Obrana je také útok, říká ohledně problematiky kybernetické obrany v rozhovoru pro SECURITY magazín poslanec Stanislav Huml

Obrana je také útok, říká ohledně problematiky kybernetické obrany v rozhovoru pro SECURITY magazín poslanec Stanislav Huml
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: hacker
04 / 03 / 2017, 14:00

ROZHOVOR

SECURITY magazín Vám přináší další rozhovor o problematice kybernetické obrany v ČR, tentokrát s poslancem PSP ČR Stanislavem Humlem (ČSSD)

Projednávání novely o Vojenském zpravodajství, která má upravovat kybernetickou obranu, se odložil na březen. Dolní komora se bude normou zabývat v druhém čtení, do té doby se vyjasní kompetence zpravodajců a připraví případné pozměňovací návrhy k vylepšení projednávaného zákona.

Zajištění kybernetické obrany Česka není aktuálně v zákonech ošetřeno. Norma nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě. Předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku.

Internetové firmy se již v lednu obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku, aby pozastavil přípravu novely zákona o Vojenském zpravodajství a znovu otevřel diskusi o její podobě. Firmám se nelíbí, že by rozvědka měla novou pravomoc umisťovat pasivní i aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Poskytovatelé připojení dokonce varují, že novela zákona může být nebezpečná a místo aby chránila, může podle nich ohrozit digitální prostor České republiky, instituce i jednotlivce. 

 

Jak se stavíte k možnosti, že Vojenské zpravodajství v případě kybernetického útoku a vyhlášení stavu ohrožení státu, nebo válečného stavu aktivně zaútočí na kybernetického útočníka?

Obrana je také útok. Útokem v tomto případě zabráníte útočníkovi v pokračování akce proti státu. Nemám problém.

V případě že s tímto postupem souhlasíte, jak bude zajištěna potřebná technická a personální podpora Vojenského zpravodajství?

To je otázka na ředitele tohoto útvaru.


V případě, že s delegováním pravomocí na Vojenské zpravodajství nesouhlasíte, kdo by podle Vás měl reagovat na vnější útok v kyberprostoru a proč? Jakým způsobem bude zajištěna kontrola Vojenského zpravodajství a Národního centra kybernetických sil, aby se předešlo případnému zneužití pravomocí a technologie zaměstnanci těchto institucí?

Standardními postupy. Hrozba trestního stíhání, kontrola nadřízeným ministerstvem, parlamentní dohled.

 

psali jsme:

Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm, říká v rozhovoru pro SECURITY magazín předseda bezpečnostního výboru PSP ČR Roman Váňa

Kyberútoky jsou velký byznys. Roční zisk z jediné kampaně je až 34 milionů dolarů.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.