Od Krejčíře po bratry Šuškovy: ostravský advokát Mário Hanák spolupracující s Krejčířovým „mozkem“ dnes dělá špinavou práci v železničním byznysu

Od Krejčíře po bratry Šuškovy: ostravský advokát Mário Hanák spolupracující s Krejčířovým „mozkem“ dnes dělá špinavou práci v železničním byznysu
Autor fotografie: Dezidor (CC BY 3.0)
17 / 06 / 2020, 18:00

Advokát Mário Hanák, který je zároveň zastupitel obce Děhylov, je tou osobou, která podala trestní oznámení na vedení společnosti ČD Cargo, a.s., na jehož základě minulý pátek policie provedla razii v sídle této společnosti. Tou vyvrcholila „válka“, kterou rozpoutaly Ostravské opravny a strojírny ovládané bratry Šuškovými přes společnosti Rail Invest za to, že je ČD Cargo označilo za nezpůsobilého dodavatele a blacklistovalo je z účasti na dalších tendrech. Mário Hanák má přitom zajímavou minulost. Od napojení na hlavní „mozek“ Krejčířova gangu až po obhajobu nejrůznějších mafiánů.

Minulý pátek médii proběhla informace o policejním zásahu na ČD Cargo, a.s. Policie si měla v klidu přijít pro podklady týkající se uzavření smlouvy mezi ČD Cargem a slovenskou firmou SMK, která je součástí mezinárodní silné skupiny Budamar. Podstatou celého šetření je oznamovatelem deklarovaná údajná nevýhodnost odprodeje vagónů právě společnosti SMK a jejich zpětného leasingu ČD Cargu. Přestože vagóny byly odprodány za cenu stanovenou znaleckým posudkem, policie se tímto případem zabývá.

Kauzu, kterou dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, policejnímu orgánu předat advokát Mário Hanák, který se označuje jako právní zástupce společnosti Rail Invest, jež vlastní Ostravské opravny a strojírny. A právě ku prospěchu této skupiny, která se urputně snaží napadat kroky současného vedení ČD Cargo, dnes advokát Hanák, který se může označit za právníka ostravských mafiánů, dělá špinavou práci.

Tímto ale nekončí. Security magazínu se podařilo z veřejných zdrojů dohledat, že advokát Hanák je podnikatelsky propojen s Jaroslavem Suidou, který byl novináři označován za analytický mozek skupiny uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Toto propojení lze přitom dohledat ze dvou směrů. Tím prvním je propojení Hanáka a manželky Suidy, Kateřiny Suidové, se kterou Hanák v minulosti dokonce podnikal. Tím druhým propojením je pak bratr advokáta Hanáka, Ivo Hanák, který do současné doby podniká s Jaroslavem Siudou a také s dalšími členy jeho rodiny. Jaroslav Suida byl souzen jako člen Krejčířovy organizované zločinné skupiny. V obžalobě byl označen jako analytický mozek skupiny a hlavní ekonom Krejčířovo společností a Krejčířovi měl připravovat potřebné podklady.

I advokátní praxe Hanáka ukazuje na to, že mu prostředí podivných praktik není cizí. Hanák je mediálně známý jako obhájce lihového mafiána Radka Březiny, drogového dealera Ladislava Mechela, kterému pomohl oslabit důkazní situaci zpochybněním platnosti výpovědí utajených svědků před Ústavním soudem, anebo Jiřího Barona z kauzy zkrachovalé Moravia banky. Posledně jmenovaná kauza byla ukončena až amnestií prezidenta Václava Klause v roce 2012. Hanák byl spojen i s kauzou společnosti DP&K-CZQ, která využila mezery v herním zákoně a do ČR přinesla známé kvízové automaty.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace