Od Jaroslava Foldyny k Petru Bendovi. Kdo je severočeský šíbr Tomáš Horáček zadržený při policejní razii?

Od Jaroslava Foldyny k Petru Bendovi. Kdo je severočeský šíbr Tomáš Horáček zadržený při policejní razii?
04 / 07 / 2018, 12:00

Minulý zasahovala policie v nemocnicích na Bulovce a na Františku a dalších místech. Při razii zadrželi ředitele Bulovky Františka Nováka, který nemocnici vede teprve od dubna, a bývalou ředitelku Nemocnice na Bulovce Andreu Vrbovskou. Zadržen policií byl kromě Nováka také severočeský podnikatel Tomáš Horáček. SM jako první informoval o podivném výběrovém řízení na správu Hlavního nádraží, o níž se uchází První chráněná dílna, jejímž je Horáček vlastníkem. Kdo je vlastně mladý podnikatel, kterého pojí přátelství s mnoha vlivnými politiky a který měl v minulosti řadu oplétaček s policií?

Horáček začínal svou kontroverzní podnikatelskou kariéru jako ,,velrybář", který spojil svůj byznys s předními sociálnědemokratickými politiky na severu Čech a v Ústí nad Labem. V prvé řadě byl nejprve spojencem nynějšího sociálnědemokratického poslance Jaroslava Foldyny. Horáček měl ,,velrybařit" pro Foldynovu děčínskou buňku ČSSD, přičemž ta narostla v roce 2009 z 89 na 212 členů.

Po tomto ,,angažmá" se mladý Horáček přesunul ke kontroverznímu podnikateli a politikovi Petru Bendovi, pravé ruce Jiřího Paroubka. Podle interního dokumentu, které má redakce SM k dispozici, měl dokonce Horáček vyhrožovat předsedovi děčínské ČSSD na veřejné schůzi, že ,,na něj také jednou dojde". Horáček se rovněž angažoval v hnutí Severočeši, ANO Pirátské straně. Jak vyplývá z interního dokumentu, pro hnutí ANO měl Horáček prostřednictvím ovládané firmy Active Vision zajišťovat pro některé kandidáty outdoorovou a indoorovou reklamu, za odměnu byl v roce 2016 pak pozván do volebního štábu ANO.

psali jsme: Policie zadržela politického šíbra. SŽDC mu chtělo dát Hlavní nádraží

Zadržený kontroverzní podnikatel měl být v této době také namočen" v několika skandálech či podvodech, o nichž referovala již dříve média V roce měl surově zbít svou partnerku, modelku Romanu Pavelkovou, která musela být hospitalizována. V roce 2012 Horáček jako majitel autobazaru více než rok nevrátil klientce 150 tisíc za nefunkční vozidlo. Horáček měl také v roce 2014 pomáhat s kampaní do Evropského parlamentu známému notorickému podvodníkovi Lukáši Kohoutovi, a to tím způsobem, že měl uplácet členy Aktivu nezávislých občanů, aby Kohouta nevyškrtli z kandidátky.

Ke svým kontroverzním politickým aktivitám si pak Horáček přidal i další, když si v roce 2008 založil společnost První chráněná dílna. Jedná se o společnost, na jejíž podezřelé aktivity upozornila i Transparency International. Ta ji označila jako firmu, která získává řadu veřejných zakázek na základě zaměstnávání zdravotně postižených osob, zakázky ale téměř 100% řeší subdodavatelsky. O neserióznosti této společnosti pak má svědčit i fakt, že od roku 2014 nezveřejňuje výsledky o svém hospodaření v obchodním rejstříku, i když tím porušuje zákon.

S touto společností si pak Horáček přišel na velmi slušný byznys. Od roku 2016 získala První chráněná dílna celkem 25 zakázek v hodnotě přes 54 milionů korun. Předloni si podle policie v souvislosti se zakázkou na stravování pro Nemocnici Na Františku řekl o úplatek 4,5 milionu korun. Nakonec ho ale nedostal.

psali jsme: Hlavní nádraží v rukou politických šíbrů. SŽDC vybírá jeho správce jen podle ceny

Nejnověji pak dal o sobě Horáček vědět v souvislosti s velmi podivným výběrovým řízením na správu Hlavního nádraží. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyhlásila soutěž na správu a údržbu Hlavního nádraží v Praze po nezdařeném ,,experimentu" s italskou společností Grandi Stazioni. Výběrové řízení však budí minimálně pochybnosti, protože je jen jednokolové a rozhoduje se jen podle jednoho kritéria, a tou je cena.

Minulý týden však ,,spadla klec" a Horáček, který je znám jako protřelý politický šíbr, byl zadržen policií. A všechny stopy vedou právě k podezřelým zakázkám do nemocnic na Františku a Bulovku. Právě napojení Horáčka na nemocnici na Bulovku je podle mnoha indícií více než zřejmé. Bulovka například platila Horáčkově firmě ročně přes 9 milionů za ochranku. Vyšetřovatelé nyní musejí rozkrýt propracovaný a zároveň složitý systém zmanipulovaných zakázek, v nich hrál ústřední roli právě Horáček.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Tagy článku