Praky nejsou klukovskou minulostí, český výrobek obstál v testu na balistickém gelu

Praky nejsou klukovskou minulostí, český výrobek obstál v testu na balistickém gelu
Autor fotografie: Hunting Catapults CZ/ Public domain|Popisek: Prak TTF Trojan
08 / 02 / 2024, 16:00

Praxe obvykle předchází samotnému zkoumání. To, že praky, které se v zahraniční používají i pro lov dosahují mnohem vyšší energie střely, je již známou skutečností. Jak jsou ale skutečně efektivní při zásahu cíle, nebylo dosud dostatečně zkoumáno. Následující test by mohl objasnit tuto problematiku.

Pro náš test jsme použili moderní praky, osazené plochou latexovou gumou různé síly. Tyto praky mají systém míření TTF, který umožnuje střelci přesně mechanicky mířit přes žlábek v rameni praku. Gumy samotné, díky svému složení, dosahují extrémně vysoké míry smrštění. Ty jsou hlavním médiem vytvářejícím potřebnou rychlost střely, ocelové kuličky. Gumy jsou navíc řezány kónicky a zužují se směrem k lůžku, do kterého se vkládá střela. Tím je dosaženo ještě většího efektu smrštění gumy v momentě výstřelu. V této kombinaci jde tedy o jednoduchý ale za to plně funkční a výkonný systém.

Prak s mířením TTF a ocelové kuličky 12 mm

Pro tento konkrétní námi prováděný test jsou použity kuličky o průměru 8, 9,5 a 12 mm, které jsou pomocí praku vystřeleny do gelu v poměru želatiny 1:8. Tato technologie je obdobně používána pro testy kriminalistů při zkoumání dopadu střely na cíl. Balistický gel totiž velmi dobře simuluje měkkou tkáň. Mnohdy se pro realističtější srovnání zakrývá samotný gel několika vrstvami látky, což simuluje překážku ve formě oblečení. 

V našem testu jsme použili čtyři tloušťky plochých latexových gum TTF 30/20 mm v rozmezí 0,55-0,85 mm a k nim odpovídající kuličky. Tyto kombinace jsou doporučeny výrobcem jako vhodné. Podobně jako u poměru prachové nálože a hmotnosti střely, je totiž nutné zachovat určitý poměr síly gumy k hmotnosti kuličky. Testovat jeden typ gumy na různé střely by nemělo žádnou vypovídající hodnotu pro praktické použití, protože shodná síla gumy praku s příliš těžkou střelou ztrácí energii. Lehká střela naopak nevyužije nadbytečnou energii silné gumy.

Výsledek testu

 

Test a závěr

 

ocelová kulička 8 mm (guma 0.55 mm, odpor nátahu 4,7 kg), hloubka vstřelu 13 cm.

ocelová kulička 8 mm (guma 0.65 mm, odpor nátahu 6,1 kg), hloubka vstřelu 15 cm.

ocelová kulička 9,5 mm (guma 0.75 mm, odpor nátahu 7,2 kg), hloubka vstřelu 16 cm.

ocelová kulička 12 mm (guma 0.85 mm, odpor nátahu 9,3 kg), hloubka vstřelu 13,3 cm.

 

Se zvyšujícím se odporem gum (odpor nátahu měřený siloměrem), se úměrně zvyšuje rychlost střely. Tento efekt je ale limitován hmotností kuličky. Je-li střela příliš lehká pro danou sílu gumy, nedosáhne odpovídající rychlosti. Sílu gumy lze tedy dimenzovat jen do určité míry. Stoupající odpor nátahu vyžaduje po střelci vyšší vynaloženou fyzickou námahu, což má negativní dopad na přesnost střelby. Lehčí střela letící po plošší balistické křivce s odpovídající silou gumy tak může dosáhnout dobré dopadové energie za zachování nízkého odporu nátahu (střelec může přesně mířit).

 

Tagy článku

-->