Objektivní a krátké zprávy o ebole

Objektivní a krátké zprávy o ebole
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto / beugdesign
13 / 11 / 2014, 06:00

AKTUALIZOVÁNO /
Informace z celého světa i Česka, krátce a stručně o ebole a výskytu viru

Zdroje: WHO, CDC, Reuters, BBC, CNN, ČTK

17.11.2014

REUTERS / Omaha /  Lékař Martin Salia ze Sierry Leone, který se nakazil virem eboly v Africe, dnes zemřel v nemocnici v Nebrasce. Byl jsem převezen v rámci evakuačního programu americké vlády, v rámci kterého jsou zpět do USA převáženi američtí občané nebo občaně, kteří žijí trvale v USA. 

13.11.2014 

REUTERS / Washington / Desítky tisíc sester po celých Spojených státech pořádají protestní shromáždění a stávky s tím, že nemocnice nezajišťují dostatečnou ochranu zdravotníků při péči o pacienty nakažené virem eboly, Odborový svaz uvedl, že očekává protestní akce přes sto tisíc zdravotních sester po celých USA. Sestry požaduji na nemocnicích zajištění vhodných ochranných pomůcek - obleků i respirátorů, které je ochrání před nákazou, včetně příslušných školení, jak se starat o nemocné pacienty. 

REUTERS / Ženeva / Světová zdravotnická organizace (WHO) včera uvedla, že se opět zvýšil počet obětí eboly na 5147 ve třech nejhůře postižených zemích západní Afriky, Guineji, Libérii a Sierra Leone.  Dalších 13 úmrtí a nově nakažených 30 případů bylo zaznamenáno v pěti dalších zemích - Nigérii, Senegalu, Mali, Španělsku a Spojených státech. Prudký nárůst onemocnění je zaznamenán především v Sierra Leone.

9.11.2014

ČTK / Prostějov / V sobotu 8.11.2014 byl do Prostějovské nemocnice převezen muž, který se vrátil z Nigérie, s podezřením na nákazu ebolou. Vic v našem článku Podezření na ebolu v Česku - v Prostějovské nemocnici

7.11.2014

REUTERS / New York / I přesto, že americké firmy DuPont a Lakeland Industries až třikrát zvýšily výrobní kapacity na výrobu ochranných prostředků pro zdravotnické pracovníky a hasiče, na trhu je nedostatek ochranných oděvů i masek. Světová zdravotnická organizace (WHO) a Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) včetně organizace Lékaři bez hranic požadují výjimečně vysoké dodávky, které nejsou někteří výrobci schopni dodat.

6.11.2014 

REUTERS / Londýn / Evropská unie přislíbila spolu s farmaceutickým průmyslem postupně uvolnit 280 milionů eur na výzkum eboly. Z prostředků budou financovány projekty pro inovativní lékařství a společné projekty soukromého a veřejného sektoru. 

5.11.2014

REUTERS / Chicago / Američtí vědci si stěžují, že nejsou schopni provádět laboratorní testy viru eboly, protože všechny přepravní společnosti je odmítají přebírat kvůli riziku nákazy. Osm z deseti vědců sdělilo agentuře Reuter, že disponují pouze s několik měsíci starými vzorky. Přitom je pravděpodobné, že virus již zmutoval a je třeba vyloučit jeho možné šíření vzduchem. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) potvrdilo, že není jisté, že bude k dispozici dostatek vzorků pro všechna vědecká pracoviště. Bez provedených testů není možné ani vyvíjet nové vakcíny nebo předvídat, jak virus zmutuje.

REUTERS / Austrálie / Australský premiér Tony Abbott dnes uvedl, že se vláda poskytne 20 milionů dolarů na vybudování polní nemocnice v Sierra Leone o kapacitě 100 lůžek.  "Pro zajištění chodu nemocnice budeme potřebovat  asi 240 zaměstnanců, někteří z nich budou Australané" sdělil v novinářům v Sydney. Austrálie už na boj proti epidemii eboly poskytla kolem 18 milionů dolarů .

4.11.2014

REUTERS / USA / Američtí vědci si stále nejsou jisti, jakým způsobem se nákaza ebolou přenáší. Například podle Thomase Ksiareka z University of Texas Medical Branch (UTMB) nelze vyloučit nákazu tělesnými tekutinami přes neporušenou kůži. Další zásadní otázkou je, zda virus mohou šířit lidé, kteří nevykazují příznaky. "Možnost takového "subklinického přenosu" zůstává velmi otevřená" uvedl doktor Andrew Pavia, vedoucí oddělení dětských infekčních chorob na univerzitě v Utahu. Zdravotníci zdůrazňují, že osoby ohrožené nákazou eboly, nejsou považovány za infekční, dokud mají teplotu nižší než 38 stupňů. "Ale zda se nešíří virus ještě dříve, než nastoupí vysoká teplota, to není doposud známo" uvedl Dr. Michael Hodgson, hlavní lékař pro bezpečnost a zdraví při práci v USA. Vědci rovněž neví, jaký prostředek je nejúčinnější pro čištění kontaminovaných povrchů - zda pěnové, plynové nebo kapalné dekontaminanty. Rovněž panují rozdílné názory v tom, zda například krysy mohou přenášet virus eboly, který se dostane do kanalizace.

3.11.2014

REUTERS / USA / Zdravotníci v Severní Karolíně umístili do nemocnice na sledování pacienta s vysokou teplotou, který se vrátil minulý týden z Libérie s podezřením na ebolu.

2.11.2014

BBC / Londýn / Britská vláda uvolnila 20 milionů liber na výstavbu tří laboratorních center v Sierra Leone. Po zprovoznění laboratoří bude možné zpracovat čtyřikrát více vzorků krve než doposud a doba na výsledky testů se zkrátí z pěti dnů na 24 hodin.

CNN / Paříž / Francouzský ministr zdravotnictví dnes oznámil, že pacient, který pracoval pro OSN v Sierra Leone je s podezřením na nákazu ebolou umístěn ve vojenské nemocnici v Saint-Mande nedaleko Paříže.

