ODS udělala z Klause mladšího ,,mučedníka". Jeho vyloučení je chybou

ODS udělala z Klause mladšího ,,mučedníka&quote;. Jeho vyloučení je chybou
Autor fotografie: screenshot Youtube|Popisek: Václav Klaus mladší
17 / 03 / 2019, 09:00

Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS za své nevhodné výroky, jimiž je znám už nějakou dobu. Navíc prý nebyl loajální k programu ODS a nerespektoval její program. Vyvrcholil tak osobní spor předsedy Petra Fialy s ,,odbojným" poslancem, který byl jednou z nejvýraznějších tváří ODS.

Není pochyb o tom, že výroky, kterými rozčeřil poněkud fádní politickou hladinu Václav Klaus mladší, byly nevhodné a nešťastně volené. Na druhou stranu Klaus mladší byl jimi znám ž nějakou dobu a není zdaleka jediným politikem, který se dopouštěl nevhodných příměrů. Vzpomeňme například bývalého premiéra Mirka Topolánka, který si v nich jeden čas doslova liboval, a mnohé další poslance, kteří si pravidelně rovněž ,,vypomáhali" při svých projevech výroky z doby nacistické okupace, a nikdo je kromě pokárání z jejich stran nevylučoval.

Musíme však brát v potaz, že Klaus mladší byl jednou z nejvýraznějších osobností ODS, byť to se svou rétorikou někdy přeháněl. Dostal po Andreji Babišovi v parlamentních volbách druhý největší počet preferenčních hlasů - přes 20 tisíc, což je velmi slušné číslo. Vyloučením výrazné tváře tak předseda ODS Fiala  ,,odklidil" suchou cestou svého konkurenta, který by ho v budoucnu třeba chtěl na předsednickém postu nahradit.

Na druhé straně udělal z Klause mladšího ,,mučedníka", který může naopak ODS ještě pořádně zatopit. Stane se z něj solitérní hráč, který bude ve Sněmovně nepřehlédnutelný. A je dost dobře možné, že takovou pozornost či publicitu zúročí při další prezidentské volbě, což sám nevyloučil. ODS ,,odkopnutím" Klause mladšího udělala chybu, protože se zbavila politika, který jí přinášel politické body. ODS se zaklíná heslem svoboda při každé možné příležitosti, ale svobodu názorů, i když jsou samozřejmě kontroverzní, Klausovi mladšímu nedopřála.

Tagy článku