Autor fotografie: flickr.com|Popisek: hacker
ROZHOVOR
SECURITY magazín Vám přináší další rozhovor o problematice kybernetické obrany v ČR, tentokrát s poslancem PSP ČR Stanislavem Humlem (ČSSD)
Projednávání novely o Vojenském zpravodajství, která má upravovat kybernetickou obranu, se odložil na březen. Dolní komora se bude normou zabývat v druhém čtení, do té doby se vyjasní kompetence zpravodajců a připraví případné pozměňovací návrhy k vylepšení projednávaného zákona.
Zajištění kybernetické obrany Česka není aktuálně v zákonech ošetřeno. Norma nově přisuzuje odpovědnost za kybernetickou obranu Česka armádní tajné službě. Předpokládá, že v případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i ke kybernetickému protiútoku.
Internetové firmy se již v lednu obrátili na premiéra Bohuslava Sobotku, aby pozastavil přípravu novely zákona o Vojenském zpravodajství a znovu otevřel diskusi o její podobě. Firmám se nelíbí, že by rozvědka měla novou pravomoc umisťovat pasivní i aktivní prostředky kybernetické obrany do internetových sítí. Poskytovatelé připojení dokonce varují, že novela zákona může být nebezpečná a místo aby chránila, může podle nich ohrozit digitální prostor České republiky, instituce i jednotlivce.
Jak se stavíte k možnosti, že Vojenské zpravodajství v případě kybernetického útoku a vyhlášení stavu ohrožení státu, nebo válečného stavu aktivně zaútočí na kybernetického útočníka?
Obrana je také útok. Útokem v tomto případě zabráníte útočníkovi v pokračování akce proti státu. Nemám problém.
V případě že s tímto postupem souhlasíte, jak bude zajištěna potřebná technická a personální podpora Vojenského zpravodajství?
To je otázka na ředitele tohoto útvaru.
V případě, že s delegováním pravomocí na Vojenské zpravodajství nesouhlasíte, kdo by podle Vás měl reagovat na vnější útok v kyberprostoru a proč? Jakým způsobem bude zajištěna kontrola Vojenského zpravodajství a Národního centra kybernetických sil, aby se předešlo případnému zneužití pravomocí a technologie zaměstnanci těchto institucí?
Standardními postupy. Hrozba trestního stíhání, kontrola nadřízeným ministerstvem, parlamentní dohled.
psali jsme:
Kyberprostor se dnes stává regulérním bojištěm, říká v rozhovoru pro SECURITY magazín předseda bezpečnostního výboru PSP ČR Roman Váňa
Kyberútoky jsou velký byznys. Roční zisk z jediné kampaně je až 34 milionů dolarů.