REUTERS / USA / Portland / Žena, která přicestovala do USA ze západní Afriky, byla převezena do nemocnice kvůli vysoké teplotě. Zdravotníci mají obavu, že se nakazila virem eboly.

1.11.2014

BBC / Ženeva / Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se v západoafrických zemích ustálil výskyt nových případů nákazou eboly na počtu 1000 nakažených týdně, v době největšího výskytu bylo týdně evidováno 3 až 4 tisíce nakažených. Původní předpoklady zmiňovaly v listopadu až 20 tisíc nakažených, současně jich je 13 567. WHO předpokládá, že se zastavil exponenciální nárůst epidemie. NIcméně se obávají, že další tisíce případů nejsou vůbec nahlášeny místním zdravotnickým úřadům. Odhady CDC o počtu 1,4 milionů nakažených v lednu příštího roku jsou zřejmě nadsazené. Do 29.10. je evidováno 4951 úmrtí na následky viru (včetně jednoho případu v USA a v Mali), z toho 2413 v Libérii, 1510 v Sierra Leone, 1018 v Guineji a 8 v Nigérii.

31.10.2014

REUTERS / USA / Maine / Americký soud rozhodl, že nebyly shledány důvody pro umístění zdravotní sestry Kaci Hickox do domácí karantény. Může se volně pohybovat, ale musí pravidelně sledovat svůj zdravotní stav a být v kontaktu s lékaři.

30.10.2014

REUTERS / USA / Maine / Zdravotní sestra Kaci Hickox, která byla propuštěna z nemocnice jako vyléčená z eboly, se po návratu do svého domova ve státě Maine dostala do konfliktu s místními úřady. Ty jí totiž nařídili povinnou 21 denní karanténu v místě bydliště a ona odmítla podřídit se i nařízení guvernéra, které pokládá za protiústavní. Její advokáti tvrdí, že nebyl vydán soudní příkaz a že tedy není povinna podrobit se této "povinné" karanténě, kterou mimojiné ostře kritizuje prezident Obama. Ebola je v USA již pouze politickým tématem číslo jedna.

29.10.2014

REUTERS / Londýn / Dotace pěti milionů dolarů umožní shromáždit základní údaje o bezpečnosti experimentální vakcíny rVSV-EBOV. Vakcína je v počáteční fázi testování ve Spojených státech, další vakcína od GlaxoSmithKline  je testována v Evropě a Africe. Společnost Wellcome uvedla, že testy jsou prováděny u 335 dobrovolníků (20 v SRN, 100 v Gabonu a Keni, a 115 ve Švýcarsku).

REUTERS / Ženeva / WHO oznámila, že se v Libérii podařilo zpomalit další šíření viru eboly.

REUTERS / Freetown / Krize v boji proti ebole se stupňuje v nejvíce zasažených oblastech západní Afriky. Postrádají zde nejen adekvátní humanitární a finanční pomoc, ale je absolutní nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. Jejich činnost nahrazují armádní jednotky z celého světa, které však nejsou schopny pokrýt celou oblast. Na následky nákazy zemřelo již přes 250 zdravotníků a zdravotní systém především v Libérii zkolaboval. V Sierra Leone bylo před vypuknutím epidemie 120 lékařů na 6 milionů obyvatel (!).
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) je potřeba 1000 zahraničních zdravotníků, ale kvůli jejich obavám z nákazy se je nedaří získat. Velká Británie vyslala do oblastí 750 vyškolených pracovníků a dalších 240 jich vyšle v nejbližší době.

REUTERS / Washington / Obě americké zdravotní sestry (Amber Vinson z Dallasu a Kaci Hickox z New Jersey) byly propuštěny z nemocnice, bez jakýchkoliv příznaků eboly. 

REUTERS / Washington / Ebola se v USA stala politickým a právním problémem číslo jedna. Zatímco Bílý dům kritizuje mimořádná opatření některých amerických států nařídit povinnou domácí karanténu pro všechny občany a především zdravotníky, kteří se mohli dostat do styku s virem, jeho političtí odpůrci tvrdí, že měří dvojím metrem a dostatečně neochraňuje americké občany před nákazou. Tato tvrzení opírají o skutečnost, že Obamova administrativa nařídila všem americkým vojákům, kteří byli v západoafrických zemích, povinnou 21 denní karanténu na americké základně v severní Itálii, ale naopak nepřijímá opatření proti šíření nákazy mezi obyvatelstvem. Do toho vstoupili právníci, zastupující ty zdravotníky, kteří museli být umístěni do domácí karantény. Ti zase podávají žaloby na americké úřady pro porušování ústavy a základních lidských práv.
Několik desítek amerických senátorů požaduje zákaz leteckého spojení ze západoafrických zemí. To vyvolalo reakci amerických leteckých společností, které s tímto omezením nesouhlasí a obávají se ztráty zisku a poklesu cen akcií. 

28.10.2014

RIANOVOSTI / Moskva / 22 letý nigerijský student byl hospitalizován v ruském městě Penza na podezření z nákazy ebolou. Přijel do Ruska 17. října na místní stavební fakultu a od svého příjezdu se setkal s dalšími 24 zahraničními studenty. Všichni byli umístěni do karantény a čeká se na výsledky laboratorních testů, které by měly být hotovy do 30. října.

REUTERS / Sydney / Australská vláda se rozhodla pozastavit vstup do země všem občanům ze Sierry Leone, Libérie a Guineje. Rovněž zastavila imigrační program ze západní Afriky. Všechna dočasná víza byla zrušena a držitelé víz, kteří je získali, ale ještě nedorazili na australské území, budou muset být po příjezdu umístěni do 21 denní karantény. Pokud opatření odmítnou, bude vydáno soudní rozhodnutí. Oponenti z řad odborníků tvrdí, že se jedná o politické rozhodnutí, protože v Austrálii nehrozí vypuknutí nákazy. 

