Olga Havlová: Lithium donutilo alespoň poslance pracovat

Olga Havlová: Lithium donutilo alespoň poslance pracovat
11 / 10 / 2017, 08:45

V pondělí zasednou poslanci na mimořádné schůzi poslanecké sněmovny k problematice těžby lithia. Zajímá je lithium, nebo je to možnost předvolebního klání? To uvidíte v pondělí.

Jsem přesvědčena o tom, že se budou prsit převážně ti, co už dříve odmítli, zařadit do programu schůze poslanecké sněmovny, informaci vlády o celé situaci těžby. Mezi ně patří poslanci za ANO a KDU ČSL a hlavně ČSSD. Tehdy to přece nikdo nesledoval a nešlo o voliče. Teď před volbami je situace jiná. Důležité je to, že sněmovna by měla mít poslední slovo. Ať už někdo získá hlasy či ne, pro mě je nejdůležitější výsledek celé schůze. Zastavit těžbu lithia zahraničním firmám. Situace je vážná, ale ne zcela ztracená. Proto jsem svolání mimořádné schůze podepsala.

V současné době, podle veřejných zdrojů, je těžba lithia ve fázi: “Ložiskový průzkum“. Ten povoluje v řízení Ministerstvo životního prostředí právnické nebo fyzické osobě, která má oprávnění k hornické činnosti (zák. 62/1988 odst.4)

Po této fázi následuje „stanovení dobývacího prostoru“ (zák.44/1988, § 24, odst.2), ke kterému je potřeba mít projekt technologii těžby, odůvodněnou ve zpracované studii o dopadu na životní prostředí. Rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru předchází souhlas ministerstva průmyslu a obchodu. Teprve po stanovením dobývacího prostoru, vzniká oprávnění k dobývání výhradního ložiska. A až sem jsme ještě nedospěli. Zůstává otázkou, co je skryté za memorandem, které podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

V memorandu jsou pro mne dvě neuvěřitelné věci:
1) Cílem memoranda je podporovat a usnadňovat spolupráci v oblasti průzkumu, těžby a zpracování lithia v rámci celé České republiky.
2) Možnost zapojení českého státu jako kapitálového účastníka.

Jinak řečeno, nejedná se jen o Cínovec, ale i další ložiska v celé ČR a možnost podílet se finančně s tím, že ve finále dostaneme do státní kasy méně, než jakou částkou se budeme podílet. Laicky řečeno, vrazíme kapitál, sice nevím kolik % možná 30 možná víc a dostaneme cca 10 tisíc z vytěžení tuny 4%. Tak potom se nedivme, že ČSSD propaguje na billbordech, že bohatý stát musí mít bohaté občany. Ale nevím, který stát myslí. Jejich matematika nás vede k záhubě.

Po právní analýze podepsaného memoranda nabývám dojmu, že ministr chtěl zavázat budoucího ministra ke kladnému souhlasu se stanovením dobývacího prostoru a následně k oprávnění k dobývání výhradního ložiska, který současný ministr nevydal. Celé to působí dojmem, že memorandem chtěl dát podklad australskému investorovi pro případnou arbitráž proti ČR.

Nebyl by to první ministr, který způsobil českému státu ztrátu vyvolaným arbitrážním řízením. Odpovědnost je zcela pojem neznámý. Tak držte palečky, ať schůze dopadne dobře a konečně rozhodnou poslanci ve prospěch našich občanů a našich dětí. Kdy jindy by se to mohlo podařit, než před volbami. Nerostné bohatství patří státu a stát jsme my.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace