Obchod s uprchlíky vynáší. Libyjští pašeráci mají roční zisk 346 milionů dolarů

Obchod s uprchlíky vynáší. Libyjští pašeráci mají roční zisk 346 milionů dolarů
Autor fotografie: frontex.europa.eu|Popisek: Joint Operation Triton 2015 - Search and Rescue by Belgian navy
01 / 12 / 2016, 20:00

Města na libyjském pobřeží získávají každý rok z pašování uprchlíků do Evropy příjmy ve výši 346 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy Kč).

Berlín - Uvedl to velitel unijní námořní operace ve Středozemním moři Enrico Credendino v důvěrné zprávě, kterou získala agentura AP. Admirál ale v dokumentu určeném členským státům EU neupřesňuje, jak k tomuto číslu dospěl.

Evropská unie vybízí uprchlíky k cestě do Evropy, tvrdí šéf libyjské pobřežní stráže

Zpráva shrnuje činnost unijní námořní operace Sophia, jejímž cílem je především likvidace sítě pašeráků migrantů z Afriky. Credendino v ní uvádí, že pašování lidí je "hlavním zdrojem příjmů obyvatel libyjských pobřežních měst". Dodává, že různé islamistické skupiny "finančně vytěžují" trasy pašeráků přes Sahel, tedy země na jižním okraji Sahary, do Libye.

Itálie si neví rady se stále větším přílivem uprchlíků

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo od začátku letošního roku do Itálie přes Středozemní moře z Libye 165.000 běženců, což je už asi o 11.000 více než za celý loňský rok. Zájem migrantů o cestu z Libye vzrostl poté, co se začátkem roku uzavřela takzvaná balkánská trasa.

Letos ve Středozemním moři utonulo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) už 4636 lidí. Většina z nich byli Afričané, kteří se na cestu vydali právě v Libyi.

800.000 migrantů čeká v Libyi na cestu do EU. Máme se připravit na mnohem větší uprchlickou vlnu

Tagy článku

-->