Obavy z uprchlické vlny. Evropské země požadují další kontroly na hranicích.

Obavy z uprchlické vlny. Evropské země požadují další kontroly na hranicích.
03 / 05 / 2016, 09:15

Šest evropských zemí napsalo dopis Evropské komisi, v němž žádají prodloužení dočasných kontrol na vnitřních hranicích schengenského prostoru, aby bylo možné lépe monitorovat příliv migrantů.

Kodaň -  Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Rakousko a Švédsko si přejí prodloužit kontroly na hranicích o dalších šest měsíců, informoval dnes zpravodajský server The Local. Mluvčí komise uvedla, že požadavek je zcela v souladu s březnovým plánem komise na obnovu schengenského prostoru ke konci letošního roku.

V dopise se rovněž uvádí, že ty státy Schengenu, které žádná omezující opatření ještě nepřijaly, by měly mít možnost zavést kontroly, pokud to budou považovat za nutné.

Loni v září osm z 26 členských států schengenského prostoru volného pohybu osob zavedlo pohraniční kontroly s cílem omezit a monitorovat příliv uprchlíků na základě pravidel EU, která umožňují státům obnovit kontroly za jistých okolností maximálně na dobu osmi měsíců.

 

Německo, které bylo první zemí, jež na hranici zavedla kontroly, dosáhne osmiměsíčního limitu tento měsíc. Pro Dánsko, které začalo s kontrolami na své hranici s Německem v lednu, osmiměsíční termín vyprší v září, pro Švédsko to bude již v červenci.

"Do Evropy stále přichází velký počet migrantů a my musíme hlídat, kdo vstupuje do naší země přes německo-dánskou hranici," uvedla dánská ministryně pro integraci Inger Stöjbergová, která plánuje strávit dnešek na hraničních přechodech Fröslev a Padborg.

Příliv desetitisíců uprchlíků do zemí na severu a západě Evropy výrazně omezily ploty vystavěné na hranicích zemí na balkánské migrační trase. K dalšímu omezení přílivu migrantů přispěla březnová dohoda EU s Tureckem, na jejímž základě jsou migranti, kteří přijdou nelegálně do Řecka a nepodají si zde řádnou žádost o azyl nebo jim je taková žádost zamítnuta, vraceni zpátky na turecké území.

Evropská komise už v březnu uvedla, že pokud budou přetrvávat zjevné nedostatky v ochraně vnější schengenské hranice po 12. květnu, navrhne podle článku 26 schengenského kodexu členským zemím prodloužení kontrol do doby, než budou takové strukturální nedostatky odstraněny.

Statistiky Mezinárodní organizace pro migraci ukazují, že celkový počet běženců, kteří připlouvají do Itálie či Řecka, byl za první čtyři měsíce letošního roku stále vyšší než ve stejném období loni.

 

Tagy článku