27.10.2014

Ministerstvo zdravotnictví ČR / Praha / Dnes, 27. října 2014, po projednání ve vládě a po souhlasu státního zástupce sdělujeme, že v současné době bezpečnostní složky státu šetří pokus o vydírání ČR ze strany zatím neznámého jednotlivce nebo skupiny, a to hrozbou rozšíření viru Ebola na veřejných místech v ČR.  Pachatel či pachatelé používají velmi sofistikované komunikační prostředky a Policie zatím nemá důkazy, které by potvrdily nebo vyvrátily jednu z variant. Důvodem ke zveřejnění této informace je fakt, že vyděrači již tuto informaci předali médiím. Snaží se tak naplnit svoji další výhružku, vyvolat mezi obyvatelstvem paniku. Na případu intenzivně pracuje ÚOOZ i tým nejpovolanějších expertů. Získání viru, jeho transport i efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným či jeho tělními tekutinami je vysoce nepravděpodobné. Klimatické i hygienické podmínky v České republice, úroveň epidemiologické práce i zdravotnického systému vylučují možnost masivního šíření Eboly. Na jednotlivé izolované případy je Česká republika připravena.

Vyděrači chtějí po státu milion eur

Neznámí pachatelé požadují po státu milion eur (zhruba 27,7 milionu korun), uvedl server tn.cz, který má text údajně k dispozici. Vyplývá z něj, že peníze chtějí vyděrači ve třech splátkách ve virtuální měně bitcoin. Peníze by měly být podle dopisu odeslány na tři různé elektronické adresy podle časového harmonogramu. První platba měla být provedena nejpozději do pondělních 09:00, druhá do středy stejného času a poslední po obdržení biologického materiálu na adrese, kterou stát vybere. "Nebudeme smlouvat o čase, biologický materiál uchováváme v bio kontejnerech za snížené teploty," stojí mimo jiné ve výhrůžném dopise. Autoři textu rovněž uvedli, že biologický materiál mají z Libérie a pochází od pacienta, který byl ebolou infikován.

REUTERS / Londýn / U výrobců vakcín proti ebole se začínají objevovat první problémy, spočívající v technickém zabezpečení hromadné výroby vakcíny. S ohledem na její charakter musí být přípravek vyráběn ve firmách, kde je zajištěna biologické bezpečnosti na úrovni 2, kterou nesplňují všichni výrobci. Dalším problémem je, že se výrobci zavázali vyrábět vakcínu za "přijatelnou cenu", ale nyní se potýkají nejen s kapacitou výrobních linek, ale i s distribucí léčiva. Dvě společnosti, GlaxoSmithKline a NewLink Genetics, mají vakcíny vyzkoušené na lidech a dalších pět společností začne testování v prvním čtvrtletí příštího roku. Jedna z nich, Johnson & Johnson, začne provádět zkoušky vakcíny již v lednu.

REUTERS / Washington / Pentagon se rozhodl umístit do karantény dvanáct amerických vojáků včetně generálmajora Darryla Williamse, kteří pomáhali v zemích západní Afriky při vypuknutí viru eboly. NIcméně nikoliv na území USA, ale v Itálii, na základně americké armády ve Vicenze (v severní Itálii, v oblasti Benátek). 

REUTERS / USA / Další čtyři americké státy New York, New Jersey, Florida a Illinois přistoupily ke zpřísnění opatření pro všechny občany, kteří se vrací ze západoafrických zemí postižených ebolou. Guvernéři těchto států, i přes nesouhlas prezidenta Obamy a jeho administrativy, požadují, aby všichni byli v karanténě ve svých bytech a to po celých 21 dnů od návratu do USA. Floridský guvernér uvedl: "Prostřednictvím Epi-X webového systému CDC, který sleduje osoby, které cestují do oblastí s infekčními chorobami, včetně viru eboly, víme, že se čtyři osoby již vrátily na Floridu z ebolou nakažených zemí".  Tito lidé mají za povinnost být doma a pravidelně si měřit svoji teplotu a jsou pod dohledem zdravotníků.

26.10.2014

BBC / Washington / Samantha Power, členka Obamova kabinetu a velvyslankyně USA u OSN, v sobotu odcestovala na diplomatickou misi do tří západoafrických zemí, aby se přímo na místě seznámila se situací v nejpostiženějších oblastech. 

REUTERS / AUSTRÁLIE / 18ti letá žena, která emigrovala do Austrálie z Guineje byla kvůli horečce převezena do nemocnice v Brisbane, kde se podrobí testování na ebolu. Spolu s jejími příbuznými byl zdravotníky monitorován jejich zdravotní stav už od příletu na letišti, a všichni byli umístěni do karantény. Výsledky budou známy v pondělí.

25.10.2014

BBC / Washington / Dvě zdravotní sestry z dallaské nemocnice, které se nakazily ebolou od zesnulého Liberijce Duncana, byly prohlášeny za uzdravené. Jedna z nich, Nina Pham, se dnes setkala s americkým prezidentem Obamou.

WHO / Ženeva / Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že počet nakažených obyvatel v západoafrických zemích překročil deset tisíc, je jich 10141 (23. října uváděla 9.936, 17.10. bylo 9191,10.10. bylo 8376 nakažených). V tabulce jsou uvedeny všechny potvrzené případy nákazy na celém světě včetně počtu úmrtí.

25.10.2014

REUTERS / San Antonio / Americká armáda oznámila, že zahájila výcvik týmu "rychlé reakce", který bude připraven zasáhnout v prvních fázích výskytu eboly v amerických nemocnicích. Tým je složen z pěti lékařů, dvaceti zdravotních sester a pěti školitelů. Bude provádět dohled nad dodržováním pravidel při péči o nakažené.

REUTERS / Nuakšott / Další západoafrická země Mauretánie uzavřela všechny pozemní přechody se sousedními státy Guineou a nyní také s Mali, kde se včera prokázala nákaza ebolou u dvouletého dítěte (viz níže). Naopak prezident Mali dnes prohlásil, že nebudou uzavřeny hranice se sousední Guineou ani s dalšími státy. Rozhodnutí je ovlivněno tím, že Mali jako vnitrozemský stát potřebuje volné přístupy k přístavům v sousedním Senegalu, Guineji a Pobřeží Slonoviny.

