Odboráři důrazně varují: Nízké platy strážců G4S v jaderných elektrárnách ohrožují samotnou bezpečnost Temelína i Dukovan

Odboráři důrazně varují:  Nízké platy strážců G4S v jaderných elektrárnách ohrožují samotnou bezpečnost Temelína i Dukovan
25 / 06 / 2018, 21:15

Vysoká fluktuace strážných, neschopnost nabrat nové kvalitní strážné, to vše jsou bezpečnostní rizika způsobená nízkými platy v G4S.

 Jedna z největších bezpečnostních agentur na světě střeží jaderné elektrárny Temelín a Dukovany už mnoho let. Předsedové odborů KOVO G4S v Dukovanech a ECHO G4 v Temelíně Lenka Juránková a Miroslav Voves napsali řediteli G4S varovný apel.

 „Bezpečnostní pracovníci nejsou za svou náročnou a bezpečnostně významnou práci podle jejich názoru adekvátně odměňováni. To vše vede v řadách zaměstnanců G4S k eskalaci nespokojenosti” píšou odboráři vedení. Redakce SM má celý dopis k dispozici. Zdroj, který tento dopis poskytl k tomu uvedl, že v G4S jsou platy nižší než u pokladních v Lidlu a to přesto, že strážní musejí mít prověrky NBU, zbrojní průkazy, psychotesty. V době volna musí také držet takzvané hotovosti, ve kterých jsou díky nedostatku strážných neustále povoláváni do služby na další přesčasové hodiny.

g4s

Vedení odborů varuje, že pokud vedeni G4S nezvýší platy již v druhém pololetí tohoto roku, obrátí se na předsedu vlády, bezpečnostní výbor Sněmovny a další instituce. Zdroj redakce uvedl, že zaměstnanci G4S tlačí na odbory, aby platy řešili nyní a rychle. “Lidi se  bojí, že vzhledem k probíhajícímu tendru na ochranu jaderných elektráren, nedojde ke zvýšeni mezd “ uvedl náš zdroj. 

Podle webových stránek G4S má strážný nástupní plat 20.500 měsíčně. Pokladní v Lidlu 28.000 Kč.

lidl

 

Kdo jsou vlastně ti, kteří hlídají jaderné elektrárny v České republice? Podle webu společnosti G4S musí být „Bezpečnostní pracovník“ minimálně vyučený středoškolák, bezúhonný. Je nutné, aby měl osvědčení o profesní způsobilosti „Strážný 68-008-E“. Důležitým předpokladem strážného je schopnost pracovat v noci a nepřetržitém provozu. Samozřejmě musí vlastnit zbrojní průkaz skupiny D.

psali jsme: Vedení ČEZu pod palbou lobbistů i médií. Vybírá se ostraha jaderných elektráren

Mzdové ohodnocení, které nabízí společnost G4S takovým adeptům je následující: 20.500 Kč měsíčně spolu s příspěvkem na uniformu a stravenky. Po odpracování 12 měsíců obdrží pracovník stabilizační příspěvek.

Pokoušeli jsme  se marně získat od firmy G4S telefonické stanovisko  k této závažné události. Nakonec byla společnost oslovena písemně. Budeme situaci dále sledovat a v následujících dnech přineseme další podrobnosti

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace