foto: Redakce/zařízení pro zajištění cizinců v Bělé - Jezové ve Středočeském kraji
Členové vládní rady se nadále odvolávají na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého musí státy i v době migrační krize zajistit běžencům důstojné podmínky.
Server lidovky.cz dnes zveřejnil článek, ve kterém popisuje snahu rady vlády pro lidská práva o propuštění běženců ze zařízení ministerstva vnitra.
Skoro to vypadá, že se debata o tom, jestli mají uprchlíci v českých detenčních zařízeních vhodné podmínky, rozhořela nanovo. Posledně ji otevřela ombudsmanka Anna Šabatová. V říjnu prohlásila, že děti běženců žijí v Bělé-Jezové „hůř než vězni“.
Na kritiku tehdy reagovali zaměstnanci Správy uprchlických zařízení, kteří jí vzkázali: "Pochybujeme o objektivitě celého šetření a uvedených informací. Pokoušíte se šířit nenávist a diskreditujete nás."
Prezident Zeman rovněž odmítl tvrzení ombudsmanky a uvedl: "Paní Šabatová jako obvykle není příliš dobře informována."
Ve stejné době přišla rada vlády pro lidská práva s návrhem, který hovoří o propuštění cizinců za dvou podmínek: 1. pokud jim nedokáže ministerstvo vnitra zajistit důstojné podmínky a za 2. pokud je nebudou přebírat ostatní státy. Zdroj: lidovky.cz
Správa uprchlických zařízení MV reagovala 7. ledna na článek uveřejněný 4. ledna 2016 na portále www.idnes.cz Propusťte uprchlíky, kteří strádají, žádá rada. Ministři návrh posoudí, a vydala následující prohlášení:
"Strádají osoby, které mají zajištěnu třikrát a děti pětkrát denně stravu, ubytování, pravidelný výdej základních hygienických prostředků, přístup k zahraničnímu tisku, volnočasovým aktivitám a které mohou navštěvovat umělecké a rukodělné dílny, sportovní hřiště, kina, knihovny, posilovny, tělocvičny, televizní místnosti apod.?
Dospělí muži jsou umisťováni do zařízení ve Vyšních Lhotách a v Drahonicích. Rodiny, samostatné ženy a cizinci z ohrožených skupin (např. senioři) do zařízení v Bělé-Jezové, které je uzpůsobeno pro jejich pobyt a ubytovaným cizincům, kteří nejsou zajištěni a pouze zde bydlí se svými rodinami.
Ve všech zařízeních mají klienti možnost využít právní pomoci. Přibližný rozsah jednoho setkání s právníkem je cca 30 minut. Délka ani maximální počet setkání na jednoho klienta nejsou stanoveny. Ve všech zařízeních dále působí vyškolení tlumočníci, kteří participují na běžných aktivitách, asistují pedagogům volného času, při setkání se sociálními pracovníky, lékaři apod.
Zvláštní péče je věnována ohroženým skupinám. Zařízení pro zajištění cizinců Bělá-Jezová v posledních měsících prochází rekonstrukcí s cílem vybudovat areál vyhovující standardům pro ubytování těchto osob včetně dětí. Děti do 15 let nemohou být zajištěni. Pokud příbuzný nebo zákonný zástupce nedokáže pro děti obstarat ubytování po dobu svého zajištění, mohou být děti ubytováni v zařízení. Se souhlasem rodičů můžou v doprovodu vychovatelky nebo jiného pověřeného zaměstnance zařízení opouštět, zúčastnit se aktivit v dětském centru, výletů a navštěvovat školní třídu, která je situována přímo v areálu.
Správa uprchlických zařízení potvrzuje, že podmínky zajištěných a ubytovaných cizinců jsou důstojné, v zařízeních působí profesionálové a služby jsou poskytované na úrovni azylových středisek."
Naše redakce měla možnost 12. prosince seznámit se se situací v zařízení pro zajištění cizinců v Bělé - Jezové ve Středočeském kraji a zveřejnili jsme autentickou reportáž ze zařízení "Bělá-Jezová se vzpamatovává z letošního náporu imigrantů. Aktuálně jich tu je pouhých devět."
Tagy