Obamův velký projev: Chce bojovat proti IS, rakovině i řevnivosti mezi politiky

Obamův velký projev: Chce bojovat proti IS, rakovině i řevnivosti mezi politiky
Autor fotografie: YouTube/screenshot/CNN|Popisek: Obama při projevu o stavu unie
13 / 01 / 2016, 09:15

K nápravě americké politiky a spolupráci mezi oběma politickými stranami vyzval ve svém posledním poselství o stavu unie americký prezident Barack Obama, který kromě tradičního vytyčení priorit pro letošní rok nastínil své představy o budoucnosti po jeho odchodu z úřadu.

Washington 13. ledna (ČTK) - V době vrcholící kampaně před prezidentskými primárkami zároveň několikrát nepřímo kritizoval konzervativní republikánské kandidáty. Věnoval se rovněž boji s terorismem, zahraniční politice či budoucnosti zdravotní péče.

Podle Obamy je jedním ze zklamání jeho sedmi let v Bílém domě fakt, že zášť a řevnivost mezi demokraty a republikány neklesla, ale vzrostla. Tuto politiku je však třeba "spravit", aby voliči, kteří mají pocit, že přestávají být důležití, znovu získali důvěru v politiky.

"Budoucnost, kterou chceme - příležitosti a bezpečnost pro naše rodiny, rostoucí životní standard a udržitelná a mírová planeta pro naše děti - to vše máme na dosah. Ale stane se to, jen když budeme jednat společně. Stane se to jen tehdy, když povedeme rozumné a konstruktivní debaty," řekl.

O tom, že americká ekonomika je na vzestupu, nemůže pochybovat vůbec nikdo, prohlásil prezident, který zemi před sedmi lety přebíral v době hospodářské krize. Američané však čelí prudkým změnám, kterých se nesmí bát, ale vidět v nich příležitost, řekl Obama v projevu, jenž podle analytiků vyzněl podobně optimisticky, jako při jeho nástupu do funkce v roce 2009.

Nepřímo se tak opřel do některých republikánských kandidátů, zejména Donalda Trumpa, který v kampani varuje před tím, jak USA mění islámští přistěhovalci. "Proto je důležité odmítnout jakoukoli politiku, která útočí na lidi jen kvůli rase či víře. Tohle není problém politické korektnosti. Je to o pochopení toho, co nás činí silnými. Svět nás nerespektuje jen díky našemu arzenálu, respektuje nás díky naší rozmanitosti a otevřenosti a způsobu, jímž respektujeme každou víru," pronesl Obama, který chce letos v USA přijmout 10.000 syrských běženců.

Demokratický šéf Bílého domu v posledním roce v úřadě čelí nepříliš přátelsky naladěné republikánské většině v obou komorách Kongresu, je rovněž terčem kritiky republikánských prezidentských kandidátů v čele s miliardářem Trumpem, jehož protimuslimská prohlášení jsou v protikladu s Obamovou politikou, vstřícnou k uprchlíkům.

Američanům Obama zároveň slíbil tvrdý boj proti Islámskému státu, který nazval "vrahy a fanatiky", na jejichž zničení USA pracují.Obamův údajně nedůrazný postup vůči islamistickému terorismu kritizuje řada republikánů v probíhající prezidentské kampani.

Nabádal však, aby lidé nepřeceňovali hrozbu této radikální organizace, která podle něho neohrožuje existenci USA. "Zatímco se soustředíme na zničení ISIL, přehnaná tvrzení, že jde o třetí světovou válku, pouze hrají do jejich karet," vyzval Obama k nepřeceňování dosahu organizace, kterou označil jednou z jejích zkratek. Zároveň však podotkl, že USA nemohou každé zemi pomoci z krize a vyslat tam svou armádu. "To není vůdcovství. To je cesta do pekel, plýtvání americkou krví a penězi, které nás v posledku oslabuje," prohlásil Obama.

Jako tradičně se prezident při projevu ke shromážděným členům obou komor Kongresu, vlády a dalších institucí obrátil na kongresmany se žádostí o schválení několika podle něho klíčových kroků. Podle Obamy by zákonodárci měli dát zelenou mimo jiné obchodním partnerství USA a 11 pacifických zemí (TPP), formálně posvětit údery proti IS či zrušit protikubánské obchodní embargo.

V části věnované vizím vzdálenější budoucnosti vzbudila zřejmě největší potlesk sálu slova o kampani, která má podle Obamových představ zbavit USA rakoviny. "Kvůli našim milovaným, které jsme všichni ztratili, kvůli blízkým, které stále můžeme zachránit, učiňme z Ameriky zemi, která se jednou pro vždy zbaví rakoviny," řekl prezident, který do čela kampaně jmenoval viceprezidenta Joea Bidena a přirovnal ji k první americké výpravě na Měsíc.

 

Tagy článku