Obětí hackerského útoku není jenom Macron

Obětí hackerského útoku není jenom Macron
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: hacker
02 / 05 / 2017, 14:30

Médii v posledních dnech rezonovala informace, že společnost Trend Micro odhalila útok hackerů na volební štáb francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona.

Podle čerstvé zprávy Trend Micro skupina hackerů, která si říká Pawn Storm, zaútočila i na další cíle, například na německou politickou stranu CDU, americkou vládu či tureckého premiéra.

Společnost Trend Micro vydala výzkumnou zprávu o činnosti Pawn Storm (známé také pod názvy APT28 a Fancy Bear), aktivní kyberšpionážní skupiny s vazbami na Rusko, která se kromě jiného zaměřuje na globální obranný průmysl a politiky. Zpráva odhaluje, jak se skupina při svých útocích zaměřuje na jednotlivce ve vlivných organizacích, zejména prostřednictvím sofistikovaných phishingových e-mailů, upravených podle principů sociálního inženýrství.

Trend Micro zkoumá aktivity Pawn Storm za poslední dva roky, což je doba, kdy se skupina zlepšila v manipulaci událostí a veřejného mínění prostřednictvím shromažďování a kontrolovaného uvolňování informací. Aktivity skupiny ukazují, že jsou jejími stěžejními motivy zahraniční a domácí špionáž a ovlivňování geopolitické situace, nikoliv finanční zisk. Mezi její hlavní cíle patří ozbrojené síly, obranný průmysl, média, politici a disidenti.

Pawn Storm se zaměřila na kampaň Emmanuela Macrona a nadací Konrad Adenauer Stiftung a Friedrich Ebert Stiftung. Jedná se o pokračovaní jejich aktivity zvýšené až o 400 % v roce 2016 s cílem ovlivnit veřejné mínění probíhající paralelně s volbami v některých zemích. Od roku 2014 se oběťmi Pawn Storm staly například polské ministerstvo obrany, Severoatlantická aliance (NATO), francouzská televizní stanice TV5, parlamenty Turecka a Černé Hory či dokonce Bílý dům.

 

Autor: Jiří Kroulík

Tagy článku