Oldřich Rutar novým viceprezidentem sdružení ASIS ČR

Oldřich Rutar novým viceprezidentem sdružení ASIS ČR
Autor fotografie: ASIS CZ|Popisek: Oldřich Rutar
23 / 05 / 2022, 11:00

Bezpečností expert Oldřich Rutar, který v oboru působí už více jak 15 let přestoupil z pozice vedoucího výboru na ochranu měkkých cílů české pobočky ASIS do role viceprezidenta. Zeptali jsme se, jaké výzvy ho na poli bezpečnosti čekají a kam vedly první kroky po zvolení do nové funkce.

Dobrý den, Oldřichu, na začátek se zeptáme – proč právě ASIS?

ASIS je přední mezinárodní sdružení bezpečnostních profesionálů založená v roce 1955 s více než 38.000 členy po celém světě. Základní vizí sdružení je rozvoj celosvětové bezpečnosti. ASIS, na rozdíl od jiných sdružení, nesdružuje firmy, nýbrž profesionály z oboru napříč celým trhem. Jedná se tak o významnou a respektovanou instituci na poli bezpečnosti.

Velmi si cením důvěry kolegů z oboru, kteří mne zvolili do pozice místo předsedy ASIS ČR&SK. Věřím, že mé zkušenosti a dlouholetá praxe bude prospěšná nejen ASISu Česká Republika, ale i mezinárodnímu ASISu, kterému reportujeme.

Ve funkci místopředsedy sdružení ASIS jste teprve několik týdnů. Co byly vaše první kroky poté, co jste vstoupil do nové funkce?

Povinnosti spojené s novou funkcí na sebe nedali dlouho čekat, protože již 4. den po zvolení jsem seděl na zasedání bezpečnostní sekce Hospodářské komory ČR. V plném proudu je také příprava mezinárodní konference ASIS Europe, která se koná ve druhé polovině května v Praze. 

A nyní otázka, která se nabízí. S čím přicházíte na plac, co je vaše priorita?

Určitě mám v plánu se I nadále věnovat otázkám spojeným s měkkými cíli, kritickou infrastrukturou, krizovým řízením a v neposlední řadě se určitě zaměřím, respektive již plně zaměřuji na otázku vzniku, chybějícího a potřebného, zákona o bezpečnostní činností.  

Jak uvádíte, v právním řádu stále i po letech diskuzí chybí zákon o soukromé bezpečnostní činnosti. Probíhají k tomu momentálně nějaká jednání?

Ano, ČR spolu s Německem je jedna z velmi mála vyspělých zemí, kde legislativní úprava trhu s bezpečnostní činností chybí. Toto je v ČR evergreen již 14 let. V současné době je v přípravě další návrh upravující bezpečnostní činnost. Tento je však velmi restriktivní a oproti současnému stavu stanovuje poskytovatelům pouze povinnosti spojené s velikou administrativní zátěží a nedává jim žádné pravomoce, tedy i po přijetí zákona bude bezpečnostní pracovník, který je vždy jako první u krizové situace, mít stejné pravomoci jako kterýkoliv jiný občan. Narozdíl od jiných států EU, kde jsou kompetence a pravomocí explicitně definované.

A jakou máte vizi dalšího směřování?

Pominu-li již zmiňované oborové zaměření, jedna z mých vizí je významné rozšíření členské základy ASIS CZ a větší aktivita ASIS SK.

Na závěr by nás zajímalo – jak se mohu stát členem ASIS?

Členem ASIS CZ může být pouze registrovaný člen ASIS International se zaplaceným členstvím. Jedná se o velmi jednoduchý krok na www.asisonline.org. Člen poté získá řadu výhod, např. On-line přístup k oborovým publikacím, přístupy na konference, mimo jiného i přístup do on-line oborové komunity. Člen má také jedinečnou možnost absolvovat zkoušky a získat nejstarší bezpečnostní certifikát na světě, tedy CPP, který je v oboru velmi ceněn.

 

Tagy článku