Obamovy slzy. Dosluhující prezident se emotivně loučil

Obamovy slzy. Dosluhující prezident se emotivně loučil
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Barack Obama
11 / 01 / 2017, 16:00

Barack Obama přednesl svůj poslední projev roli amerického prezidenta a byl hodně emotivní.

V projevu předneseném v úterý v domovském Chicagu rekapituloval a symbolicky uzavřel svou prezidentskou éru. V prvé řadě připomněl své úspěchy, které dosáhl na poli zdravotnictví, lidských práv a zahraniční politiky.

Obama prohlásil, že ,,Amerika je díky jejím obyvatelům v každém ohledu nyní lepší, než byla". Apeloval ve svém projevu na dobré fungování demokratických institucí. ,, Všichni bychom měli bez ohledu na naší stranickou příslušnost přijmout úkol obnovit naše demokratické instituce," řekl odcházející prezident.

Dále uvedl že občanská práva a ústava nejsou i v této době samozřejmostí. ,,Naše demokracie je ohrožena vždy, když ji považujeme za samozřejmou," prohlásil Obama. V narážce na kontroverzní výroky Donalda Trumpa řekl, že odmítá diskriminaci amerických muslimů, protože jsou ,,stejní vlastenci jako my.

Na závěr své hodinové řeči poděkoval své rodině - manželce a dětem a neubránil se slzám. Barack Obama definitivně opustí Bílý dům 20. ledna, kdy se do něho nastěhuje nový, v pořadí již 45. americký republikánský prezident Donald Trump.

Obama nastoupil do úřadu v roce 2008 a těšil se obrovské přízni Američanů. Z Bílého domu odchází se zhruba poloviční podporou obyvatel.

 

psali jsme: 

Obama si věří, prezidentské volby by prý vyhrál znovu. Trump se mu vysmál

Obama: ''Keby som mohol, volil by som Merkelovú''

 

Zdroj: bbc.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.