Občanská válka na Ukrajině v přímém přenosu

Občanská válka na Ukrajině v přímém přenosu
Autor fotografie: Youtube|Popisek: Občanská válka na Ukrajině
15 / 11 / 2014, 19:30

15.11.2014 / Občanská válka na Ukrajině je v jistém smyslu „ dítětem 21. století“. Lze ji totiž označit za první plnohodnotnou internetovou válkou, kdy vojáci i povstalci o přestávkách mezi střílením nahrávají na YouTube videa z čerstvých bojů a vzájemně si s protější stranou vyměňuji výhrůžky na internetových fórech.

Přitom se proslýchá, že se nejedná pouze o fenomén rozšířený mezi řadovými vojáky. Prý si pravidelně volají i velitelé útvarů bojujících proti sobě. Nejednou jsou to totiž staří známi, kteří spolu studovali vojenskou akademii nebo společně sloužili. Tak si prý kamarádsky popovídají, zavzpomínají na staré časy, nechají pozdravovat své manželky a pak se zase pustí do vzájemného zabíjení.

V absurdní válce na východě Ukrajiny denně hynou na obou znepřátelených stranách desítky lidí, přes den ale přímo přes frontovou linii projíždějí civilisté a dokonce i kamiony se zbožím pro místní obchody. Na jedné straně mnoho lidi v separatistických republikách hlasovalo pro nezávislost a volilo si vlastní nové vedení, na straně druhé ti sami lidé nadále žádají po vládě v Kyjevě, kterou neuznávají, vyplácení sociálních dávek a platů státním zaměstnancům.

Na jedné straně je ukrajinský internet plný nenávistí a zášti vůči Rusku a proruským separatistům, na straně druhé většinu této nenávisti sami uživatelé vyjadřují rusky a nikoliv ukrajinsky. A když si prohlédnete videa pod tímto článkem, budete mít z počátku lehký problém rozpoznat od sebe bojové nahrávky separatistů a prokyjevských sil. Podobné uniformy, podobná taktika, podobná výzbroj a stejná řeč musí být pro samotné účastníky bojů velmi matoucí. Boje na Ukrajině mají všechny znaky Občanské války.

Příslušníci praporu Azov ostřelují separatisty:

Separatisté ostřelují prokyjevské jednotky: 

Boje o doněcké letiště z pohledu ukrajinské strany: 

Boje o doněcké letiště z pohledu separatistů: 

Psali jsme také:

Ukrajinská válka v přímém přenosu

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Vůdce proruských povstalců: obnovíme útok!

Jak vypadá válka na Ukrajině v přímém přenosu?

OSN: na Ukrajině již bylo zabito nejméně 3660 lidí

Ukrajinská fronta: strany stahují děla a zároveň chystají novou ofenzivu

Tagy článku