Odjezdy na dovolenou a blížící se prázdniny opět nahrávají zlodějům

Odjezdy na dovolenou a blížící se prázdniny opět nahrávají zlodějům
Autor fotografie: Pixabay
26 / 06 / 2021, 09:00

Letní měsíce každoročně nahrávají zlodějům, v letošním létě se jejich šance ještě zvyšují. Lidé byli celou zimu, ale i jaro zavření ve svých domovech. Nyní svá obydlí houfně opouštějí nejenom na víkendy, ale i týdenní či vícetýdenní dovolené v ČR i zahraničí. Jejich byty a domy zůstávají často nezabezpečené a bez dozoru, zloději to vědí a letos budou chtít dohnat zanedbané měsíce.

Během loňských prázdnin napáchali zloději vysoké škody po vloupání, které přesáhly 43 mil. Kč. Meziročně to znamená nárůst o 7 %. Průměrná objasněnost těchto případů dosahovala pouze 20 %. Krádeže mají na vině nejčastěji recidivisté, jejich počty vloupání se v letních měsících zvyšují, právě díky prázdným domům a bytům, kdy lidé odjíždějí na dovolené.

Zloději kradou v prázdných bytech a domech, ale i za přítomnosti obyvatel

„Přestože se neustále množí případy vloupání za přítomnosti obyvatel, pro zloděje je samozřejmě jednodušší, když v bytě či domě nikdo není. Období letních dovolených jsou pak pro zloděje doslova žně. Kromě základní opatrnosti, jako je například nesdělování odjezdu na dovolenou skrze sociální sítě nebo řádného fyzického zabezpečení, je proto důležité zabezpečení i formou poplachových systémů,“ říká Jaroslav Čehovský, specialista bezpečnostních technologií ze společnosti SSI Group a dodává: „Řešením je instalace profesionálního zabezpečovacího systému a jeho napojení na pult centrální ochrany (PCO), který umožní hlídat byt či dům. V okamžiku, kdy čidla zaregistrují vniknutí, dispečeři PCO ihned vysílají zásahovou skupinu, která vyjíždí na místo obratem. Pokud dojde k vloupání, členové zásahové skupiny mohou byt či dům hlídat až do příjezdu policie a po zadokumentování stop i zajistit opravu dveří, pokud došlo k jejich poškození. Jedno vloupání s poškozením vstupních dveří totiž z bytu udělá samoobsluhu klidně ještě na další týden. Zároveň nedoporučuji spoléhat se na alarmy z hobby marketů nebo na e-shopů se spotřební elektronikou, které v případě poplachu pouze odešlou informativní SMS nebo notifikaci majiteli a tím jejich činnost končí. Navíc v případě vzniklé škody nejsou certifikované ani jako nejnižší stupeň zabezpečení, pokud budete žádat náhradu od pojišťovny.“

Zloději stále častěji vytipovávají své oběti vloupání také prostřednictvím sociálních sítí. Nejpopulárnější a nejnebezpečnější pro odhalování soukromí je Instagram, kde většina uživatelů nemá soukromý účet. Hashtagy typu „dovolená“, „konečně pryč z ČR“, „ahoj za 14 dní“ „jedeme do Chorvatska“ apod. jsou pro zloděje vítaným filtrem a pozvánkou do prázdného bytu či domu.

Vymýšlejí ale i stále sofistikovanější metody jako je například mapování a vytipovávání nemovitosti ve večerních hodinách pomocí dronů.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace