Okamura zradil voliče? Jedním vrzem podpořil výstavbu mešit a zbavil občany referenda

Okamura zradil voliče?  Jedním vrzem podpořil výstavbu mešit a zbavil občany referenda
Autor: fcb
05 / 04 / 2017, 13:45

Předseda Strany přímé demokracie Tomio Okamura podle všeho učinil dosud největší chybu v hlasování při jeho poslaneckém angažmá. Nejen že hlasoval proti referendu, tedy prvku, na němž stojí a padá přímá demokracie, jíž se zaštiťuje, ale zároveň nepřímo podpořil výstavbu mešit, případně jiných náboženských staveb, na úkor vůle občanů.

Ve středu byl na pořadu jednání Poslanecké sněmovny zákon o územním plánování, jinak též  stavební zákon ve třetím čtení. Poslanec Karel Rais z Hnutí ANO do něj zařadil pozměňovací návrh, který by místním obyvatelům umožnil rozhodnout o umístění nové náboženské stavby v katastru obce.

„Česká republika v poslední době čelí novému fenoménu umísťování náboženských staveb do zastavěného území obcí, případně změnám účelu využití staveb stávajících. Toto konání se často nesetkává s pochopením místních obyvatel. „Můj“ návrh tak reaguje na požadavek doplnění chybějící regulace, která by místním obyvatelům umožnila rozhodnout o umístění nové náboženské stavby v katastru obce,“ píše v důvodové zprávě předkladatel. Podle Raise má být tedy nově rozhodování o možnosti umísťování náboženských staveb svěřeno do rukou samotných obyvatel obce a to prostřednictvím institutu místního referenda. „Nad rámec běžné úpravy místního referenda je stanoveno, že v případech, kdy by místní referendum bylo neplatné z důvodu nízké účasti oprávněných voličů, platí fikce, že souhlas s umístěním nové náboženské stavby nebyl dán,“ pojistil předkladatel případnou nízkou účast. Jinými slovy, pokud občané, mešitu nebo jinou náboženskou stavbu neodsouhlasí v referendu, nebude se stavět. 

Předseda Strany přímé demokracie Tomio Okamura se však v hlasování číslo 65. postavil proti Raisově pozměňovacím návrhu a možnost referenda proti výstavbě náboženských staveb odmítl. Okamura na dotaz, proč Raisův návrh nepodpořil vyhýbavě reagoval, že: "O mešitách a islámu nebylo v pozměňujícím návrhu poslance Raise ani slovo ," uvedl předseda SPD. Okamura tedy asi evidentně nevěděl o čem hlasuje, protože je zcela jasné, že církevní stavbou může být i mešita.  Poslanec si navíc naprosto scestně ve svém vyjádření postěžoval, že v návrhu "nebylo slovo o celostátně ZÁVAZNÉM referendu," což je logické, neboť se zákon o územním plánování na úrovni obce a referendum by se tedy logicky vypisovalo na místní úrovni.

 

Odkaz na sjetinu   

Okamura však z SPD nebyl jediný, kdo takto hlasoval. Dalším, kdo jej v nesouhlasném stanovisku podpořil, byl poslanec za Zlínský kraj Jaroslav Holík. Pozměňovací návrh Raise nakonec neprošel, nicméně stavební zákon jako celek ano. Rétorika SPD je dlouhodobě protiimigrantsky založená a straně se tato strategie vyplatila i v krasjkých volbách, kde získala několik křesel.   

       Billboard SPD a SPO

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace