Odhalena organizovaná banda zlodějů aut. Policie "kradla" auta zpět a vracela je majitelům

Odhalena organizovaná banda zlodějů aut. Policie &quote;kradla&quote; auta zpět a vracela je majitelům
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
14 / 10 / 2014, 07:00

13.10.2014 / Od srpna vyšetřovali pražští kriminalisté aktivity rozsáhlé krádeže aut. Nakonec jich deset zadrželi a obvinili. Zjistili, že se jedná o vojensky organizovanou skupinu zlodějů, která se zaměřovala především na Octávie. Mluvčí policie Tomáš Hulan odhadl, že by počet krádeží aut v Praze měl teď klesnout až o třetinu.
Zdroj: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy, VIDEO: zdroj Policejní deník

Přibližně od poloviny letošního srpna prošetřovali pražští kriminalisté velké množství krádeží motorových vozidel, především Octávií. Detektivové zjistili, že na krádežích se podílí větší množství lidí, kteří jsou téměř vojensky organizovaní.

Někteří pouze auta tipovali, jiní je kradli a převáželi o pár ulic dál, kde je nechali několik dní takzvaně „odležet“. Poté přišla na řadu třetí vlna této skupiny, tedy lidé, kteří odstavená auta vyzvedávali a převáželi na konkrétní místo, kde byly vozy následně rozebírány, nebo v celku prodávány předem domluveným zájemcům.

Kriminalistům šlo v rámci prošetřování ale také o to, aby zamezili vzniku dalších škod poškozeným. A proto vlastně „kradli“ zlodějům jimi odcizená auta. V praxi to znamenalo, že po krádeži a odstavení vozu pachateli si pro něj kriminalisté došli, zajistili ho a jakmile to bylo možné, tak ho vrátili oprávněnému majiteli.

Policisté tímto "netradičním", ale jak je vidět velmi úspěšným způsobem, zabránili škodě dosahující téměř tři miliony korun, protože zabránili krádeži celkem jedenácti aut a třech motorek.

7. října kriminalisté, ve spolupráci s pražskou zásahovou jednotkou, zadrželi celkem deset osob. Ty následně vyšetřovatel obvinil z trestného činu krádeže, za který jim v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Pět obviněných je stíháno vazebně, šestého pak kriminalisté převezli rovnou do věznice k výkonu trestu odnětí svobody, ke kterému byl odsouzení již dříve pro jinou trestnou činnost. Ostatní jsou stíháni na svobodě.

Protože skupina byla schopna odcizit tři, až čtyři vozidla denně, můžeme reálně uvažovat až o třetinovém poklesu tohoto druhu trestné činnosti na území hlavního města.

Podívejte se na video z policejního zásahu, zdroj: youtube, autor: policejnidenik.cz, Policie ČR

Psali jsme také:

Korupční jednání příslušníků bezpečnostních sborů v roce 2013

Vývoj kriminality příslušníků policie, vězeňské služby, celní správy a generální inspekce bezpečnostních sborů.

Noční drama v pražských Modřanech- musela zasáhnout URNA

Policisty, hasiče a vězeňské dozorce ohrožují exekuce

Platy hasičů a policistů - mýty a fakta

Premiér a ministr vnitra vyjednali více peněz na platy pro policisty a hasiče

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

S platy nemůžeme být spokojeni

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace