Obchodní a techničtí ředitelé podceňují očekávané zásadní přínosy technologie 5G, zjistila studie společnosti Accenture

Obchodní a techničtí ředitelé podceňují očekávané zásadní přínosy technologie 5G, zjistila studie společnosti Accenture
02 / 03 / 2019, 07:30


Podle výsledků studie společnosti Accenture obchodní a techničtí lídři po celém světě podceňují disruptivní potenciál technologie 5G, který souvisí s větší rychlostí a výkonností této sítě. Průzkum mezi více než 1 800 výkonnými řediteli ze středních a větších firem napříč různými odvětvími v 10 zemích zjistil, že si většina (53 %) z nich myslí, že existuje jen „velmi málo“ nových věcí, které jim 5G umožní, tj. které nebyly možné již s technologií 4G. Méně než dva z pěti výkonných manažerů (37 %) očekávají, že technologie 5G přinese „revoluční“ posun v rychlosti a výkonnosti.

Zároveň tito lídři připouštějí, že technologie 5G bude mít významný dopad na konkurenceschopnost. 60 % manažerů si myslí, že do roku 2022 síť 5G pokryje téměř celou populaci a 70 % se domnívá, že budou mít díky aplikacím 5G konkurenční výhodu. Více než dva z pěti manažerů očekávají, že bude mít 5G „významný“ dopad na rychlost (46 %) a výkonnost (42 %).

„Rozšíření 5G s sebou přinese velkou vlnu konektivity, která nám otevře nové dimenze pro inovaci a komerční a ekonomický růst,“ uvedl George Nazi, globální lídr pro síťové technologie v Accenture. „Převratné změny v trojrozměrném videu, imerzivní televize, autonomní auta a chytrá infrastruktura ve městech nám přinesou příležitosti, které si dnes těžko umíme představit, ale již brzy budou ovlivňovat naše životy. Při realizaci těchto plánů budou hrát klíčovou roli telekomunikační společnosti.“

Role poskytovatelů telekomunikačních služeb

Téměř tři čtvrtiny (72 %) manažerů uvedly, že budou potřebovat partnera, který jim s touto technologií pomůže. Nejvíce respondentů (40 %) uvedlo, že takovým partnerem, který jim bude na jejich cestě s technologií 5G pomáhat, jsou telekomunikační společnosti, jako jedni z hlavních poskytovatelů služeb. Zároveň ale 60 % respondentů řeklo, že poskytovatelé služeb toho o problémech v jejich odvětví vědí málo – například nemají ponětí o tom, jak mohou různá odvětví používat technologie k inovacím. 

Vedoucí pracovníci také vnímají řadu překážek v přijetí 5G, včetně počátečních investic (uvedlo 36 % respondentů), bezpečnosti (32 %) a zapojení zaměstnanců (29 %). Zatímco 78 % manažerů si myslí, že používání technologie 5G na pracovišti více zabezpečí jejich podnikání, jedna třetina (32 %) má ohledně bezpečnosti 5G naopak obavy.

Anders Lindblad, ředitel Accenture pro komunikace a média v Evropě, uvedl: „I přes nedostatek informací mnozí lídři s nadšením očekávají přínosy, které technologie 5G jejich firmám může přinést. Tyto hodnoty jsou momentálně zastíněny vnímanými riziky a nejistotou, které okolo 5G panují. Organizace, které dobře chápou potřeby zákazníků, však mohou tyto bariéry přijetí snadno překonat a mohou začít spolupracovat s poskytovateli služeb.“

Další poznatky z výzkumu:

  • Vnímání 5G se liší v závislosti na odvětví. Více než polovina (53 %) manažerů v energetickém sektoru si myslí, že 5G bude mít revoluční dopad díky své schopnosti pokrýt nové oblasti – vzdálené a s dosud obtížným pokrytím – v porovnání se 41 % všech dotazovaných vedoucích pracovníků.
  • Vládní/veřejný sektor má o technologii 5G nejnižší povědomí. 59 % respondentů z tohoto sektoru věří tomu, že 5G bude desetkrát rychlejší než 4G; v porovnání se 67 % všech respondentů. Kromě toho si pouze 66 % výkonných představitelů vlády v porovnání se 78 % všech respondentů myslí, že používání 5G pro připojení na pracovišti firmy lépe zabezpečí.

 accenture

 

Chcete-li se o Accenture’s Communications & Media practice i o 5G schopnostech dozvědět více, navštivte:  //www.accenture.com/telecoms a //accenture.com/accelerate5G.

 

Metodologie

Společnost Loudhouse Research provedla jménem společnosti Accenture online průzkum mezi 915 vedoucími představiteli IT a 913 lídry z oblasti obchodu ve 12 odvětvích průmyslu ve Spojených státech amerických, Velké Británii, Španělsku, Německu, Francii, Itálii, Japonsku, Singapuru, SAE a Austrálii. Průzkum a související datové modely kvantifikují vnímání a znalosti zaměstnanců o technologii 5G a jejím potenciálním dopadu na jejich byznys, resp. na jejich životy. Online průzkumy byly provedeny v prosinci 2018 až v lednu 2019.

 

O společnosti Accenture

Accenture je globální společnost poskytující široké spektrum odborných služeb a řešení v oblasti strategických, konzultačních, digitálních a technologických služeb.  Díky kombinaci jedinečných zkušeností a obsáhlých znalostí napříč více než 40 průmyslovými odvětvími s rozsáhlým výzkumem nejúspěšnějších světových firem, Accenture dokáže řešit propojení byznysu a technologií s cílem pomoci klientům zvýšit jejich výkon a vytvořit udržitelnou hodnotu pro jejich akcionáře. Inovativní služby společnosti Accenture zajišťuje více než 449 000 zaměstnanců ve více než 120 zemích. Navštivte naše stránky www.accenture.com.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace