Odchod zabijáka tanků do důchodu se odkládá

Odchod zabijáka tanků do důchodu se odkládá
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Úsměv A-10
15 / 11 / 2015, 09:30

Těžce ozbrojený a výkonný letoun Fairchild-Republic A-10 Thunderbolt II se svého odchodu do důchodu hned tak nedočká.

Americký Kongres schválil další financování údržby těchto strojů, přestože US Air Force chtějí stroj vyřadit. Na základě dalších financí ale musí plánovaný odchod A-10 odložit. V tomto případě to vypadá, že američtí zákonodárci mají víc rozumu než velení letectva, které se snažilo letoun už několik let vyřadit se slovy, že na udržování stroje z doby studené války nemá finance.

Thunderbolt sunrise

A-10C totiž v poslední době zažívá nebývalé množství nasazení a z toho důvodu bude dál udržován v aktivním stavu. Sdělil to 10.11. vysoký generál USAF. V prospěch A-10 hovoří to, že americké letectvo nemá dostatečné kapacity k nahrazení tohoto stroje, který velice aktivně slouží v konfliktech v Sýrii a Iráku.

„Jednou z výzev dneška je kapacita,“ řekl generál Herbert Carlisle. „Když se podíváte na požadavky kladené na USAF ve všech oblastech, kde jsme nasazeni, vidíte, že tyto požadavky rostou. Například jsme nyní i v Turecku, kde je 12 A-10C nasazovaných v boji proti Islamistům v Sýrii a Iráku.“

Vyplývá z toho tedy, že A-10 se udrží v armádě déle než generálové USAF počítali a vzhledem ke katastrofickému stavu programu F-35 je to jedině dobře.

Chuck Norris se svou aktivitou „Save the A-10“ bude mít jistě radost. Vlastně už zbývá jen maličkost – Obamův podpis a A-10 je zachráněna. V novém návrhu zákona se mluví o nutnosti udržení 170 ks bojově nasaditelných strojů.

Zdroj: IHS Jane´s, Arizona Daily Star

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.