24.10.2014 

REUTERS / Londýn / Dnes zveřejněná studie v lékařském časopise The Lancet Infectious Disease uvádí, že pokud se okamžitě nepřijmou účinná opatření proti šíření eboly v Libérii, zemře do konce tohoto roku 90 tisíc obyvatel na následky nákazy a 171 tisíc jich bude nově nakaženo do poloviny prosince. Ohnisko šíření eboly je v chudinských čtvrtích v západní části hlavního města Monrovia, kde žije více než 75 tisíc lidí bez tekoucí vody, takže je obtížné zavést doporučení Světové zdravotnické organizace, aby si pravidelně umývali ruce vodou a mýdlem po celou dobu péče o nemocné členy rodiny.

REUTERS, CDC / New York / Newyorčané začali napadat africké přistěhovalce. Liberijská matka, která vyzvedávala svého čtyřletého syna z mateřské školky byla hrubě slovně napadena asi třiceti rodiči ostatních dětí, s tím, že "může za ebolu". Média poukazují na alarmující zprávy po celých USA, kdy jsou občané původem z Libérie buď zcela vyloučeni z komunit nebo jsou napadáni. Tito lidé si stěžují, že jsou ve společnosti ignorováni a že se k nim obrátili zády jejich přátelé i kolegové. Současně se obávají ztráty zaměstnání. Sociolog Barry Glassner, autor knihy "Kultura strachu," uvedl, že kombinace strachu z eboly a rasových předsudků způsobuje xenofobní reakce na lidi ze západní Afriky. Nicméně dodává "Kdyby se jednalo například o Švédy, viděli bychom stejnou reakci".

REUTERS, CDC / New York / Aktualizováno / Nákaza ebolou se potvrdila. Třiatřicetiletý doktor Craig Spencer, který pracoval v Guineji pro humanitární organizaci Lékaři bez hranic, a vrátil se 17. října do USA, byl převezen do newyorské nemocnice Bellevue s podezřením na nákazu ebolou. Dva jeho přátelé a snoubenka byli umístěni do karantény. Oznámil to včera starosta New Yorku Bill de Blasio a ujistil Američany, že "se nemusí obávat". V New Yorku však vypukla panika, protože Spencer po příletu na Kennedyho letiště sice nevykazoval příznaky nákazy, nicméně cestoval několikrát metrem, byl na bowlingu, sportoval i chodil do restaurací. Lékař uvádí, že se při zpátečním letu zdržel i v Bruselu. Úřady tvrdí, že pokud neměl horečku a další příznaky, nebyl nakažlivý. Na vyšetření se dostavil až ve čtvrtek 23. října, kdy měl zvýšenou teplotu. Jeho byt v Harlemu byl úřady zapečetěn. Do 24 hodin by se podezření na nákazu mělo potvrdit nebo vyvrátit laboratorními testy. Od začátku srpna bylo v USA potvrzeno celkem devět případů nákazy ebolou. Na první případ podezření eboly v NYC reagoval okamžitě americký akciový trh. CDC potvrdilo u lékaře nákazu virem eboly.

REUTERS / Brusel / Představitelé Evropské unie čelí kritice, že opožděně a nedostatečně reagovali na hrozbu šíření eboly a nepřijali dostatečná bezpečnostní opatření k zamezení šíření viru v členských státech EU. Jejich odpovědí je jmenování "koordinátora pro boj s ebolou" Christose Stylianidese, který přebírá 1. listopadu funkci komisaře EU pro humanitární záležitosti a krizové řízení. 

REUTERS / USA / Zdravotníci z amerického Connecticutu umístily šestičlennou rodinu ze západní Afriky, která  minulou sobotu přicestovala do USA, do karantény s podezřením na nákazu. Rodinu budou sledovat po celou dobu inkubační 21 denní doby. 

REUTERS, BBC / MALI / AKTUALIZOVÁNO / Západoafrický stát Mali, sousedící s Guineou oznámil ve čtvrtek první případ nákazy ebolou. Podle místního ministra zdravotnictví se jedná o dvouletou holčičku, kterou přivedli její příbuzní ze sousední Guineje po úmrtí její matky. Stav dívky se údajně zlepšuje a je umístěna v nemocnici. Světová zdravotnická organizace vysílá do Mali zdravotnický tým vzhledem k tomu, že se nákaza rychle šíří - dnes je již monitorováno dalších 43 lidí včetně 10 zdravotníků.

23.10.2014

WHO / Ženeva / Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila nejnovější údaje o vývoji nákazy ebolou. Celkem je nakaženo 9936 lidí (17.10. bylo 9191,10.10. bylo 8376 nakažených) a 4877 jich na následky infekce podlehlo k datu 19.10.2014. Nicméně WCO se domnívá, že tato čísla neodpovídají realitě a nakažených i mrtvých je zřejmě víc.

REUTERS / Soul / Severní Korea (KLDR) uzavřela hranice pro všechny turisty a zakázala turistické zájezdy do země. Není údajně podstatné, z jaké země turista cestuje nebo zda vůbec byl v některé z postižených zemí. Je to jedno z opatření proti riziku zavlečení eboly do země, ale není jasné, zda se zákaz vztahuje i na obchodní nebo diplomatické cesty  Zákaz ohrožuje především klienty cestovních kanceláří z Číny.

REUTERS / Dakar / New York / (Thomson Reuters Foundation) - Gay aktivista Leroy Ponpon z liberijského hlavního města Monrovie uvedl, že jsou v zemi pronásledováni homosexuálové ze strany křesťanské církve. Tvrdí, že kvůli nákaze ebolou křesťané pronásledují a fyzicky napadají stovky gayů. A to jen proto, že představitelé církve prohlašují, že Bůh poslal mor- ebolu - jako trest za sodomii v Libérii. Tvrzení církve, že "ebola je božím trestem za korupci a nemorální chování lidí" potvrdily místní sdělovací prostředky.

CDC / USA / Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí oznámilo, že od středy 27. října zahajuje "aktivní monitorování" cestujících, kteří přiletí na jedno z pěti mezinárodních letišť USA ze západoafrických zemí postižených abolou (Sierry Leone, Guineje a Libérie). Monitorování bude spočívat v každodenním kontaktu se všemi těmito cestujícími po dobu nejméně 21 dnů. Současně budou informována místní zdravotnická zařízení a bude poskytována konzultační a technická pomoc.

