Obrana chce pořídit nový pancéřový vůz pro vojenskou ochranku

Obrana chce pořídit nový pancéřový vůz pro vojenskou ochranku
Autor fotografie: BMW Security Vehicles|Popisek: BMW X5 Security Plus
20 / 10 / 2015, 15:45

Ministerstvo je podle dnešního Práva ochotno v rámci chystané veřejné zakázky za obě auta zaplatit zhruba 14,5 milionu korun bez DPH.

Praha 20. října (ČTK) - Ministerstvo obrany chce pořídit dvě nová vozidla pro ochrannou službu Vojenské policie, která zajišťuje bezpečnost ministra obrany i zahraničních delegací při jejich pobytu v Česku. Ještě letos hodlá koupit pancéřovou limuzínu a další totožné doprovodné vozidlo bez pancéřování. Záměrem obnovit vozový park Vojenské policie se má v nejbližší době zabývat vláda.

"Jedná se o vozidla určená pro ochrannou službu Vojenské policie. Ta zajišťuje nejen bezpečnost českého ministra obrany, ale zejména zahraničních delegací při pobytu v ČR. A právě k těmto účelům budou vozidla primárně určena," uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Nevyloučil, že v případě možného ohrožení ministra obrany Martina Stropnického může pancéřovou limuzínu, která odolá střelám, výbuchům či plynovým útokům, využít i on. V červnu někdo hodil na Stropnického dům zápalné lahve. Policie z útoku podezírá ruského studenta, který byl v září propuštěn z vazby.

Pancéřovou limuzínu má podle Medka Vojenská policie už řadu let. "V současné době se jedná o vozidlo BMW. To je ale z roku 2003, čemuž odpovídá i jeho technický stav. Proto je po dvanácti letech provozu jeho obměna naprosto logická," uvedl mluvčí. Cena podobných vozidel je podle něj kvůli stupni ochrany vysoká. "Nicméně resort obrany musí na současnou bezpečnostní situaci adekvátně reagovat," dodal.

Balistickou ochranou jsou podle Práva vybaveny vozy českých diplomatů v rizikových zemích. Vozy nejvyšších ústavních činitelů, kteří mají nárok na osobní ochranku, jsou vybaveny jen zvláštními komunikačními a bezpečnostními prvky bez pancéřování.

Mezi chráněné osoby patří vedle prezidenta republiky šéfové obou parlamentních komor, premiér a ministři zahraničí, vnitra a spravedlnosti. Jejich bezpečnostzajišťuje ochranná služba policie. Ministra obrany chrání Vojenská policie.

Zdroj: ČTK

foto: BMW Security Vehicles

Tagy článku