Občané podpořili Jeruzalém jako hlavní město Izraele

Občané podpořili Jeruzalém jako hlavní město Izraele
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Fotografie z místa protestu
08 / 09 / 2016, 12:45

Stovky občanů se shromáždily 7.9. na Václavském náměstí v Praze, aby protestovaly proti tomu, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozhodlo, aby ve školním atlase byl v rozporu se skutečností za hlavní město Izraele místo Jeruzaléma označen Tel Aviv.

Toto kontroverzní rozhodnutí učiněné úředníkem MŠMT na základě požadavku velvyslance státu Palestina, který ČR neuznává, zvedlo vlnu kritiky v občanské společnosti i mezi politiky napříč politickým spektrem. Na shromáždění promluvil místopředseda parlamentu Jan Bartošek, který zahájil slovy: „Jeruzalém je hlavní město Izraele.“

Jeruzalém je hlavní město Izraele

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zmínil mimořádný přátelský vztah mezi oběma národy a řekl: „Lidé i národy potřebují dobré přátele, kteří se nebojí nazývat věci pravými jmény. To platí o to více, když jde o záležitost pro přátele mimořádně citlivou.“

Senátorka Daniela Filippiová připomněla, že Jeruzalém je nejsvětějším městem Židů již tři tisíce let a palestinský protest nazvala nehorázným zasahováním do vnitřních záležitostí Izraele.

Ministryně školství Kateřina Valachová, jíž byl protest adresován, mezitím veřejně oznámila, že atlas se měnit nebude a že ve školních atlasech má být popsána skutečnost. „Jeruzalém je hlavním městem Izraele z hlediska prohlášení té země, které se to týká, to znamená Izraele.“ Podle ní není úkolem ministerstva školství dělat politiku.

Organizátoři akce tento vývoj s povděkem kvitovali, ale konstatovali, že stále zůstává aktuální bránit se proti politicky motivovanému přepisování historie. Připomněli, že palestinský požadavek je součástí širší dezinformační kampaně, která se snaží zpochybnit tisícileté historické a náboženské vazby židovského lidu na Jeruzalém a zbavit Židy jakéhokoli práva na jejich historickou domovinu.

V Jeruzalémě sídlí prezident, parlament a vláda se všemi ústředními orgány Státu Izrael a tak tomu zůstane i v jakékoli konečné podobě mírového urovnání konfliktu s Palestinci, což předpokládá i mezinárodní společenství, jak potvrdilo stanovisko MZV. Jeruzalém proto je a zůstane hlavním městem státu Izrael.

Celé shromáždění bylo zakončeno happeningem.

Shromáždění spolupořádaly tyto organizace:

Kongregace Bnej Jisrael
Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ)
Židovská liberální unie
Liga proti antisemitismu
Operace Ester
Facebooková skupina Podporujeme Izrael
Daniela Filipiová, Senát Parlamentu České republiky
Centrum Sion Hradec Králové
Unie otců

Tagy článku