Obamův největší omyl? Intervence v Libyi

Obamův největší omyl? Intervence v Libyi
11 / 04 / 2016, 12:00

Měl by se vzdát Nobelovy ceny za mír ve prospěch libyjských dětí, reagoval ruský diplomat

Moderátor televizní stanice Fox News položil americkému prezidentovi několik otázek, na které musel Obama pohotově odpovědět. Jedna z nich zněla následovně: "Váš nejhorší omyl?"

„Možná krach v přípravě plánu den po intervenci do Libye, což mi tehdy připadalo jako správné rozhodnutí", odpověděl Obama.  I přes tento názor má ovšem americký prezident jasno v tom, že samotná intervence „byla správnou věcí“. Naopak za hlavní úspěch svého prezidentského období Obama pokládá záchranu ekonomiky před velkou depresí.

"Arabské jaro" začalo před pěti lety v Tunisku, změnilo se na "arabskou zimu"

Ministr zahraničí USA John Kerry už v prosinci 2015 prohlásil s odvoláním na mínění prezidenta, že Washington udělal v Libyi chybu. Masové nepokoje začaly v této zemi v únoru roku 2011, za nimi následovala válka, která vyústila v zavraždění vůdce této země Muammara Kaddáfího. A stát se tak rozpadl na dva proti sobě stojící tábory. V současné době pokračují v Libyi ozbrojené střety mezi proislamistickými silami s centrem v Tripolisu a vládou, kterou světové společenství uznává jako legitimní. Zdroj: cz.sputniknews.com

Několik hodin po zmíněném rozhovoru s Obamou se k jeho prohlášení vyjádřil ruský diplomat Aleksej Puškov. „Jestli Obama své prohlášení o Libyi myslí vážně a chce svou chybu nějak odčinit, měl by se vzdát Nobelovy ceny za mír ve prospěch libyjských dětí,“ napsal Puškov na svém twitteru. 

Tagy článku