatnými úmysly. "Problém je, že chtějí vraždit," sdělila.
Kimberly Corbanová zase prezidentovi řekla, že jako oběť sexuálního útoku se rozhodla pořídit si zbraň, aby mohla bránit sebe a své děti. Obamovy změny nyní vnímá jako narušení svých práv. Šéf Bílého domu jí odpověděl, že jeho návrhy nebudou žádnou komplikací pro spořádané občany, kteří si chtějí koupit zbraně, některé zločince ale mohou pomoci zastavit. "Sama jistě chcete, aby se útočníci nemohli snadno dostat ke zbraním," řekl.
V USA je podle listu Washingtonu Post 357 milionů zbraní, což je o o cca 57 milionů více zbraní než před sedmi lety, stávající počet zbraní tak převyšuje počet obyvatel USA. To jasně ukazuje, že Obamovy návrhy musí být ještě doprovázeny snahou shora i zdola o snižování agresivity ve společnosti. Zdroj rozhlas.cz