Odměna na ruský způsob: Když přežiješ, můžeš na VŠ bez přijímaček, navrhuje poslankyně Dumy

Odměna na ruský způsob: Když přežiješ, můžeš na VŠ bez přijímaček, navrhuje poslankyně Dumy
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ilustrační obrázek
12 / 05 / 2023, 11:00

Ruská propaganda vytáhla další benefit pro vojáky mířící bojovat na Ukrajinu. Podle návrhu poslankyně státní Dumy by měli mít možnost nastoupit na jakoukoli vysokou školu bez přijímacích zkoušek.

Rusové se snaží nalákat vojáky na další benefit. Začátkem roku přinesla tisková agentura TASS informaci, že ruští vojáci mířící na Ukrajinu mají právo na bezplatné zmražení spermatu, veškeré výhody ruského sociálního státu včetně peněžních dávek pro rodinné příslušníky.

Další motivaci nyní navrhla zástupkyně ruské Státní dumy Nina Ostanina, která stojí v čele parlamentního výboru pro rodinné otázky. Poslankyně předložila Státní dumě návrh zákona, který by vojáky, jež bojovali na Ukrajině, přijal do institucí vyššího vzdělávání bez absolvování přijímacích zkoušek.

Vysvětlující dokument říká, že cílem zákona je podpořit ty, kteří se vracejí z války, a pomoci jim přizpůsobit se civilnímu životu. Podle návrhu zákona by vojáci, kteří bojovali na Ukrajině, byli zapsáni na základě „úspěšného dokončení pohovoru“, do tří let od demobilizace, nebo po propuštění.

Odmítači to mají těžké

Na druhou stranu ruský režim tvrdě postihuje ty, kteří se vyhýbají vojenské službě. Nikdo s povolávacím rozkazem nesmí odjet z Ruska. Ti, kteří budou výzvu k odvodu ignorovat, nezískají v bance půjčku, nebudou se moci přestěhovat a přijdou o řidičský průkaz.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal v úterý dekret, podle něhož mají být odvedeni vojáci v záloze. Předchozí částečná mobilizace vyvolala v zemi značnou revoltu a úprk desítek tisíc mladíků do Gruzie a Arménie

 Zdroj: Meduza, Tass 

Tagy článku