REUTERS / Dallas / Rodina americké zdravotní sestry Amber Vinson oznámila, že provedené testy u rodinných příslušníky neprokázaly, že by se nakazily ebolou. Amber Vinson je jedním ze zdravotníků Presbytariánské nemocnice v Dallasu, který se nakazil při péči o infikovaného Liberijce Duncana. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dosud tuto informaci nepotvrdilo.

22.10.2014

REUTERS / New York / Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost oznámilo, že screening cestujících, kteří by mohli cestovat z ebolou postižených západoafrických zemí, bude prováděn na pěti mezinárodních letištích v USA. Jsou to letiště John F. Kennedyho v New Yorku, Newark v New Jersey, Dullesovo ve Washingtonu, v Atlantě a O'Harovo mezinárodní letiště v Chicagu. Opatření platí od středy 22.10.2014. Na tato letiště míří asi 94 % cestujících z Libérie, Sierry Leone a Guineje, i když v současnosti nejsou zajišťovány přímé komerční lety do USA z  těchto tří zemí.

USA Today / Rwanda / Ministerstvo zdravotnictví Rwandy ve východní Africe zavedlo od 19. října screening cestujících, kteří byli v posledních 22  dnech v USA a ve Španělsku. Cestující jsou povinni při vstupu do země ohlásit svůj zdravotní stav rwandským zdravotním orgánům, a to bez ohledu, zda mají či nemají příznaky nákazy ebolou. Současně je odepřen vstup do země všem, kteří se v uplynulých 22 dnech pohybovali v postižených západoafrických zemích. Zda je to reakce na incident, který se stal v americké škole v New Jersey, kdy vedení odmítlo přijmout do školy dvě děti právě z Rwandy, úřady odmítají. 

21.10.2014

iDnes / Praha / Ministerstvo zdravotnictví sice připravilo prvních 300 tisíc příletových karet pro pasažéry leteckých společností. Připraveny jsou také ruská, francouzská, korejská a arabská verze, které budou na vyžádání společností poskytnuty v elektronické podobě, nicméně zatím nejsou. Příletové karty mají cestující vyplnit lidé během letu, palubní personál má vyplněné dotazníky vybrat od pasažérů a předat cizinecké policii, protože karty obsahují osobní data. Cizinecká policie by je měla průběžně předávat příslušné krajské hygienické službě k monitoringu a vyhodnocování rizika. Nicméně podle serveru iDnes.cz lidé nevědí, kde dotazníky odevzdat, a ne všem aerolinkám se sbíraní vyplněných dotazníků daří. Podle reportérky MF DNES v úterý dopoledne chodili na pražském letišti cestující, kteří hledali, komu vyplněné lejstro vrátit. Někteří zase papír v ruce ani nečetli, strčili si ho do kapsy a opustili letištní halu. Opatření na český způsob, dodáváme.

REUTERS / Washington / Ebola se stala předvolebním tématem američanů. Nákaza ebolou se stala jedním z deseti nejdůležitějších problémů, se kterými se potýkají, uvedl Gallupův institut v rámci nejnovějšího průzkumu mínění, provedeným v době od 12. do 15. října. Ebola se dostala mezi témata, jako je  ekonomika, nespokojenost s vládou, nezaměstnanost, zdravotnictví a přistěhovalectví. Především republikánská strana zahájila kampaň proti Obamově administrativě a prosazuje zastavení leteckých spojů se západní Afrikou. Současně vystoupil i generální prokurátor Eric Schneiderman s tím, že "Podvodníci hanebně využívají zvýšený zájem lidí o veřejné zdraví s cílem je oklamat".

20.10.2014

The Siberian Times / Chabarovsk / U matky s dcerou, které byly 19.10. přijaty do nemocnice v ruském Komsomolsku po návratu ze západní Afriky, byly provedeny testy s negativním výsledkem na podezření z eboly. Oznámila to Anna Popova, šéfka ruského Státního zdravotního ústavu.

International SOS / U 48 pacientů, kteří byli v USA v kontaktu se zdravotnickým personálem, který se staral o zemřelého Thomase Duncana, se v 21denní karanténě neprojevil žádný nový případ nákazy. Vzrostl ale počet lidí na více než 150, kteří jsou sledováni v nemocnici v Ohiu a kteří se dostali do kontaktu se zdravotní sestrou, která cestovala minulý víkend letadlem a zřejmě se nakazila také od Duncana.

BBC / Londýn / Britská zdravotní sestra, která se úspěšně vyléčila z nákazy ebolou, se údajně vrátila zpět jakozdravotnice do západní Afriky. U ní, stejně jako u španělské sestry Teresa Romero, bylo použito léčby krevními deriváty pacientů, kteří přežili nákazu. Znamená to, že někteří lidé mají v těle imunitu proti ebole.

Ministerstvo zdravotnictví ČR / Praha / Zítra, tj. 21. 10. 2014, od 8:00 vyhlásí Ministerstvo zdravotnictví ČR Ochranné opatření před zavlečením hemoragické horečky Ebola ze zahraničí přes mezinárodní letiště. Osobám, které přicestují ze zahraničí na území České republiky přes Letiště Václava Havla, ukládá povinnost vyplnit příletovou kartu. Ta bude obsahovat základní osobní údaje, telefonický kontakt a dotazy na pobyt v Guinejské republice, Liberijské republice či Republice Sierra Leone v období do 42 dní před příletem na území České republiky. Osoby, kterých se bude pobyt v některé z uvedených zemí týkat, jsou povinny dostavit se do vyčleněného prostoru Letiště Václava Havla a podrobit se dalšímu šetření. Vyplnění příletové karty ukládá Ochranné opatření také cestujícím ze zahraničí na mezinárodních letištích Ostrava, Brno, Karlovy Vary a Pardubice.

REUTERS / Lagos / Nigérie dnes oznámila, že se jí podařilo zlikvidovat ohniska nákazy eboly a byla prohlášena za první z postižených zemí západní Afriky, která je bez dalších případů nákazy.

