Nejbezpečnější webmail na světě se šifrováním a zdarma. Švýcarský ProtonMail

Nejbezpečnější webmail na světě se šifrováním a zdarma. Švýcarský ProtonMail
Autor fotografie: ProtonMail|Popisek: Švýcarský ProtonMail
14 / 03 / 2015, 11:15

Vyzkoušeli jsme nejbezpečnější bezplatnou emailovou službu na světě. Pokud nechcete, aby kdokoliv a kdykoliv četl vaše emaily, včetně tajných služeb, používejte ProtonMail, vyplatí se. Na registraci si ale počkáte až dva měsíce, zájem je obrovský. Má ale svá omezení.

Článek je určen spíše pro ty uživatele, kteří využívají email k zasílání citlivých údajů například o obchodních nebo peněžních transakcích nebo prostě jen nechtějí, aby se mohl víceméně kdokoliv dostat k jejich korespondenci. Ti také budou s nějvětší pravděpodobností využívat technologii, o které jsme psali v článku "Cryptelo - zabezpečení dat jako v americkém NSA"

Nejnovější zpráva britského zpravodajského a  bezpečnostního výboru uvádí, že zpravodajské služby mají rozsáhlé databáze obsahující osobní informace o britských občanech. Údajně se vzácně vyskytly i případy, kdy byl agent suspendován nebo propuštěn za neoprávněný přístup k osobním datům. Tajné služby i policie podle agentury Reuters tvrdí, že pročítání e-mailů nebo komunikace na Facebooku či Twitteru je zásadní pro potírání zločinu a boj proti extremismu (zdroj: zpravy.idnes.cz)

Podle odborníků je rozsah špehování další tajnou službou - americkou agenturou NSA obrovský. Většina internetové komunikace probíhá prostřednictvím malého množství amerických společností, které oficiálně nepotvrzují, že by poskytovaly veškerá data NSA, ale nicméně je tomu tak (zdroj: tech.ihned.cz).

Jak ochránit svojí emailovou komunikaci? Využijte ProtonMail

ProtonMail je vyvíjen a hostován ve Švýcarsku, takže je mimo dosah USA i Evropské unie, řídí se pouze švýcarským právem a rozhodnout o vydání údajů mohou pouze tamní soudy. Zároveň používá HTTPS spojení a do třetice je automaticky šifrovaný i pomocí technologie OpenPGP.

Webová služba ProtonMail je na první pohled vcelku běžný webmail. Jenže má v sobě integrovaný kódovací mechanizmus, veškerá pošta tedy internetem putuje v zašifrované podobě a stejně tak je i uložená na serverech provozovatele.


Správci serveru neznají klíče, nemohou zprávy dešifrovat a ani je nikomu předat. Uživatelé si přitom nemusí instalovat žádný doplněk, vše funguje přímo v prohlížeči. (zdroj: cnews.cz)

Pro plně šifrovanou komunikaci je nutné, aby ProtonMail používaly obě strany. Pokud ale uživatel ProtonMailu zašle zprávu někomu s účtem na Gmailu, Outlooku.com, Seznamu apod., bude si moci vybrat, zda pošle tradiční nešifrovanou zprávu, nebo jen odkaz na webovou stránku, kde už zpráva zašifrovaná je. Adresát bude muset znát klíč, aby ji otevřel. Znamená to tedy jediné- v předstihu se domluvit s příjemcem na tomto klíči, a nesdělovat mu ho emailem nebo mobilem :-) 

Poznámka: pozor si ale musíte dát na to, že příjemce emailu si může rozšifrovanou zprávu přeposlat jinam nebo text zkopírovat apod.

ProtonMail umožňuje rovněž nastavit automatické smazání zprávy po určitém čase. Tato funkce se dokonce automaticky aplikuje při zasílání extra šifrovaných zpráv mimo ProtonMail. Pokud tedy příjemce třeba na Gmailu neklepne na zmíněný odkaz během měsíce, má smůlu, zpráva se totiž vytratí a odkaz nebude funkční (zdroj: zive.cz)

Přihlašovací stránka s uživatelským jménem požaduje vložení hesla pro samotný přístup k účtu: 

Další heslo pro šifrování a dešifrování vlastní pošty: 

V nastavení je možné změnit hesla, ověřovací emailové adresy i aliasy (standardně nabízí @protonmail.ch nebo @protonmail.com

Při odesílání pošty můžete zadat expiraci zprávy a šifrování pomocí hesla. Prozatím nelze přikládat šifrované přílohy.

A tak vypadá zobrazení emailu odeslaného z ProtonMailu na Gmail- příloha není zašifrované, pouze text - hypertextový odkaz otevře zprávu v prohlížeči po zadání hesla

Omezení ProtonMailu

Ačkoliv se jedná o jeden z nejbezpečnějších klientů v tuto dobu na světě, je zdarma a bez reklam, má i svá omezení.

  • na registraci si zřejmě počkáte (požadavek z 1.2. byl vyřízený 13.3.)
  • umožňuje maximálně 1000 přenesených zpráv měsíčně
  • velikost emailové schránky je 500 MB 
  • přílohy bude možné šifrovat až v polovině roku 2015.

Tajné služby chtějí vědět všechno o všech. Za jakoukoliv cenu...

Od okamžiku, kdy bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, informoval veřejnost o rozsahu monitorovacích aktivit a odposlechů prováděných tajnými službami, uplynula již nějaká doba, ale neznamená to, že by se tajné služby nějakým způsobem "umravnily" a polevily ve svých aktivitách. Spíše naopak a navíc jsou jejich aktivity ještě více utajeny.

Tajné služby chtějí a mají přehled o všem. A především o mobilní komunikaci. V zájmu je "národní bezpečnost" a ochrana před terorismem. Server Intercept uvedl,  že americké a britské služby pronikly do systémů výrobce čipů Gemalto a ukradly klíče zabezpečující komunikaci mezi mobily. Tvrdí to na základě informací získaných od bývalého agenta Edwarda Snowdena. 

Snowden v nejtajnější tajné službě USA totiž získal přístup k informacím s nejvyšším stupněm utajení. Byly mezi nimi i dokumenty dokazující existenci projektu PRISM, v rámci kterého americké tajné služby využívaly soukromých e-mailových zpráv, videokonferencí a dalších osobních materiálů z internetu ke špionážním účelům (zdroj: aktualne.cz)

Obamova administrativa se obává sofistikovaných hackerských útoků. Kromě CIA, NSA a FBI bude založena další agentura CTIIC (Cyber Threat Intelligence Integration Center). Přijde další fáze špehování jako je program PRISM?

 Zdroj: indiegogo.com, cnews.czaktualne.cz zive.cz

Psali jsme také:

USB flash disk se šifrováním od Kingston Digital

DETEKT - nesledují vás tajné služby?

Váš počítač i mobil v ohrožení! Od této chvíle nepoužívejte neznámá USB zařízení

Google a Apple - šifrování dat se nelíbí FBI a tajným službám

Check Point odhalil zranitelnosti v portálech pro správu systémů tří bezpečnostních dodavatelů.

Šest let pod dohledem špionážního viru!

Digitální vydírání a krádež identity hrozí polovině populace

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace