Americký DroneDefender proti soukromým dronům

Americký DroneDefender proti soukromým dronům
Autor fotografie: © BattelleInnovations / YouTube
15 / 10 / 2015, 09:15

Firma Battelle vyvinula revoluční zbraň, která je schopná díky rádiovému signálu převzít kontrolu nad drony, které bez povolení přelétají nad soukromými nebo přísně střeženými vládními pozemky a objekty.

USA i západní Evropa se potýká s problémem zneužívání soukromých dronů k přeletům nad chráněnými vládními objekty, nad kulturními památkami, ale především nad soukromými pozemky. Například policie ve Velké Británii bojuje se zloději, kteří si tipují potencionální cíle právě pomocí dronů. V USA zase v průběhu několika měsíců byly nad nejstřeženějším místem, nad Bílým domem ve Washingtonu, zjištěny noční přelety neznámých dronů.

Americká firma Battelle nyní představila možné řešení těchto nelegálních přeletů - DroneDefender. Informaci zveřejnil server RT.

"DroneDefender může pomoci všude tam, kde nás drony ohrožují ať ztrátou soukromí nebo by se mohlo jednat o bezpečnostní hrozbu. Opakovaně se stalo, že bezpilotní letadla přelétala nad Bílým domem, nad vojenskými základnami, věznicemi, školami nebo kulturními památkami. S touto zbraní je podobným přeletům konec ," tvrdí Dan Stamm, který vedl celý výzkumný projekt. 


Výrobce uvádí, že model, který vypadá spíše jako pistole s anténou, váží méně než 5 kg, lze jej spustit za méně než vteřinu a je schopen na jedno nabití pracovat až pět hodin. Střelec musí pouze dron zaměřit a stisknout spoušť, přičemž "dostřel" je až 400 metrů.  Vysílač umístěný v pistoli přeruší rádiovou řídící frekvenci mezi dronem a pilotem, a střelec tak nad ním převezme kontrolu  a má tři možnosti: buď ho ponechá vznášet se na jednom místě, nebo dron přinutí přistát anebo jej donutí vrátit se do místa startu.

Díky narušení dálkového ovládání dronu a GPS signálu, který vysílá, by zbraň měla být "účinná proti všem komerčním dronům ve Spojených státech." Vývojáři kladli zvláštní důraz na to, aby nedošlo k poškození letadla, protože se nejedná o "nepřátelský objekt". O výrobek už projevily zájem americké vládní agentury.


Tagy článku