Ohlásil filipínský prezident Duterte v Číně definitivní rozchod s USA? Vypadá to, že ano

Ohlásil filipínský prezident Duterte v Číně definitivní rozchod s USA? Vypadá to, že ano
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Rodrigo Duterte
20 / 10 / 2016, 18:45

Podle deníku Der Standard udělal filipínský prezident rázný krok k ukončení spojenectví s USA.

Na své návštěvě Číny, kde rokoval se svým protějškem Si Ťin - pchingem, Rodrigo Duterte oznámil, že ,,jsme tam (v USA) byli jen uráženi" a ve své řeči před mnoha vrcholnými  čínskými politiky pronesl, že se chce přimknout k ,,ose" Rusko, Čína, která by byla podle Duterteho spolkem ,,my proti celému světu", a tedy i USA. Duterte mimo jiné zopakoval, že americký prezident Barack Obama je ,,zkurvysyn".

Vypadá to tedy, že Duterte chtěl návštěvou Číny udělat rázný krok k ukončení spojenectví Filipín s USA, na němž USA až do Dutertova zvolení v květnu tohoto roku stavěly, neboť potřebovaly hájit své zájmy v jihovýchodní Asii právě proti Číně, ale i v Tichomoří.

Od samého začátku Dutertova mandátu se však začaly rapidně vzájemné vztahy horšit. Ať už to byla Obamova kritika Dutertova boje s drogovými dealery či kritika filipínského prezidenta na adresu společného vojenského cvičení na Filipínách. Zároveň se nechal Duterte slyšet, že chce ,,otevřít nové aliance", a to zejména s Čínou a Ruskem, kam by ,,raději jezdil" než do USA, jak jej cituje deník Der Standard.

Svými dalšími větami, které filipínský prezident použil při své návštěvě Číny, dokázal, že jeho slova nebyla jen planými řečmi pronesená ,,do větru". Ve středu na setkání se svými krajany v Pekingu řekl, že Filipíny získaly jen velmi málo ze spojenectví s USA:

,,Váš pobyt v mojí zemi vyhovoval pouze Vám. Takže je načase říct sbohem, můj příteli."

Sám čínský prezident Si Ťin - pching označil Dutertovu návštěvu Číny jako milník, neboť vzájemné vztahy byly za Dutertova předchůdce velmi napjaté kvůli sporným územím v Jihočínském moři, na jejichž část si Filipíny dělaly nárok.

Vypadá to tedy na postupný rozchod dvou dřívějších spojenců, který však nejspíš neproběhne úplně klidně, protože bude mít pravděpodobně svou dohru na mezinárodním poli.

 

Zdroj: derstandard.at, theguardian.com

Tagy článku