Švédsko zavádí kontrolu totožnosti cestujících ještě před vstupem do země.

Švédsko zavádí kontrolu totožnosti cestujících ještě před vstupem do země.
Autor fotografie: ArildV pod licencí Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0|Popisek: Ilustrační foto / Trajekt MS Mariella February 2012.
04 / 01 / 2016, 08:00

AKTUALIZOVÁNO / Švédsko začíná od dnešního dne uplatňovat zákon, podle kterého musí všichni dopravci pod hrozbou pokuty až 50.000 švédských korun kontrolovat totožnost svých pasažérů mířících do Švédska.

Švédské státní dráhy SJ již oznámily, že od dnešního dne ruší veškeré železniční spoje s Dánskem, neboť společnost nebude schopná kontrolu totožnosti cestujících provádět. Další železniční přepravci omezují počet souprav a varují, že cesta mezi oběma zeměmi by se mohla výrazně prodloužit.

22.12.2015 / Švédsko kromě pohraničních kontrol zavádí novou povinnost pro všechny dopravce v zemi. Nechce další uprchlíky. Na informaci upozornil server e15.cz s odvoláním na zprávu zveřejněnou 18. prosince deníkem thelocal.se

Požadavek na kontrolu totožnosti cestujících je součástí širšího úsilí vlády o snížení počtu žadatelů o azyl přicházejících do země. Podle švédské ministryně dopravy Anny Johansson mají přepravní společnosti povinnost před cestou do Švédska zkontrolovat identitu pasažérů, pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až 50 tisíc švédských korun (přes 145 tisíc korun).  

Sedm procent žadatelů o azyl ve Švédsku má vazby na IS a jsou "vážnou bezpečnostní hrozbou"

Švédský premiér Stefan Löfven na konci listopadu oznámil, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Od obnovení pasových kontrol na hranici u Malmö v polovině listopadu počet běženců přicházejících do Švédska klesl o 30 procent.

Kontrola identity cestujících se bude vztahovat na všechny vlaky, autobusy a trajekty ze zahraničí, včetně Německa, ale je pravděpodobné, že tyto kontroly budou mít největší dopad na cestující z Dánska. Pasažéři mladší 18 let, kteří cestují v doprovodu dospělé osoby s platným identifikačním dokladem, nebudou podle Johansson kontrolováni.

Vládní opatření vyvolalo protesty dopravců a spolu s odbory upozorňují cestující na "chaos" a případná zpoždění. Kontroly by měly být prováděny spolu s policií, ale není jasné, jak budou technicky prováděny. Ministryně uvedla, že pravidla nejsou nijak podrobně popsána a je ponecháno zcela na dopravních firmách, jak zajistí tyto kontroly. Ke kritice uvedla, že "vláda bude samozřejmě pozorně sledovat realizaci tohoto opatření v praxi." 

Za letošní rok přicestovalo do Švédska přes 150 tisíc uprchlíků a země má problémy s jejich ubytováním a následnou integrací. Proto byly zavedeny přísnější kontroly na hranicích a byl snížen počet povolení k pobytu.  

Už letos v srpnu jednali evropští ministři vnitra a dopravy na mimořádném jednání v Paříži o možnosti zavedení bezpečnostních opatřeních ve vlakové přepravě. Francie požaduje zpřísnění opatření po nevydařeném teroristickém útoku v rychlovlaku Thalys

Foto: ArildV//commons.wikimedia.org/wiki/File:MS_Mariella_February_2012.jpg

Tagy článku