Ochranka v nákupních centrech se připravuje na imigranty

Ochranka v nákupních centrech se připravuje na imigranty
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
11 / 08 / 2015, 09:00

AKTUALIZOVÁNO / V obchodních centrech preventivně školí pracovníky bezpečnostních agentur. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora to jen prohloubí strach u českých občanů.

AKTUALIZOVÁNO 11.8.2015 / Server iDnes.cz dnes zveřejnil článek "Ochranka obchodů se cvičí na migranty. Zbytečnost a přehánění, slyší." Bezpečnostní expert Andor Šándor opatření kritizuje. „Nemyslím si, že obchody v Česku jsou v bezprostředním ohrožení rabováním a jsem zásadně proti, aby se to dramatizovalo a přehánělo, protože lidé budou mít brzy strach ze všeho,“ uvedl. „Hlavní ale je, že většina uprchlíků tady zůstat nechce, většina chce do Německa. Lidé, když projdou azylovým řízením, kdy musí strávit měsíc v určeném zařízení a potom jsou jim vystaveny doklady pro odjezd, nebudou mít hlad ani žízeň a tedy ani důvod rabovat naše obchody,“ je přesvědčen Šándor. Zdroj: zpravy.idnes.cz

AKTUALIZOVÁNO 19.6.2015 / Generální ředitel M2C Matěj Bárta potvrdil Českému rozhlasu rozhlas.cz, že preventivně školí své pracovníky v komunikaci, vyjednávání a spolupráci se státními složkami. Českému rozhlasu to řekl šéf jedné z brněnských bezpečnostních agentur .

„Věnujeme se tomu, jak s těmito lidmi pracovat, pokud by docházelo právě i k rabování, tak jakým způsobem zajistit, aby byla zajištěna ochrana osob a majetku v těchto prostorách,“ řekl Bárta. 

Zvýšený počet nelegálních migrantů na jihu Moravy zaznamenala v poslední době i cizinecká policie. Oproti stejnému období loňského roku jich zadrželi až desetkrát víc, potvrzuje její krajský vedoucí Miroslav Tóth. „Opravdu nárůst těchto zadržených cizinců je enormní. V poslední době se hlavně zaměřujeme na nelegální migranty, kteří se snaží dostat přes naši Českou republiku do Německa nebo dál do severských států,“ uvedl.  (Zdroj rozhlas.cz)

15.6.2015 / Podobně je to i v dalších významnějších obchodních centrech nejen v Brně, ale i v jižních Čechách, v příhraničních oblastech. Některé bezpečnostní agentury se připravují na nápor imigrantů.

Média v poslední době šokují záběry na dříve poklidná místa v Evropě plná uprchlíků. Podobné výjevy možná brzo nebudeme znát pouze z novinových článků. A zatímco česká vláda při přijímání opatření proti imigrantům, včetně posílené ostrahy hranic, nikam nechvátá, některé bezpečnostní agentury se už na krizovou situaci připravují.

Soukromá bezpečnostní služba M2C, tuzemská jednička v ochraně obchodních center, potvrdila na dotaz Security Magazínu, že její bezpečnostní manažeři v obchodních centrech na jihu České republiky jsou v intenzivním kontaktu s Policií ČR i Celní správou a jsou připraveni na možné incidenty související s příchodem afrických běženců z Vídně.

Rakousko tuto sobotu totiž zastavilo příjem žádostí o azyl, a tak vlna uprchlíků brzy začne postupovat směrem k nám. Brněnská obchodní centra jsou z tohoto pohledu riziková, protože se nachází jak v blízkosti autobusového, tak vlakového nádraží.

Na sociálních sítích o víkendu proběhlo již několik zpráv o přítomnosti běženců na vlakovém nádraží v Olomouci. Větší přítomnost běženců však zatím nikde potvrzena nebyla. O vývoji v Brně a Olomouci vás budeme informovat.

Tagy článku