Ochranka amerického prezidenta - opakovaná selhání - rezignace šéfky

Ochranka amerického prezidenta - opakovaná selhání - rezignace šéfky
Autor fotografie: USA - White House, United States Federal Government |Popisek: Barack Obama, Julia Piersonová
02 / 10 / 2014, 01:00

Julia Piersonová, od března 2013 ředitelka Tajné služby Spojených států amerických, rezignovala kvůli opakovaným selháním ochranné služby prezidenta Obamy.

Bývalý americký voják Omar Gonzales přelezl plot ohraničující pozemek Bílého domu, nebyl zneškodněn odstřelovači, pronikl do přízemí sídla amerického prezidenta a ozbrojen nožem se zde pohyboval, aniž by byl dlouhé minuty zneškodněn agenty ochranky. Zaměstnanci Bílého domu byli evakuováni. Gonzales chtěl prý varovat prezidenta, že v zemi se „hroutí atmosféra“. Chcete-li, že vládne blbá nálada. Dnes čelí obvinění za nezákonný vstup na pozemek s nebezpečnou zbraní se sazbou až deset let vězení.

Kvůli nepovolenému vniknutí do areálu Bílého domu byl jen pár dní předtím zadržen jiný muž, který byl poslán pryč od pěšího vstupu do Bílého domu, a proto se pokusil proniknout dovnitř automobilem. Přes výzvy se odmítl vzdálit.

K totálnímu selhání ochranky prezidenta ovšem došlo v Atlantě. Při návštěvě Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) nechala prezidenta nastoupit do výtahu společně s mužem ozbrojeným pistolí. Muž byl přitom v minulosti odsouzen za útok a ublížení na zdraví. Zbraně v přítomnosti prezidenta smí nosit pouze agenti tajných služeb. Prezidentova ochranka má současně povinnost prověřovat lidi, se kterými může prezident přijít do styku mimo Bílý dům. Má k dispozici databáze, které mají odhalit každého, kdo má kriminální záznam, psychickou nemoc nebo jiné rizikové faktory. Podezřelému je ochranka povinna zakázat přiblížení k prezidentovi. Muž s pistolí v kabině výtahu na dosah ruky prezidentovi je selhání, jaké nemá v posledních letech obdoby. Nic na tom nemění, že muž měl zbraň, protože v budově pracoval jako zaměstnanec bezpečnostní služby.

Tolik selhání prezidentovy ochranky během pouhých čtrnácti dnů nemohla její šéfka Julie Piersonová přežít, přestože je přežil prezident Barack Obama. Poté co rezignovala, jí poděkoval za dlouholeté služby.

Jmenoval ji do vedení ochranky poté, co se provalilo, že agenti prezidentské ochranky před Obamovou návštěvou Kolumbie při zajišťovaní jeho bezpečnosti holdovali alkoholu a mejdanům s prostitutkami. Kromě bezpečnosti nejvyšších domácích i zahraničních politiků při jejich návštěvách v USA spravovala i patnáctimiliardový rozpočet organizace. Byla první ženou, která byla dosazena do vedení úřadu od jeho založení v roce 1865.

Tagy článku