19.10.2014

REUTERS / Washington / CDC oznámilo, že vydá přísnější pokyny pro americké nemocnice. Personál bude povinen při kontaktu s pacienty, u kterých je podezření na nákazu ebolou, úplně zakrývat obličej, vlasy i pokožku ochrannými prostředky. Pokyny CDC jsou zde

The Siberian Times / Chabarovsk / V nemocnici v ruském Komsomolsku na Amuru přijali na infekční oddělení dítě s matkou, které se vrátily z Nigérie - dívka má příznaky nákazy ebolou. Otec dítěte je Nigerijec a obě cestovaly do Ruska za babičkou. Výsledky krevních testů mají být hotovy v pondělí.

REUTERS / Madrid / Španělská vláda v neděli oznámila, že zdravotní sestra, která se nakazila virem eboly jako první v Evropě, při poskytování péče o dva infikované duchovní, již nevykazuje známky nákazy. Další vyšetření budou pokračovat a v současnosti je umístěna na izolaci v nemocnici v Madridu.

REUTERS / Výletní loď Carnival Magic byla na cestě zpátky do Spojených států, když se u jednoho z cestujících, pracovníka nemocnice v Dallasu v sobotu projevily příznaky nakažení. Dobrovolně se nechal umístit na izolaci, ale loď nesměla přistát v žádném přístavu v Mexiku, ani v Belize. Nalodil se 12.října na sedmidenní výletní plavbu. Podle CDC nebyl v přímém kontaktu s žádným nakaženým a není důvod k obavám. Loď by dnes měla normálně připlout do přístavu v texaském Galvestonu.
Dnes odpoledne texaští zdravotníci informovali, že muž není infikován virem eboly.

18.10.2014

REUTERS / Washington / Prezident Obama dál odmítá zakázat lety ze západní Afriky. Vyzval Američany, aby kvůli ebole nepodléhali hysterii. V projevu prohlásil, že se třemi případy nákazy na území USA není možné mluvit o epidemii. 

BBC / Humanitární organizace Lékaři bez hranic varovala již letos v dubnu  Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a OSN, že by si měli "odborníci uvědomit, že tradiční metody pro léčbu eboly nebudou účinné v oblastech, kde jsou volné hranice a špatná lékařská péče". Podle agentur AP a Bloomberg, které získaly materiály údajně prokazující, že ze strany WHO byly a jsou organizaci Lékaři bez hranic kladeny byrokratické překážky v jejím úsilí o léčbu nemocných v Africe, 
- byly ignorovány zprávy o šíření eboly a odesílané do ústředí WHO v Ženevě
- lékařům v Guineji je znemožněn přístup k finanční pomoci 500 tisíc dolarů
- lékařům, kteří chtějí odcestovat na pomoc v západoafrických zemích, nejsou udělována víza.
WHO přiznala, že podcenila nebezpečí a varovné zprávy. 

CDC / Washington / Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo následující upozornění:
- ebolu může šířit infikovaná osoba pouze pokud má horečku a další příznaky viru (náš článek Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli 
- ebola není tak infekční jako chřipka nebo nachlazení
- první den nemoci, kdy má infikovaný člověk horečku, je hladina viru v těle velmi nízká, ale není nulová, každý den se potom riziko dalšího šíření viru z osoby na osobu zvyšuje, a čím jsou příznaky viru zřetelnější a intenzívnější, tím vyšší je pravděpodobnost nákazy.
Virus eboly se na povrchu materiálů zlikviduje dezinfekčními prostředky. Na suchém povrchu, klikách, deskách apod., může virus přežít několik hodin; ALE při pokojové teplotě a v tělních tekutinách může virus přežít i několik dní.

17.10.2014

WHO / Ženeva / K 17. říjnu je evidováno 9191 infikovaných v zemích západní Afriky (k 10. říjnu to bylo 8376 infikovaných - psali jsme v článku Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli). Dalších 20 případů, včetně osmi úmrtí je evidováno v Nigérii, ve Španělsku je zaznamenána jedna lokální infekce a USA mají tři potvrzené případy včetně jednoho úmrtí, informovala WHO ve své nejnovější aktualizaci. Zemřelo již 239 zdravotnických pracovníků. 

REUTERS / Cleveland / Americké zdravotnické orgány dnes informovaly, že 16 dalších osob je sledováno na podezření z nákazy eboly, ke které mělo dojít během víkendového pobytu zdravotní sestry Amber Vinson. Ta zatím nevykazuje další příznaky nakažení.

REUTERS / Ženeva, Monrovia / World Food Program (WFP) - světový potravinový fond dnes oznámil, že prudce stoupají ceny potravin v zemích postižených ebolou, v průměru vzrostly o 24 procent ve všech třech zemí. OSN byla nucena přistoupit k přidělování potravin.

BBC / Londýn / Screening cestujících z afrických zemí postižených ebolou bude rozšířen na letištích v britském Manchesteru a Brirminghamu. Odhaduje se, že v září přicestovalo z těchto zemí do Velké Británie asi 1000 lidí. Kanada a Spojené státy již zavedly zvýšený screening cestujících, kteří přiletí ze západní Afriky. Francie od soboty kontroluje cestující na pařížském letišti Charlese de Gaulla na příletech z hlavního města Guiney Conakry.

CNN, CDC / Dallas / Zdravotní sestra Amber Vinson z dallaské nemocnice, která pečovala o infikovaného liberijce Thomase Duncana, mohla infikovat spolucetující v letadle a další osoby ještě při letu z Dallasu do Clevelandu, kam cestovala na svatbu v pátek 10. října. Původně se předpokládalo, že mohla nakazit spolucestující až při zpátečním letu 13. října. CDC vyhledává další a další osoby, které byly s nakaženou zdravotní sestrou v kontaktu. V současnosti je prokázán virus eboly u čtyř zdravotníků z Dallaské nemocnice. CDC odhaduje, že musí vyhledat nejméně 800 osob, které by mohly být ohroženy nákazou.

REUTERS / Washington / Američtí kongresmani otevřeně kritizují postup Obamovy administrativy při ochraně amerických obyvatel na americkém území. Požadují úplný zákaz cestování z afrických zemí postižených ebolou. 

