Odpočítávají se poslední dny Šlechtové? Ministryně obrany to má nahnuté

Odpočítávají se poslední dny Šlechtové? Ministryně obrany to má nahnuté
05 / 05 / 2018, 09:00

Spekulace ohledně možného konce ministryně obrany Karly Šlechtové nabývají na intenzitě. Podle nich má již brzy Šlechtová na svém postu skončit.

Pokud by se tak stalo, sama Šlechtová by k tomu zavdala během několika minulých měsíců, co je ve funkci, pádné příčiny. Security magazín pravidelně informoval své čtenáře o tom, že ministryně postupně ztrácí politickou důvěru jak uvnitř vlády, tak svého rezortu. Její pojetí výkonu funkce je v obecné rovině velmi chaotické, postrádá ucelenou a racionální linku, řídí rezort nesystémově a není navíc týmovou hráčkou. Navíc má jednat solitérně a nechce si nechat do citlivých politických záležitostí nechat mluvit. 

psali jsme: Šlechtová nechala kvůli nákupu vrtulníků „vyklidit“ výbor od novinářů. Hodinu vysvětlovala

V poslední době se ocitla Šlechtová pod palbou z mnoha stran, ať již kvůli tomu, že indiskrecí vyzradila v pořadu Otázky Václava Moravce informace týkajících se radarů MADR. Šlechtová se prořekla, když prohlásila, že někteří ministři obrany členských států NATO jí vyhrožují, že neumožní zapojení radarů MADR od izraelské vlády, které chce Česká republika pořídit, do systémů NATO. Na začátku roku Šlechtová tvrdě zkritizovala vedení armády a také dnes již bývalého náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře (kterému v létě skončil mandát, protože mu ho Šlechtová neprodloužila), že armáda neumí odborně zpracovávat zakázky, což Bečvář tehdy odmítl a označil kritiku za lacinou.

Samostatnou kapitolou jsou pak velké armádní zakázky. Byl pozdržen především velký tendr na nákup 12 víceúčelových vrtulníků, které měly nahradit vrtulníky Mi-24. Podle Šlechtové v tomto případě nesplnila společnost Bell ani AgustaWestland přísné armádní požadavky. Zde se opět dostala ministryně obrany do kontroverze s Bečvářem, respektive generálním štábem, po němž chtěla úpravu zadávací specifikace. Šlechtová vyslovila pochybnost, zda byly požadavky armády na nákup vrtulníků vůbec reálné.

psali jsme: Kvalitní moderní útočný vrtulník je neocenitelným prostředkem na bojišti, říká bývalý náčelník Generálního štábu ČR Jiří Šedivý

I když se ministryně obrany dušuje, že nezrušila žádnou zakázku, zrušilo ministerstvo obrany ,,jedním šmahem" zakázku na modernizaci samohybných houfnic Dana v hodnotě 1,23 miliard korun. Důležitá modernizace houfnic, s níž se počítalo, se tak pozdržela. 

Z ministerstva obrany proto v posledních týdnech prosakují informace, že Šlechtová, která je na kordy jak s velením armády, tak s řadovými vojáky ,, půjde od ,,válu". Pokud se tak stane, mohli by ji nahradit buď ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, či syn známého herce Jakub Landovský, toho času náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie na ministerstvu obrany. Šlechtová je od vzniku samostatné České republky třetí ženou, která zasedla na ministerstvu obrany. Nutno podotknout, že ani Vlasta Parkanová, ani Karolina Peake neskončily ve svém úřadu ,,standardně". Čeká podobný osud i Šlechtovou?

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace