Autor fotografie: FB profil Michala Zuny|Popisek: Poslanec Michal Zuna
SM oslovil poslance a člena Výboru pro bezpečnost poslance Michala Zunu (TOP 09) a zajímalo nás, jak hodnotí zásah pořádkových jednotek 11. března u Národního muzea, kdy předtím na Václavském náměstí proběhla protivládní demonstrace.
1. Jak hodnotíte zásah pořádkové policie z Vašeho pohledu, byl přiměřený, nebo došlo v nějaké fázi k individuálním excesům?
Nemohu hodnotit zásah na základě jednoho sestříhaného videa a bez znalosti souvislostí. Jsem však rád, že jsme se na Výboru pro bezpečnost zabývali zásahem před Muzeem, do kterého se snažila vniknout početná skupina demonstrantů. Do muzea, které bylo o víkendu plné návštěvníků včetně rodin s dětmi. Neumím si představit, že bychom na výboru řešili situaci, ve které by PČR nezasáhla, a zabývali jsme se podobným incidentem, jako bylo vniknutí protestujícího davu do Kapitolu ve Washingtonu. Oceňuji tak rozhodnutí PČR a vyhodnocení situace, ve kterém zabránila podobnému scénáři.
2. Jsou události před Národním muzeem z 11. března podle Vašeho názoru důsledkem zvýšené radikalizace společnosti, nebo na ně nahlížíte jako na ojedinělou akci?
Jedná se o průběžný trend, který je důsledkem vyhrocené komunikace opozičních stran a hnutí, zejména SPD. Podobného chování jsme byli svědky i dříve, například během demonstrací namířených proti pandemickému zákonu. Na Malostranském náměstí několik radikálů umístilo šibenice určené pro politiky. Za tuto radikalizaci mohou zejména politici SPD. Ti velmi často používají slova, která nemají s aktuální politickou situací nic společného. Například pokud od nich často slyšíme, že současná vláda je totalitní či prosazující cenzuru a omezení svobody slova. Na výboru pro bezpečnost zaznělo od kolegy Kotena přirovnání současné situace ke stannému právu. Neuvěřitelné a zcela pomýlené výroky, které dávají části společnosti pocit, že musí vzít právo do svých rukou.
3. Policejní prezident Vondrášek na jednání Výboru pro bezpečnost hovořil také mimo jiné o platech policistů. Řekl, že propad příjmů je minimálně pro rok 2023 zastaven. Nicméně v Policii ČR pracují i občanští zaměstnanci, jejichž plat je nesrovnatelně nižší. Budete se zasazovat o jeho zvýšení?
O nominální propad příjmů, respektive platů policistů, se rozhodně nejedná. Pan prezident upozornil na pokles poměru průměrného platu policistů v porovnání s průměrnou mzdou ze 140 % na 130 %. Toto je rozhodně poměr, pod který platy již klesat nemohou. V oblasti odměňování civilních zaměstnanců PČR souhlasím, že musí být nastaveny tak, aby byly konkurenceschopné na trhu práce.