ODS: Vízový styk s Tureckem zvyšuje bezpečnostní rizika v Evropě.

ODS: Vízový styk s Tureckem zvyšuje bezpečnostní rizika v Evropě.
04 / 05 / 2016, 19:15

Polsko, Maďarsko a Slovensko protestují proti rozhodnutí EK o zrušení bezvízového styku s Tureckem.Německo naopak návrh komise uvítalo.

Slíbit Turecku bezvízový styk v době, kdy neplní podmínky pro jeho získání, je špatné řešení, uvedl na stránkách ODS její předseda Petr Fiala. Turecko je největší tranzitní zemí pro uprchlíky a sousedí s válečnou zónou, ve které je obchod s falešnými doklady a vízy jedním z hlavních příjmů radikálních a teroristických skupin. Uvolnit jim vstup do Evropy by bylo sebevražedné.

Rozhodnutí liberalizovat vízový styk s Tureckem zvyšuje bezpečnostní rizika v Evropě. Komise tím krokem umožňuje desítkám miliónů lidí relativně bezproblémový vstup do Unie, a to v době, kdy Evropa zažívá největší migrační vlnu od konce druhé světové války.

"Za absurdní považuji opakující se pokusy přijmout kvóty na přerozdělování uprchlíků. Pokuta 7 mil. Kč za každého uprchlíka je trestem pro národní státy za to, že plní svou funkci státu a chrání své občany. Pokud evropské státy ještě zcela neztratily pud sebezáchovy, navrhované změny odmítnou," uzavírá Petr Fiala.

Polsko a Slovensko také zkritizovaly nejnovější úsilí Evropské komise doplnit azylový systém Evropské unie o krizové rozdělování žadatelů. Je podle nich nesmyslný a mimo realitu. Tento systém by byl podle návrhu spouštěn automaticky v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi. Zdroj: lidovky.cz

Polský ministr vnitra Mariusz Błaszczak podle agentury Reuters prohlásil, že návrh postrádá jakýkoli smysl a je v rozporu s právy členských zemí EU.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že tento krok brzdí úsilí unie vyřešit migrační krizi a neodpovídá realitě. „Uprostřed těchto velmi citlivých jednání je nastolen návrh, která nás vrhá zpět o devět měsíců a v některých ohledech nerespektuje realitu,“ citoval slovenského ministra Reuters.

 

Tagy článku