REUTERS /Washington / Humanitární fond OSN má na svěřeneckém účtu 365 tisíc dolarů, ale pro účinnou pomoc v boji proti zastavení šíření eboly potřebuje jednu miliardu dolarů. OSN kritizuje světové vlády i firmy, že od září, kdy založilo tento účet, přibývá finanční pomoc velmi pomalu. 

REUTERS / Dakar / OSN informovalo, že v západoafrických zemích je ohroženo na životě až 800 tisíc těhotných žen vzhledem k tomu, že se buď obávají vyhledat zdravotnické zařízení ze strachu před nakažením ebolou nebo jsou tato zařízení přetížená. Odhadují, že až 120 tisíc jich může zemřít na poporodní komplikace.

16.10.2014 

Ministerstvo zdravotnictví ČR / Praha / Vydalo následující tiskovou zprávu: „Bezpečnostní rada státu rozhodla o zavedení vstupního screeningu u pasažérů letadel s místem určení pro přistání na Letišti Václava Havla Praha. S určitou modifikací se toto opatření týká i dalších českých mezinárodních letišť, tedy letišť v Karlových Varech, Ostravě, Pardubicích a v Brně. Tento postup má přímé zakotvení v zákonech k ochraně veřejného zdraví. Opatření začnou platit od úterý 21. 10. 2014 od 8:00,“ upřesnil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

REUTERS / Madrid / Cestující, kteří dnes přistáli na madridském letišti v letadle společnosti Air France, byli podrobeni důkladnému lékařskému vyšetření. Na letu z Lagosu byl cestující s podezřením na ebolu. Letadlo muselo být dezinfikováno a další let byl zrušen.

USATODAY / Dallas / V USA propukla panika. Několik škol v americkém Ohiu a Texasu zrušily dnes výuku kvůli obavám, že někteří ze zaměstnanců škol a žáků byli v kontaktu s cetujícími v letu společnosti Frontier, kterým cestovala infikovaná zdravotní sestra Amber Vinson z dallaské nemocnice.

CDC / Washington / Americké centrum pro prevenci nemocí (CDC) vydalo pokyn, kde upozorňuje, že všichni, kteří se pohybovali v místech s výskytem viru eboly (především v afrických zemích) a mají tělesnou teplotu vyšší než 38°C, musí být okamžitě umístěni do karantény (doposud byla uváděna teplota od 38,6°C). Stále probíhá vyhledávání všech cestujících letu 1143 společnosti Frontier z 13. října z Clevelandu do Texasu,  kterým letěla infikovaná 29letá zdravotní sestra Amber Vinson z Presbytariánské nemocnice v Dallasu. Vzrůstají obavy z rozšíření nákazy po celých USA.

15.10.2014

REUTERS, WHO / Ženeva / WHO uvádí, že se situace v Guineji, Libérii a Sierra Leone podstatně zhoršuje. V Guineji  zemřelo na virus a843 lidí a nárůst nových případů byl způsoben výskytem infekce v pobřežním hlavním městě Conakry a nedaleké čtvrti Coyah. V hlavním městě Libérie, Monrovii je zcela jistě situace podhodnocena a počet infikovaných je vyšší. K 12. říjnu bylo hlášeno celkem 8997 potvrzených případů Ebola v sedmi zemích. Na následky infekce zemřelo celkem 4493 lidí. 

WHO / Ženeva / Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala následující prohlášení. Nedávné studie provedené v západní Africe prokázaly, že:

  • 95% z potvrzených případů má inkubační dobu v rozmezí od 1 do 21 dnů
  • 98%  má inkubační dobu v intervalu od 1 do 42 dnů.

WHO je přesvědčena, že pokud nebudou v této lhůtě (42 dnů) zjištěny nové případy, znamená to, že ohnisko eboly se podařilo zlikvidovat. Současně WHO upozorňuje jednotlivé vlády a zdravotníky, aby se nechovaly nezodpovědně a nepropouštěly údajně vyléčené pacienty z nemocničního ošetřování. 
Původní tvrzení WHO, že ebola má inkubační dobu do 21 dnů tedy už neplatí.

 iDNES / Praha / Od úterý 21. října budou na pražském letišti zavedena, v souvislosti s ebolou, mimořádná opatření. „Bezpečnostní rada státu podpořila zavedení vstupního screeningu u pasážerů letadel s místem určení pro přistání na Letišti Václava Havla. Podpořili jsme také otázku zajištění aktivace centra biologické ochrany Těchonín, které by bylo k dispozici jako posílení kapacity pro umístění lidí, kteří by eventuálně byli nakaženi touto nemocí nebo by bylo riziko nakažení v jejich blízkosti,“ informoval premiér Bohuslav Sobotka. Dotazníky budou vyplňovat všichni pasažéři na všech leteckých linkách, a to ještě před výstupem z letadla. Lidé v nich uvedou, odkud letí, kde byli, kde budou tady pobývat a jak se v ČR budou dlouho nacházet. Pokud z dotazníku vyplyne, že cestující byl před 42 dny v Libérii, Sierra Leone či Guiney, rovnou na letišti jej vyšetří lékař, vybavený antivirovým overalem, maskou a speciálními brýlemi. Ten bude hledat příznaky virového onemocnění. Tedy měřit lidem zvýšenou teplotu a zjišťovat jejich cestovatelskou anamnézu. Pokud by epidemiolog měl podezření na ebolu, převezla by sanitka pacienta Na Bulovku, kde mu vezmou krev a odešlou ji na testy. Armádní zařízení Těchonín nebylo nikdy v praktickém provozu, proto je třeba vyzkoušet jeho funkčnost, sdělil ministr zdravotnictví.

CNN / Washington / Američtí vojáci, kteří míří na misi do západní Afriky budou vystaveni zvýšenému riziku nákazy. Pentagon dnes uvedl, že celkem bude vysláno až 4 tisíce vojáků. Pokud se některý z nich infikuje ebolou, bude na základě rozkazu umístěn do 21 denní karantény, kde budou sledovány příznaky. Karanténa bude zajištěna ve vojenském zařízeni, které nebylo blíže specifikováno, ale nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany uvedl, že bude na území USA, v oblasti Washingtonu, DC.  

