Výrazné změny na německé politické scéně přinesly dnešní parlamentní volby. Dosud vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) podle odhadů výsledků značně oslabily. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si polepšily. Týká se to především protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), jejíž vstup do parlamentu je vnímán jako přelom v dějinách spolkové republiky. V čele vlády přes volební zemětřesení, jak o něm mluví média, zůstane nejspíš i nadále kancléřka Angela Merkelová. Její formace CDU/CSU bude i přes ztráty nadále nejsilnější.
CDU/CSU získala podle aktualizované prognózy pro veřejnoprávní televizi ARD 33,1 procenta hlasů, SPD 20,4 procenta. Sociální demokraté tak skončili i za svým dosavadním minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů. Pro CDU/CSU je to nejhorší výsledek od prvních poválečných voleb z roku 1949, kdy dostala 31 procent.
Souboj o třetí místo vyhrála podle odhadu se 13,2 procenta Alternativa pro Německo, která bude podle mnohých první pravicově populistickou stranou ve Spolkovém sněmu. V parlamentu bude také Levice s 8,9 procenta a Zelení s 9,3 procenta. Po čtyřleté přestávce se do něj vrátí liberálové (FDP) se ziskem 10,4 procenta hlasů.
Merkelová po uzavření volebních místností připustila, že si její strana přála lepší volební výsledek, zároveň podle ní ale dosáhla svých cílů, protože bude znovu nejsilnější frakcí v parlamentu, a může tak vytvořit vládu. Proti vůli CDU/CSU nikdo vládu vytvořit nemůže, dodala.
Už nyní je jasné, že její součástí nechce být sociální demokracie, která okamžitě po zveřejnění prvních odhadů oznámila, že odchází do opozice. V úvahu tak přichází v zásadě jen vytvoření poměrně nesourodé koalice CDU/CSU, svobodných demokratů a Zelených, která by se na spolkové úrovni objevila poprvé. Obě menší strany už daly najevo ochotu jednat, čekají ale složité debaty. V čele vlády podle všeho znovu stane třiašedesátiletá Merkelová, která Německo vede už 12 let.
Volební lídr protestní AfD se už nechal slyšet, že jeho strana novou vládu "požene" a "vezme si svou zemi zpátky".
Na německé volby reagoval také předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, podle něhož Německo i po dnešním hlasování zůstává spojené s evropskou myšlenkou. Evropu je podle něj nyní potřeba společně reformovat.
Výsledky hlasování se budou zpřesňovat až do noci, na jejich trendu se však už pravděpodobně nic nezmění.
FDP i Zelení jsou ochotni jednat o vládě, rozhovory budou složité
Předseda liberální Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner vyjádřil ochotu jednat se stranami konzervativní unie CDU/CSU o vytvoření vlády, žádá ale změnu kurzu. Strana Zelených varovala, že koaliční jednání budou složitá. Koalice CDU/CSU, FDP a Zelených je poté, co sociální demokraté oznámila, že odejdou do opozice, zřejmě jedinou možnou.
"Minulé volební období bylo prvním v dějinách republiky, v němž ve Spolkovém sněmu chyběl liberální hlas - a bude zároveň taky posledním," řekl předseda FDP Lindner po oznámení odhadů volebních výsledků.
FDP jako tradiční strana spolkové republiky po volbách v roce 2013 z parlamentu vypadla, nyní se do něj po čtyřech letech vrátí. Lindner už oznámil, že je ochoten jednat o vytvoření vlády s CDU/CSU, žádá ale změny v kurzu vlády. "Do vlády nás nemůžou nutit," upozornil také místopředseda strany Wolfgang Kubicki.
"Nebudeme snadným partnerem," varovala v reakci na odhady a úvahy o vytvoření vlády s CDU/CSU a FDP čelná kandidátka Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. "Budou to složité rozhovory," dodala s tím, že je otevřená jednání se všemi stranami kromě Alternativy pro Německo (AfD). To připustil také bývalý předseda strany Zelených Jürgen Trittin, podle kterého se pro vytvoření koalice musí CDU stát ekologičtější, FDP sociálnější a CSU liberálnější.
Podle dosavadních odhadů získala FDP 10,4 procenta a Zelení 9,3 procenta hlasů. Koalice obou stran s CDU/CSU by tak mohla mít většinu 349 křesel.
SPD se chystá do opozice, protiimigrační AfD slaví úspěch
Vedení německé sociální demokracie (SPD), která doposud vládla v koalici s unií konzervativních stran CDU/CSU, se po oznámení odhadu výsledků dnešních parlamentních voleb rozhodlo pro odchod do opozice. Uvedl to dosavadní předseda parlamentní frakce SPD Thomas Oppermann. Předseda frakce CDU/CSU uvedl, že konzervativní unie dosáhla svého volebního cíle. Ve volebním štábu protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) vypukl po oznámení odhadů jásot.
Za "hořkou porážku", která je jasným odmítnutím pokračování velké koalice, označil ve vysílání televize ARD Oppermann odhad výsledků voleb do Spolkového sněmu. Neznám nikoho ve straně, kdo by chtěl po tomto výsledku pokračovat ve velké koalici, dodal.
"Končí pro nás dnes velká koalice," řekla také místopředsedkyně SPD Manuela Schwesigová. Podle agentury DPA se vedení SPD v čele s Martinem Schulzem rozhodlo pro odchod do opozice při jednání na dálku krátce po oznámení předpovědi výsledků. Oppermann i Schwesigová se vyslovili pro to, aby Martin Schulz zůstal předsedou strany.
Dosavadní předseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder uvedl, že si strany konzervativní unie představovaly lepší výsledek, dosáhly ale svého volebního cíle. CDU a CSU jsou nejsilnější strany a budou tvořit také nejsilnější frakci v parlamentu, řekl Kauder. "Máme pověření k sestavení vlády... Angela Merkelová zůstane kancléřkou," dodal.
Ve volebním štábu protiimigrační strany AfD vypukl po oznámení prvních odhadů jásot. "Poženeme je a vezmeme si svou zemi a svůj lid zpátky," řekl jeden z volebních lídrů strany Alexander Gauland. AfD se stane podle odhadů třetí nejsilnější stranou v německém parlamentu.
Zdroj: ČTK