Obliba Merkelové stále klesá. Dvě třetiny voličů už jí nechtějí za kancléřku.

Obliba Merkelové stále klesá. Dvě třetiny voličů už jí nechtějí za kancléřku.
11 / 05 / 2016, 13:30

Alternativa pro Německo (AfD) posiluje na 15 procent. Velká koalice CDU/CSU je na historickém minimu, volilo by ji jen 30 procent Němců.

Skoro dvě třetiny Němců si nepřejí, aby Angela Merkelová byla kancléřkou i po parlamentních volbách v roce 2017. Ukázal to aktuální průzkum společnosti INSA. Nejvíc odpůrců má kancléřka v Sasku a v Durynsku. Její čtvrté funkční období si přeje pouhých 36 procent Němců. Postoje lidí jsou přitom stejné ve starých i v nových spolkových zemích.

Vymykají se pouze Durynsko a Sasko, kde si odchod kancléřky přeje 79 a 76 procent dotázaných. Nespokojenost s kancléřkou je mimořádně silná u lidí s nižším vzděláním a s nižšími příjmy.

Průzkum společnosti Insa také ukázal, že klesá i podpora pro strany vládní koalice. Kdyby se nyní konaly volby, získala by konzervativní unie CDU/CSU 30,5 procenta a sociální demokracie 19,5 procenta hlasů. Velká koalice by tak oslovila jen polovinu voličů, přitom při posledních volbách do Spolkového sněmu si připsala 67 procent hlasů. Naopak Alternativa pro Německo - AFD posílila v průzkumu o 1,5 bodu na 15 procent a Zelení zůstávají na 13 procentech.

Společnost INSA provedla šetření v době od 4. do 9. května a oslovila celkem 2048 voličů.

Zdroj: Česká televize, deutsche-wirtschafts-nachrichten.de

Tagy článku