BBCNEWS / Dallas / Zdravotní sestra, který se infikovala virem eboly při ošetřování liberijce Thomase Duncana (zemřel 8. října) cestovala den předtím, než se u ní projevily příznaky letecky z Clevelandu. Informaci potvrdili úředníci CDC, které se snaží vypátrat všech 132 cestujících, kteří letěli 13. října letem číslo 1143 společnosti Frontier. Příznaky se u sestry objevily následující den, 14. října. 

REUTERS / Winnipeg / Kanada dodá do Španělska a Norska malé množství experimentálního léku ZMAb k léčbě zdravotnických pracovníků infikovaných virem eboly. Lék byl zatím testován na zvířatech. 

REUTERS / Dallas / Již druhý zdravotník- sestra, která byla v kontaktu s liberijcem Duncanem, byla pozitivně testována na virus eboly. Uvedli to dnes úředníci texaského zdravotního úřadu. Zdravotní sestra z Dallaské Presbytariánské nemocnice byla okamžitě izolována a jsou prošetřovány všechny kontaktní osoby.

USATODAY / Houston / Virus eboly je nejnakažlivější v posledních stádiích nemoci, což je také důvodem onemocnění zdravotnického personálu v amerických a španělských nemocnicích. Uvedl to dnes Peter Hotez, děkan Vysoké školy pro tropickou medicínu v Houstonu a profesor na Baylor College of Medicine. "V prvních dnech po infikování se virus nepřenáší tak snadno z člověka na člověka, přenos vyžaduje přímý kontakt. Ebola není spojena s respiračním přenosem. Ebolou se nemůžete nakazit jen díky tomu, že s někým sedíte v jedné místnosti...zato v konečné fázi onemocnění se lidská játra, slezina a ledviny jen hemží miliardami virových částic. " Proto se nemocniční personál může nakazit velmi snadno. "Na jednotkách intenzivní péče nesmí existovat žádný prostor pro chyby," říká Hotez. Osoby, které manipulují s těly obětí eboly jsou vystaveny extrémně vysokému riziku nákazy a dodává "V podstatě pohřbíváte pytel viru. "

REUTERS / Bogota / Kolumbie je prvním jihoamerickým státem, který přistoupil k razantním opatřením a bude odmítat vstup do země všem, kteří byli v posledních čtyřech týdnech v některé z ebolou postižených zemí. Budou zamítány všechny žádosti o víza a cestující nebudou vpuštěni do země; opatření se týká i kolumbijských občanů. Pro agenturu to uvedl zdroj z kolumbijského ministerstva zahraničí.

14.10.2014

Letiště Praha / Dnes proběhl v neveřejných prostorách Letiště Václava Havla Praha preventivní nácvik součinnosti všech složek integrovaného záchranného systému (IZS). Tématem bylo podezření z možného výskytu eboly na palubě letadla s cílem zajistit efektivní spolupráci všech  složek - Hygienické stanice hlavního města Prahy, posádky letadla, pracovníků Řízení letového provozu, letištních hasičů, stálé lékařské služby na letišti, pracovníků bezpečnostních a provozních složek letiště, hasičů z Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy (včetně chemické jednotky), Policie ČR, Cizinecké policie a smluvní sanitní dopravy, která by potenciálně nakaženého transportovala do Nemocnice Na Bulovce. Na standardní provoz letiště neměla celá akce žádný dopad.

ECDC / Stockholm / Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vydalo pokyny týkající se "vstupní a výstupní kontroly " pro členské státy EU. Pokyny uznávají význam výstupní screeningu ze zasažených zemí, i když současně ECDC tvrdí, že dosud nebyly zjištěny žádné potvrzené případy obcházení těchto pokynů. Efektivitu a význam vstupního screeningu pokyny zpochybňují.

REUTERS / Londýn / Na londýnském letišti Heathrow byl dnes zahájen screening cestujících, kteří by mohli přicestovat z některé z ebolou postižených zemí. Cestující budou povinně vyplňovat příslušné formuláře o pobytu v těchto zemích a musí se také podrobit měření teploty. Týká se to všech cestujících, kteří by mohli přicestovat z jiných letišť, která mají letecké spojení se západoafrickými zeměmi. Britský ministr zdravotnictví současně oznámil, že budou zavedeny kontroly i na letišti Gatwick nedaleko Londýna a na vlakových stanicích Eurostar, zajišťujících spojení s evropským kontinentem.

REUTERS / Ženeva / Náměstek ředitele WHO dnes na tiskové konferenci informoval, že infekce zasahuje stále více oblastí v západní Africe a čísla budou i nadále stoupat. Předpovědi WHO naznačují, že do začátku prosince může být diagnostikováno 5000 až 10000 nových případů týdně. Již tento týden přesáhne počet nakažených 9000 osob. Skutečná míra úmrtnosti je kolem 70 procent.

REUTERS / Lipsko /Vysoce postavený zaměstnanec OSN, který byl minulý týden převezen z Libérie, kde se nakazil virem eboly, do německé nemocnice v Lipsku, dnes zemřel. "Pacient (56 let) zemřel přes intenzívní a maximální úsilí lékařského týmu" uvedla ve svém prohlášení lipská klinika Svatého Jiří. Je již třetí pacient s ebolou, kterého Německo přijalo. Jeden nakažený je od začátku října hospitalizován ve Frankfurtu nad Mohanem, další pacient byl po pěti týdnech léčby propuštěn z nemocnice v Hamburku, uvádí deník Frankfurter Allgemeine.

Psali jsme také:

USA proti ebole. Ještě větší katastrofa než jsme čekali!

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Další podezření na ebolu v ČR

Drama na palubě amerického letadla

EBOLA: první případ v Česku? NE

Americká letiště zavádí screening teploty cestujících na příletech z Afriky

Ebola je v Evropě a USA a lékaři uklidňuji: virus se nešíří vzduchem, ale.....

Do měsíce se můžou objevit první případy eboly ve Francii a Velké Británii

Ebola v Texasu: u dalších 10 pacientů je "vysoké riziko" nakažení

Virus eboly v americkém Dallasu potvrzen. 100 potencionálních nakažených

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Těchonín - místo pro boj s ebolou v Česku

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Tagy článku