OCPW varuje: Teroristé IS mohou v Evropě použít chemické zbraně

OCPW varuje: Teroristé IS mohou v Evropě použít chemické zbraně
24 / 11 / 2016, 12:15

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW - Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons) tvrdí, že radikálové IS, kteří utíkají ze Sýrie, by mohli po návratu do Evropy použít chemické zbraně.

Uvedl to ve středu ředitel OPCW Philippe Denier na bezpečnostní konferenci v Paříži. Zdroj: independent.co.uk

"Zdá se, že jedním z nebezpečí, kterému musíme čelit, je to, že se islámští radikálové naučili, jak vyrobit yperit," uvedl Denier. Podle informací tajných služeb měli islámisté po celém okupovaném území v Iráku a Sýrii rozmístěny laboratoře na výrobu tzv. hořčičného plynu.

Yperit použil v minulosti (1980-1988) Irák proti Íránu, v roce 1988 Irák proti Kurdům a Islámský stát v roce 2015 také proti Kurdům.

Podezření na použití tohoto bojového smrtícího plynu bylo potvrzeno už v říjnu, kdy jej IS použil jako zbraň proti civilistům na okupovaných územích. Stopy po yperitu byly nalezeny rovněž na raketách, které IS použil proti americkým vojákům v severním Iráku letos v září.

Islámští radikálové použili v Sýrii yperit. "Moje tělo hořelo" uvádí přeživší

Na nebezpečí chemického útoku v Evropě se připravily například bezpečnostní síly ve Velké Británii už v březnu letošního roku. O možnosti použití chemických zbraní mluvil také loni v listopadu francouzský premiér Manuel Valls: "Víme, že existuje hrozba chemických či biologických zbraní."

Podle analýzy londýnské společnosti IHS Markit, existuje "vysoké riziko", že islámský stát od roku 2014 použil bojové chemické látky proti civilistům a koaličním silám v Iráku a Sýrii nejméně dvaapadesátkrát. Podle analýzy rovněž existuje obrovské riziko, že by ozbrojenci mohli nebezpečné chemikálie znovu použít proti civilistům v Mosulu, kde v současné době islamisté vedou již více než měsíc obranný boj proti ofenzívě irácké armády a severoiráckých kurdských milicí.

Islámisté v bitvě o Mosul nasadili drony a bojové plyny

Také ruské ministerstvo obrany našlo důkazy prokazující, že teroristé islámského státu používají v Sýrii jedovaté látky. Podle oficiálního mluvčího oddělení generálmajora Igona Konašenkova, rychlá identifikace devíti vzorků prokázala ve zbraních přítomnost chlóru a bílého fosforu.

„Odborníci ruského ministerstva obrany provedli rychlou identifikaci devíti vzorků (fragmenty bomb, půdu z místa výbuchu) ve čtvrti 1070 na jihozápadním okraji Aleppa. Identifikace potvrdila přítomnost chloru a bílého fosforu v munici,“ sdělil Konašenkov deníku Ria Novosti. Zdroj: svobodnenoviny.eu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace