Obří starověký virus nalezen v arktickém permafrostu

Obří starověký virus nalezen v arktickém permafrostu
Autor fotografie: Dominic Alves CC BY 2.0|Popisek: Ilustrační foto
11 / 09 / 2015, 10:15

Vědci našli dosud neznámý obří virus v permafrostu Sibiře, což je objev znepokojující, protože dochází k rychlému rozmrazování půdy a takových nálezů starých virů může přibývat.

Nově objevený virus se nazývá Mollivirus sibericum - což znamená "měkký virus ze Sibiře" - a byl nalezen v 30.000 let starém permafrostu v ruském regionu Čukotky. Jedná se o čtvrtý starověký obří virus objevený od roku 2003, z nichž jeden byl objeven stejným týmem ve stejném permafrostu.

"Skutečnost, že dvě různé viry z prehistorického permafrostu mohly být snadno oživeny, by měla být brána v úvahu v souvislosti s globálním oteplováním," říká studie týmu složeného většinou z francouzských vědců.

Mollivirus sibericum je sférický, měří asi 0,6 mikronu v průměru. Obří viry, dostatečně velké, aby mohly být viděn v normálním mikroskopů měří nejméně 0,5 mikronu, což je 1/1000 milimetru.

Tým, který virus objevil se skládá z vědců z Aix-Marseille Université ve Francii, Ruské akademie věd a dalších institucí.

Stejný tým našel ještě větší virus - 1,5-mikronu dlouhý Pithovirus sibericum, a byl ho schopný oživit!

Nově objevený Mollivirus sibericum je geneticky různorodý, obsahuje více než 500 genů. Pro porovnání: vir chřipky A má pouhých osm genů.

Předtím než dojde k oživení Mollivirus sibericum vědci ověří, že se vir není schopný přizpůsobit lidem nebo zvířatům.

Zdroj: BarentsObserver

Tagy článku