Ochrana zaměstnanců před koronavirem

Ochrana zaměstnanců před koronavirem
02 / 12 / 2020, 12:00

Zaměstnavatelé hledají vhodné prostředky kontroly, které umožní rychle a efektivně odhalit osoby s podezřením nákazy koronavirem. Jedním z navrhovaných řešení jsou zařízení uzpůsobené k bezkontaktnímu měření teploty.

V důsledku pandemie koronaviru se musel celý svět postavit čelem nové skutečnosti. SARS-CoV-2 si vynutil nejen změnu zvyků, ale také zapříčinil zavedení mnoha opatření v oblasti profesního a veřejného života. Nutnost nošení roušek a dezinfekce rukou, rovněž také zachování sociálního odstupu, které je nepochybně obtěžující, může pomoci omezit šíření pandemie.

Bezkontaktní měření teploty

Zaměstnanci, kteří mají takovou možnost, přecházejí do režimu práce na dálku, ale bohužel ve všech profesních oblastech home office není možný. Policisté, zaměstnanci na poštovních úřadech, lékárníci a lékaři – zástupci např. těchto profesí si nemohou dovolit pracovat v domácích podmínkách. K tomu se přidávají různé vládní a vojenské instituce. Uvolňované jsou také další opatření, lidé se vrací do kanceláře a továren.

Jak tedy rychle a správně odhalit potencionálně nemocné osoby? Jako účinný způsob se ukázalo bezkontaktní měření teploty. Jelikož horečka je jedním ze základních příznaků onemocnění COVID-19, je tato metoda velmi účinná jako preventivní nástroj. Hromadné měření teploty usnadní odhalení potenciálně nemocných osob a umožní jejich odeslání k dalším diagnostickým testům.

Kontrola pomocí klasických IR teploměrů přináší různá omezení a úskalí. Jako účinný způsob se ukázalo pořízení detekčního rámu k měření teploty, snímače teploty nebo termovize. Už v březnu nainstaloval majitel řetězce obchodů s potravinami City Farmes v Georgii u vstupů do svých obchodů kamery s termovizí. Podobný systém se ten samý měsíc objevil na mezinárodním letišti v Mexiku. A to byl počátek laviny - kamery a detekční rámy si začaly pořizovat další firmy a státní instituce.

Detekční rám pro měření teploty SE-1008

Tato zařízení svým vzhledem připomínají rámy pro detekci kovů, jaké můžeme vidět na letištích nebo u vstupů do muzeí. Na rozdíl od nich slouží rámy s teploměrem k rozpoznání osob se zvýšenou teplotou. Detekční rám pro měření teploty SE-1008 okamžitě zareaguje na teplotu nad 37°C a automaticky o tom bude informovat prostřednictvím LED displeje. Na levé straně zařízení se nachází speciální IR čidlo, které – po přiblížení čela nebo zápěstí – spustí poplach, pokud tělesná teplota bude činit minimálně 37° C.

rám

Zařízení umožňuje provádění kontroly potencionálně až 40 osob za minutu, co usnadňuje to práci s velkými skupinami lidí. Všechny provedené kontroly a poplachy se automaticky počítají a průběžně zobrazují na hlavním panelu. Průchozí brána SE-1008 pro bezkontaktní měření teploty těla byla navržena tak, aby byla její konstrukce lehká a snadná na montáž, a zároveň mohla sloužit po dlouhou dobu.

Bezdotykový snímač teploty SA200P

IR snímač teploty SA200P si skvěle povede v místnostech, kde vzhledem k jejich velikosti nelze instalovat detekční rám. Měření probíhá přiblížením čela nebo zápěstí k senzoru. Po přibližně 2 sekundách se na displeji objeví hodnota s přesností do 0,3°C. Bezkontaktní forma měření zajistí uživatelům bezpečí a odstraňuje nutnost neustálé dezinfekce přístroje. Zařízení je vybaveno systémem hlasového varování, který prostřednictvím jedné ze dvou zpráv informuje o pozitivním nebo poplachovém výsledku.

sa

Zařízení disponuje inteligentním systémem zabraňujícím falešným poplachům zaviněným např. zvýšenou teplotou v místnosti nebo velkým prosluněním.

Termovizní kamera Uti220K

Existují také jiné technologie, které umožňují bezkontaktní měření teploty např. termovize. Kompaktní ruční termovizní kamera Termovize UTi220K umožňuje rychlé a bezkontaktní měření tělesné teploty člověka s přesností nejméně +/- 0,5°C ze vzdálenosti 1 m od měřené osoby. Lze nastavit minimální a maximální teplotu, při které se spustí alarm. Zařízení je založeno na nechlazeném mikrobolometrickém senzoru UFPA s rozlišením 200x150 pixelů v technologii 12 μm.

kamera

 

Termovizní kameru můžete upevnit na stativ a obraz zobrazit na externím displeji, co umožňuje pozorování testovaných osob z bezpečné vzdálenosti. Výsledky měření můžete uložit na paměťové kartě.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.